Vaccin covid - anxietate

27-04-2021
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Buna ziua, urmeaza sa fac maine prima doza cu moderna, sufar de atacuri de panica si anxietate de f multi ani, iau un xanax doar la nevoie
Deja ma ia panica cand ma gandesc la ziua de maine
Are idee cineva pot lua un xanax inainte de vaccin sau poate interactiona cu el?
3 comentarii
1
27-04-2021, ora 16:48
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
Eu iau olanzapina si cipralex ptr tulburare psihotica si tulburare de panica si am facut vaccinul pfizer in doua doze
Nu am nicio problema
Poti intreba medicul de familie daca poti lua xanax inainte de vaccin sau daca interactioneaza.
Asta daca nu poti ajunge la medicul psihiatru.
2
27-04-2021, ora 20:10
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Incearca sa faci un exercițiu inainte de culcare: te relaxezi si îti imaginezi ca in fata ta e un ecran, iar pe ecran ești tu care te vaccinezi. Esti bine, nu ai nici- o reactie adversa. Te feliciți ca esti curajoasă, nu ai emotii, esti bine, dai exemplu si la ceilalți, le explici beneficiile vaccinării. Poti sa- ti imaginezi orice te face sa te simti bine. Faci exercitiul de mai multe ori inainte de culcare, si daca ai timp si dimineată. E important sa gândesti pozitiv, să consideri o oportunitate ca vaccinându-te stai departe de boală. Succes!
1
02-05-2021, ora 15:24
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Puteri face nu interacționează
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: