Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca se poate - băiețel 2 ani nu vorbeste aproape deloc

03-01-2021
Anaio
Nu este medic/terapeut
Anaio
Am un băiețel de 2 ani. Nu vorbeste aproape deloc, decât mama, papa, dar înțelege perfect tot ce ii spun. Dacă îl strig pe nume isi întoarce capul si face un sunet ca si cand ar raspunde. Înțelege tot tot, cand ii spun sa imi aduca o anumită jucărie sau orice ii spun înțelege, dar nu vorbeste. În schimb cand ii place un desen animat la tv isi acoperă ochii cu mana câteva secunde...imi arată cu degetul tot din casa ce il intreb. Unde este doamne doamne, unde este mami, unde este tati tot stie, dar nu vorbeste...imi arata avioanele de pe cer, tot.intelege perfect.este oare vreo problema de autism ? Am tot cautat pe net, nu stiu ce sa mai fac... Va rog sa ma ajutati daca puteti cu un sfat. Multumesc...
5 comentarii
0
03-01-2021, ora 18:18
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Pai nu asteptati de pe net informatii, el are ceva, de ce nu va duceti cu el la pediatru ca e mai in masura sa va explice, poate nu aude bine, pate nu vede bine, asteptati de atita timp si copilul are nevoe de ajutor inca de mult timp, stiu ca e mai comod pe net dar faceti efortul si ajutati copilul.
1
03-01-2021, ora 19:57
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Nu vă îngrijorați, va începe să vorbească !
0
03-01-2021, ora 20:01
Anaio
Nu este medic/terapeut
Anaio
Păi din moment ce aude cand il strig si intelege perfect tot ma gandesc ca nu ii problema de auz sau de vaz. Multumesc dnul dr Baciu pt sfat. O zi frumoasa. revin pe viitor cu informații noi. Multumesc...
0
09-01-2021, ora 16:11
vdmt
Nu este medic/terapeut
vdmt
Buna ziua,

Copilul intelege si va raspunde aratând cu degetul/executând comenzi! Ce dovada mai buna ca se afla pe drumul bun?!
Un copil cu spectru autist, NU intelege, NU comunica ( nu arata cu degetul cand e întrebat, nu executa comenzi).
Lasati copilul între copii, vorbiți-i, citiți-i!

Nu mai puneti presiune pe copil, problema e la d-voastra nu la el!
0
09-01-2021, ora 17:25
Anaio
Nu este medic/terapeut
Anaio
Da, așa-i. O sa incerc mult mai multe cu el pe viitor. Va multumesc din suflet pt sfat. O zi frumoasa, multumesc mult...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul