Vertij, ameteli- tratament

11-11-2016
marina2
Nu este medic/terapeut
marina2
In urma unor dureri de cap si ameteli nu puteam merge deoarece imi pierdeam echilibru si cadeam. Dupa consultatia la neurologie s-a pus diagnosticul: Insuficienta circulatorie cerebrala cr, vertij.
Rezultat CT :Atrofie cerebrala in contextul varstei, absenta proceselor axpansive intracraniene.
Am 83 ani, tensiunea normala, nu am alte boli. Am primit tratament pentru 3 luni astfel:
-Betaserc 24 mg-2/zi, Pramistar 600 mg-2/zi si cerebrolysin 5 ml - 10 injectii pe luna.
Dupa prima serie de injectii deja m-am simtit mai bine si nu am mai avut ameteli. Acum sunt la a treia luna de tratament, ma simt bine dar nu stiu ce sa fac cand termin tratamentul.
D-na doctor nu mi-a spus sa vin la control. Daca intrerup brusc tratamentul pot sa revina simptomele pe care le aveam? Sau trebuie sa iau in continuare betaserc toata viata.
1 comentarii
0
02-12-2016, ora 08:24
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Parerea mea este ca ar fi bine sa luati tratamentul in continuare, eventual puteti sa mai scadeti dozele si sa renuntati la injectii. Este riscant sa intrerupeti cu totul medicamentele deoarece s-ar putea sa revina ametelile. Va doresc sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: