Vindecarea sta in puterea din voi!

71 comentarii 1 23 Înainte ›
0
22-07-2010, ora 17:14
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
GRESIT ."..2 factori aflati in simbioza " ; TREBUIA SCRIS: -- 2 factori aflati in LEGATURA f stransa / unitate perfecta ;

Scuzati, va rog, si celelalte greseli care s-au mai strecurat. Multumesc.

Sperati, luptati, credeti ! Dupa nor vine si ziua cea buna.

Dumnezeu sa se indure de noi !
0
23-07-2010, ora 16:09
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Clozapin,

Multumesc mult pt incurajari.
imi cer mii de scuze pentru ca nu va pot spune in cat timp s-ar putea remite simptomele pe care le aveti - Depinde cel mai mult de modul de viata, pe care-l aveti; pt meditatie / rugaciune este nevoie de un anumit stil de viata: liniste, ambianta armoniasa, multumire sufleteasca - iar rezultatele/ efectele vin proportional cu capacitatea dvs de a crede..

Dumnezeu este si principiul armoniei si echilibrului - El in permanenta actioneaza in sensul revenirii la normalitate a oricarui sistem viu -cu atat mai mult pt noi, fapturile iubite de El- insa rezolvarile depind in cea mai mare parte de noi: incredere/ credinta, dorinta, vointa, actiune.

Daca in cazul dvs s-a inceput o revenire spre normalitate, daca mai ales sunteti inca tanar - si aveti puterea de a lupta, de a schimba acolo unde trebuie - puteti spera la insanatosire.

Insanatosire grabnica va doresc !
.

Tot ce scriu aici in legatura - mai ales - cu suferintele pe care le-am avut, nu are alt scop, sau nu trebuie vazurt ca o "scapare"slabiciune - ci o fac pt. a incuraja pe altii care sunt acum in suferinta, de a-i face sa spere ca SE POATE !

Ce este cu neputinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu.

El sa se indure de noi si sa ne vindece !
0
24-07-2010, ora 12:36
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
= VINDECAREA STA IN PUTEREA DIN NOI ! =

TEME INTERESANTE :

1. - legea cresterii
2. - la inceput...
3. - catalizatorii puterii
4. - cea dintai porunca
5. - CELE TREI LEGI ALE VIETII
6. - cauze primare
7. - forta creatoare
8. - impulsul
9.- echivalentul mintal
10 - EU SUNT
11. - Celui ce are...
12.- Ieri s-a sfarsit noaptea de pe urma
13. - focul nestins
14. -ORICE RUGACIUNE ESTE ASCULTATA
etc.

Consider ca ceste informatii pot fi considerate comori ale unuei gandiri pozitive puternice si mai ales motivate in lupta cu viata. La fel ca si Biblia - dealtfel merge mama in mana cu invatatura ei - este SUPORT si MOTIVATIE pt. moralul dvs./ al meu - care mereu trebuie hranit si intarit -

Chiar daca nu veti gasi solutia "palpabila"/concreta material - pe care o cautati in momentele de criza,

" OMUL NU TRAIESTE NUMAI CU PAINE, CI CU ORICE CUVANT CARE IESE DIN GURA LUI DUMNEZEU." Matei 4.4

Nu schimbati prioritatile sub nici o forma: " CAUTATI MAI INTAI IMPARATIA LUI DUMNEZEU - care este in noi - si NEPRIHANIREA lui DUMNEZEU, si celelalte vor veni pe deasupra." - Matei 6.33

-- sunt legi pe care Dumnezeu le-a instituit pe vecie ! In confoirmitate cu ele functioneaza viata sub toate in
toate dimensiunile, la toate nivelele.
.

NU EXISTA ACUM O CALE DE IESIRE? - NU DISPERA !!! - e incercarea ta. Pune in solul inimii tale samanta credintei si-a nadejdii si-L vei onora pe Dumnezeu. El iti va raspunde mai mult decat ai crezut tu - El este credincios cu adevarat, isi implineste cu exactitate ABSOLUTA - Cuvantul/ promisiunile facute.

Si mai ales, EL NE IUBESTE NESPUS..., NESPUS...
0
24-07-2010, ora 13:01
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
CELE TREI LEGI ALE VIETII

Mii de ani filozofii nu au reusit sa raspunda unor intrebari cum ar fi:

1. De ce oamenii fara scrupule/ lipsiti de constiinta reusesc aproape totdeauna in viata?
2. de ce cei buni, care dispun de aceleasi capacitati, esueaza?

Unii spun ca aceasta situatie se datoreaza faptului ca cei rai - au tot ce doresc aici, pe pamant, iar dincolo nu vor avea parte de nimic / de viata, in timp ce ceilalti, cu o constiinta inalta, sufera aici, dar vor fi fericiti dincolo.

Acesta explicatie nu poate sa ne satisfaca, mai ales cand cei dragi noua, sufera din cauza unor lucruri pe care am dori sa i le oferim.

Trebuie sa existe o CHEIE cu care sa ajungem la ADEVAR. Exista niste legi, care trebuie descoperite si ajutate sa functioneze si in viata noastra.

1. LEGEA MEDIILOR
2. LEGEA TENDINTEI
3. LEGEA DE CAPILARITATE
0
24-07-2010, ora 13:37
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
1. - LEGEA MEDIILOR;

- conform acestei legi, omul de rand nu se bucura de conditii mai bune decat cele ale animalelor, sansele sale de fericire si de succes in viata nedepasind niciodata 1%;

2. LEGEA TENDINTEI -

- care merge in sensul DARULUI vietii; Masura in care omul se va alia cu aceasta puternica forta fundamentala a naturii, reprezinat masura in care vor creste sansele sale de succes;

3. LEGEA DE CAPILARITATE -

- care da fiecarui "nucleu" - puterea de a atrage la sine lucrurile necesare cresterii si implinirii sale. Gratie acestei legi, omul este capabil sa se ridice deasupra legii mediilor.
intrebuintand-o concomitent cu legea tendintei, omul este capabil sa se ridice oricat de sus, sa atinga orice scop.

in conformitate cu legea mediilor - soarta omului de rand este sa treaca de la belsug la foame, de la fericire la mizerie - asa cum este si soarta animalelor.
Totusi, ea rezerva omului luat ca "persoana " - o soarta diferita.
Atata timp cat omul alege sa fie guvernat de legea mediilor, el trebuie sa se multumeasca cu o sansa la suta de a dobandi bunastare si fericire. daxca se va elibera insa de "mase", isi va putea alege sigur soarta.

mijlocul de ase elibera de mase, este sa nu pleci undeva catre un " aiurea" pustiu sau insula pierduta - sa nu te inchizi intr-o celula solitara, ci sa-ti agati CARUL de steaua unui scop precis.

Sa iesi astfel din masa omenirii pur animale, concentrata asupra ei insisi.
Sa te alturi marii Legi Fundamentale a Universului care poarta intreaga omenire pe creasta lui.

(voi continua )
0
24-09-2010, ora 16:09
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Salutare !

nu am mai trecut de o bucata buna pe aici si mi s-a facut dor; aceasta tema - a topicului, merita continuata. am gasit in studiul acesta -al topicului- lucruri foarte de interesante, importante pt viata - incat chiar isi merita timpul de a fi citit, cunoscut.

pt putina destindere voi scrie cateva ganduri exprimate plastic de clarence Edwin Flynn.




"Ori de cate ori hraniti un gand,
Amintiti - va ca isi va zugravi,
parca cu un pemel, portretul
Si o intreaga istorie pe chipul vostru.
Ori de cate ori STARUITI asupra unui gand
Amintiti-va ca se va rostogoli
Pana in fundul sufletului vostru.
Ori de cate ori dati drumul unui gand,
Amintiti-va ca va fi o FORTA in Univers.
De-acum si pana in veac."

De aceea obisnuiesc de o buna vreme sa spun, in loc de alte urari :

S-aveti gandul Lui Iisus in voi !
0
01-11-2010, ora 13:58
;
Nu este medic/terapeut
;
"DACA AI VREA SA IEI SEAMA, CEA MAI MARE PARTE DIN VIATA NE-O PIERDEM FACAND RAUL - O MARE PARTE DINTR-INSA NEFACAND NIMIC, SI VIATA TOATA FACAND ALTCEVA DECAT CEEA CE TREBUIE" - Seneca

" CAUTA-TI ZILNIC UN SPRIJIN IMPOTRIVA SARACIEI, IMPOTRIVA MORTII SI A TUTUROR CELORLALTE NENOROCIRI" - Seneca

" Este greu sa-ti inalti sufletul atat de mult, pana la dispretuirea propriei vieti" - Seneca

" Este un om mare acela care se serveste din vase de lut ca si cum ar fi de argint; dar nu-i mai mic cel care se serveste din vase de argint ca si cum ar fi de lut." - Seneca


" Limitarea dorintelor serveste si ac leac impotriva temerilor". -Seneca

"Pe masura ce cunosti mai bine oamenii le ierti prietenilor tai micile slabiciuni." - Seneca

"Important mijloc de consolare:
Sa convingi un om trist sa se procupe de analiza durerii sale.ea va diminua instantaneu; orgoliul triumfa intruna oriunde intra in joc."
_
0
04-11-2010, ora 20:21
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Te felicit pentru subiect si pentru articol.Da.Medicii spun ca medicamentele ajuta 30-40% si vointa si puterea omului restul de 60-70%.Am auzit asta de la multi psihiatri.Deci noi sa luptam, se stie ca fara lupta nu se face nimic.Medicamentele sunt doar un adjuvant.Doamne ajuta!
0
05-11-2010, ora 08:45
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Multumesc, Tiger. Voi mai scrie chiar acum ceva.

De fapt capitolul pregatitor pt subiectul urmator, " Catalizatorii puterii" se potrivea atat de bine pt topicul "Beneficiile credintei..." incat l-am scris acolo. Nu mi-am propus sa fac un al doilea topic religios din acesta, dar am gasit in carte, spre uimirea mea, f multe puncte comune cu ce sta scris in Biblie. Desi " Bogatia la indemana tuturor" - provine dintr-o alta sursa, mai exact drintr-o afacere privata. Nu am citit absolut toate capitolele ei, ci doar cateva, ele m-au satisfacut atat de mult incat mi-a fost suficient.
Acest subpunct pe care l-am selecatat pt a-l prezenta aici, acum il parcurg mai amnuntit pt prima data. Ma surprinde, credeti- ma ! Din nou ar trebui sa ma mut partea cealalta, pe "Beneficii..." Dar nu o fac. Studiul acesta se bazeaza pe cercetare. Deci, voi scrie la ce concluzii au ajuns cercetatorii.
.

CATALIZATORII PUTERII

aaaaaproape cu 2000 de ani inainte de Hristos, in VEDE ( cartile sacre ale Indusilor) sta scris ca daca numai doua persoane si-ar uni puterile psihice, ele ar cuceri lumea, chiar daca luate separat, n-ar putea face nimic.

Domnul Iisus ne-a spus si mai categoric acelasi lucru : daca doi dintre noi isi unesc rugaciunile pentru a cere ceva, lucrul acela le va fi dat.

iNSA, Domnul Iisus n-a facut nici o promisiune clara celor care se roaga singuri.

De ce este oare necesar ca doi oameni sa-si uneasca dorintele/ rugaciunile pentru a fi siguri de rezulatat?
daca adunam 2 cu 2 obtinem doar patru. Daca adaugam puterea muschilor tai cu alor mei putem ridica impreuna o greutate dubla fata de cea pe acre ar ridica-o fiecare dintre noi singur. Si totusi daca adun rugaciunile tale cu ale mele obtinem nu de doaua ori ci de zeci de ori, de sute sau de o mie de ori mai multa putere.

De ce trebuie sa fie asa? Numerosi psihologi ne asigura ca intr-adevar asa stau lucrurile. Dar care sa fie explicatia ?

Poate ca ea se afla in ceea ce chimistii numesc CATALIZATORI. Exista in chimie anumite substante care adaugate altora, le intensifica actiunea de mii de ori. Fara a pierde nimic din propria lor energie acesti catalizatori pot spori energia altor substante de mii si uneori de milioane de ori.
Trebuie ca asa se intampla cand doi sau mai multi isi unesc eforturile in dorinta de a obtine ceva printr-o rugaciune comuna.

Poate ca unul dintre ei este CATALIZATORUL care sporeste de mii de ori puterea celorlalti.
Oricum, sigur este ca nici IISUS, atunci cand cei care-L inconjurau nu-L simpatizau si nu credeau in El, -- ca de pilda atuni cand a intrat in Nazaret - nu reusea sa faca fapte deosebite. Nu a facut minuni in propria patrie natala plecand suparat dintre ei, cu cuvintele " Nici un prooroc nu este primit in patria lui". (" N-a putut sa faca nici o minune acolo "-- Marcu 6.5 Hm??? Cine??? Domnul IIsus Nu a putut? - Cum va explicati ? Nu e la mijloc un mecanism? Ceva anume, care tine absolut de om, de vointa/ credinta? )

Nu intamplator cand a trimis pe ucenici sa vindece bolnavii i-a trimis cate doi.
Familia, ca institutie lasata de Dumnezeu, are la baza principiul comuniunii celor doi, apoi binecuvantarile sporesc acolo unde apar copii, in acele familii in care exista unitate de ganduri si sentimente. Familia credincioasa este celula de baza a Bisericii - este tot o Biserica, dar de mici dimensiuni.

(Ce bine ar fi sa fie asa ! Totusi, am vazut pe teren ceea ce afirm. Dar f rar. A fost o mica paranteza.)

O fi sau nu o fi asa, -UN LUCRU ESTE SIGUR, constatat: daca doi sau mai multi se pun cu adevarat de acord asuptra obiectului pe care sa-l ceara si al modului in care sa faca asta, vor obtine rezultate uluitoare. DE RETINUT: nu este suficient numai sa ceri acelasi lucru. Trebuie SA VA INFRATITI GANDURILE. Cum?

Poti sa-mi ceri sa ne rugam impreuna pt vindecarea de ulcer la stomac. Si in timp ce ne rugam, iti imaginezi leziunea si toate suferintele avute pana atunci, in timp ce eu imi imaginez organul sanatos, desavarsit - asa cum ni l-a daruit Dumnezeu. ASta nu inseamna ca ne-am unit puterile, inseamna ca ni le-am OPUS. Trebuie amandoi sa ne gandim la sanatate. Trebuie sa vedem cu ochii mintii lucrul pe care IL VREM - nu cel de care ne temem, sau de caree vrem sa ne debarasam.

Acelasi lucru este valabil pt orice alt lucru dorit: de ex. datoriile. Tu te poti gandi la banii pe care ii datorezi, la faptul ca ti s-a micsorat salariul care te-a afectat, in timp ce eu, incerc sa te ajut gandindu-ma la Belsugul Nesfarsit pe care Dumnezeu ti-l va trimite.

In felul acesta nu vom realiza niciodata nimic. Trebuie AMNDOI sa avem aceeasi reprezentare mintala/ vizuala pozitiva, ca si cand lucrul respectiv l-am si primit deja.
HRISTOS spune: "daca va invoiti pt un lucru, credeti ca l-ati si primit si-l veti avea".

daca doi oameni isi pot infrati gandurile si reprezentarile, atunci nu exista lucru bun pe care ei sa-l ceara cu credinta si sa nu-l obtina. In capitolul precdent "CAUTAM PLOAIE" - din care am scris pe topicul "Beneficiile credintei..." citasem din articolul lui Elizabeth Gregg, aparut in "Nautilus" - iar autoare povesteste despre cele 5 femei care s-au rugat impreuna si fiecare ruga a fost indeplinita. In continuare, in acelasi capitol se vorbeste despre un grup de persoane din Biserica Lui Russel Conwel, care a obtinut rezultate si mai spectaculoase prin rugaciunea in comun.

( fac o mica paranteza pt ca mi-am amintit cuvintele pe care le spune Domnul Iisus legat de vindecari/ minuni. Intr-o imprejurare El Insusi nu poate sa faca minuni - Marcu 6.5, Marcu, 13.58; iar in alta, El spune" Veti face altele - la minuni se refera - si mai mari decat acestea." -- Ioan 14.12
0
05-11-2010, ora 10:06
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Ei, bine, Cel care a spus sa facem asa STIE si de ce a spus lucrul acesta. Sunt lucruri experimentate, dar doar cei de buna credinta le pot asimila.

Necazul cel mai mare e ca nici cei din casa ta - desi spun ca se iubesc, cu greu/ sau chiar deloc nu cad de acord asupra infratirii dorintelor, gandurilor. Cuvantul frate - chiar si intre crestini a devenit unul compromis. Ca sa nu mai spunem, de modul de viata care nu este unul sanatos, in cele mai multe cazuri.

Legat de rugaciune si obtinerea lucrului dorit, ar fi de adaugat cuvintele din "Tatal nostru" care spun :

"Vie imparatia ta / Faca-se voia Ta"

- Despre ce Imparatie vorbeste Dumnezeu? va spun tot eu - dar uitati-va si la primele postinguri de pe topic : " Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru " - spune Insusi Hristos in Luca 17.21.

In concordanta cu legile acestei Imparatii - al Binelui din tine, omule, se implineste voia Lui Dumnezeu. Crede ca esti Din el si Al Lui, pune-te de acord cu Stiinta Lui prea inalta ca s-o poti studia/analiza pe masa de disectii.

Si patrunde cugetarea aceasta a lui Augustin:

DUMNEZEU NU ASTEAPTA CA NOI SA II SUPUNEM CREDINTA FARA RATIUNE, INSA TOCAMI LIMITELE RATIUNII NOASTRE FAC DIN CREDINTA O NECESITATE" -

ceea ce depaseste ratiunea omeneasca, Dumnezeu a numit: CREDINTA. De aceea s-a spus: "Crede si nu creceta." Dintr- un motiv bun si nu invers.
.

Totusi de multe ori, desi am batut de mai multe ori la usa Indurarii lui Dumnezeu, nu am primit rezolvare.
Mi s-a intamplat si mie.

Istoria, in derularea ei, nu mentioneaza nici o epoca in care sa intalnesti la tot pasul usile norocului larg deschise imbiindu-te sa intri. Dimpotriva, usile pe care merita sa le deschizi, si sa le treci sunt de obicei inchise. Dar cei hotarati si curajosi bat cu perseverenta, pana ce ele sfarsesc prin a se deschide.

Sa ne amintim parabola cu prietenul care staruie in rugaciune ( sau "Judecatorul nedrept" )

"Apoi le-a mai zis: daca unul dintre voi are un prieten si se duce la el la miezul noptii si-i zice: "Prietene, imprumuata- mi trei paini, caci a venit la mine, din calatorie, un prieten si n-am ce-i pune inainte" si daca
dinauntrul casei lui, prietenul acesta ii raspunde: "Nu ma tulbura; acum usa este incuiata, copii mei sunt cu mine in pat, nu pot sa ma scol sa-ti dau" va spun: chair daca nu s-ar scula sa-i dea pt ca-i este prieten, totusi pentru staruinta lui suparatoare, tot se va scula si-i va da tot ce-i trebuie. Si Eu va spun: cereti si veti capata, autati si veti gasi; bateti si vi se va dschide." -- Luca11. 5-9

Pentru ce sunt atatia care nu primesc ceea ce cer? Pentru ca nu sunt suficient de staruitori. Nu-L conving pe Dumnezeu din ei ca obiectul rugaciunii lor este ceva ce TREBUIE sa aiba. Ei cer si bat in usa o daat sau de doua ori si pt ca usa ne se deschide imediat, isi pierd speranta si abandoneaza.

Amintiti-va:
" Cel care sovaiae este ca valul marii, clatinat de vant si purrtat de colo pana colo. Sa nu creada omul acela ca va primi ceva de la Domnul." --IACOV 1. 6, 7


" Si cel neprihanit va trai prin credinta; insa daca da inapoi, sufletul Meu nu gaseste placere in el.
Dar, noi...nu suntem din aceia care dau inapoi ca sa se piarda; ci dintre aceia care au credinta pentru mantuirea sufleului" -- Evrei 10.38, 39.

Nu o credinta superficiala, nu de pe buze...
-

Am mai adaugat aceste citate biblice pt ca mi s-au parut edificatoare. Capitolul se incheie cu urmatoarele cuvinte:

" Nici o stea pe care am vazut-o doar o data nu se pierde.
Intotdeauna putem fi ce-am fi putut sa fim."

Doamne ajuta-ne sa fim ceea ce Tu ne-ai creat / ceea ce Tu vrei !!
0
13-11-2010, ora 17:59
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Sunt doar in trecere, voi specifica ceea ce am observat personal in viata practica, - si deloc surprinzator - ca si psihologii zileleor noastre au ajuns la aceeasi corecta concluzie:

cine practica credinta crestina bazat pe convingere/ pe o motivavie intrinseca avand un angajament stabil fata de divinitate - este ferit de multe neplaceri pe care le pot avea ceilalti care nu cred / sau cred intr-un echilibrat ( ar spune ei).

Nu doar pare, ci este in realitate un paradox - daac o luam dupa intelesul strict stiintific - Ce este dependenta periculoasa pt omul pamantesc, este adevarata binecuvantare pt pt cel duhovnicesc / spiritual - dependenta de Dumnezeu ;

Ce se cheama habotnicie fata de munca / sau altceva avnd efecte nedorite pt om -- este binecuvantare pt ce-si duce viata dupa legile Imparatiei, in care traieste;

Sunt doar 2 exemple - dar suficient pt a intelege ce este de inteles.

Spune undeva Ap Pavel - am fost mutati ( "stramutati ") de la intuneric la lumina, de sub legile mortii la cele ale vietii );

Cu cat "prosperam" mai bine in Universul spiritual al Lui, cu atat candelele noastre vor fi mai pline - a se vedea Pilda celor zece fecioare. Nu ai cum sa ai candela plina cu ulei sfant - daca mergi din depresie in depresie, daca te mentii cu medicamente...

Iertare cer acelora pe care nu vreau sa-i contrazic pe acest forum. Dar asta e.
Cine asculta si urmeaza invatatura sfanta e un om intelept.
0
13-11-2010, ora 18:16
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Pardon : .intr-un MOD echilibrat ; ...binecuvantare pt CEL ce-si duce viata... SI CONTINUI, HABOTNICIE FATA DE DUMNEZEU = adevarata viata binecuvanatata;

In ce ma priveste - daca am avut a plange ceva - chiar si pe acest forum cand s-a intamplat -- acel plans a fost legat intai si-ntai de faptul ca nu ma putut mentine asa cum am simtit, angajamentul facut fata de Dumnezeu;

sunt multi factori care ne impiedica sa vie legatura cu El - legatura cu Cerul ( de unde ne vine puterea si viata);

Daca ar fi sa reprezentam omul perfect sanatos si mantuit sub forma unui copac - acela ar trebui sa-si aiba radacilnile puternic infipte in cer, iar coroana, roadele sale, fiind in jos - Pare pe dos, nu ?

asa si trebuie sa fie. Nu degeaba iudeii nu au putut primi invatatura Lui Iisus. Intotdeauna vor fi probleme in intelegeerea ei - de aceea e nevoie de apelul la credinta.
0
13-11-2010, ora 18:20
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
sa PASTRAM vie/ reala legatura cu El...
0
25-11-2010, ora 12:07
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
re:vindecarea sta in noi insine:marpa a auzit de un maestru.s-a interesat si s-a dus la maestru, i s-a predat cu o incredere totala.si l-a intrebat pe maestru:ce trebuie sa fac acum???maestrul a raspuns:odata ce m-i te-ai predat nu trebuie sa faci nimic.doar sa crezi in mine.numele meu este pt tine singura mantra secreta.ori de cite ori esti in dificultate aminteste-ti numele meu si va fi bine.marpa i-a atins picioarele.si fiind un om simplu, a incercat imediat povata maestrului-a mers pe apa!altor discipoli care erau de mult timp cu maestrul nu le-a venit sa creada-omul chiar mergea pe apa!au dat fuga la maestru si i-au raportat:omul asta nu este un om obisnuit, merge pe apa!te-ai inselat in privinta lui.cum a spus maestrul?si s-au repezit cu totii la riu si marpa mergea pe apa cintind si dansind.care e secretul l-a intrebat maestrul?care e secretul?e acelasi secret pe care mi l-ai dat tu...numele tau.mi-am amintit de tine.am spus:maestre ingaduie-mi sa merg pe apa si s-a intimplat.maestrului nu ii venea sa creada ca numele lui putea sa faca asa ceva.dar cine stie.el nu incercase niciodata.insa s-a gindit ca este mai bine sa verifice odata:poti sa sari de pe stinca aceea l-a intrebat maestrul????marpa a spus:fac ce zici tu.s-a urcat pe stinca si a sarit, iar ceilalti stateau in vale asteptind ca marpa sa se faca farime.insa marpa a aterizat zimbind, stind in pozitia lotus.toti l-au inconjurat si l-au verificat:nici macar o zgirietura!maestrul e spus:asta e ceva!ai folosit numele meu???da a spus marpa.gata a spus maestrul, acum voi incerca si eu, si la primul pas in apa s-a dus la fund.lui marpa nu ii venea sa creada ca maestrul s-a scufundat.discipolii l-au scos din apa, era pe jumate mort.marpa a spus:ca s-a intimplat????maestrul a raspuns:iarta-ma, nu sunt un maestru adevarat, sunt un impostor!marpa a spus:daca nu esti un maestru adevarat cum de a avut efect numele tau?impostorul a raspuns:nu numele meu a avut efect ci increderea ta.nu conteaza in cine ai incredere, importanta este increderea ta, iubirea.eu n-am incredere in mine.n-am incredere in nimeni.EU II INSEL PE TOTI, CUM SA AM INCREDERE?si mereu mi-e frica sa nu fiu inselat de altii, pentru ca eu insel.mi-e imposibil sa am incredere in cineva.TU ESTI UN OM INOCENT, AI AVUT INCREDERE IN MINE.INCREDEREA TA A FACUT MINUNILE SA SE INTIMPLE!(osho-fericirea, bucuria care vine din interior-titlu original "joy") valabil pt religie, placebo..etc
0
25-11-2010, ora 16:48
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
sa facem diferenta maestre: Dumnezeu nu este intemeitor de religii. El Exista in persoana si cand daruieste unui slujitor de-al Sau anumite daruri o face cu un scop bine determinat. Pe langa neprihanire, omul trebuie sa-L cunoasca pe Dumnezeu cel Adevarat si Existent - care da ocazii spre afi cunoscut - si sa-L si asculte.
Rolul nostru este de a fi linistiti si increzatori in Cel ce ne poarta de grija - chiar si in cele mai neinsemnate lucruri. NU sunt cuvinte pt a descrie cat de minunata e fericirea aceasta - nimic pamantean nu o poate egala.

Scrie: " Gustati si vedeti ce bun este Domnul" - Nu e o vorba doar. Dealtfel, o spune Insasi Dumnezeu - va dati seama ca nu poate minti, El, Adevarul Insasi...

Insa...asa cum un om f valoros ( genial) sa zicem- nu poate fi cunoscut/inteles decat de f putini ( si doar de cei care au ceva in comun cu geniul lui) - aprox la fel e si in cazul atragerii spre cunoasterea lui Dumnezeu.

Un f apreciat pastor spunea ca un crestin care sa si ramana pana la urma crestin adevarat - trebuie sa posede o mare doza de bunatate.

De ce sa nu recunoastem? Cati dintre pamanteni sunt dispusi sa ierte, sa accepte diferentele semenilor...NU observati cum se separa oamenii de mult? Chiar si pt nimicuri, uneori. DE iubire, bunatate nici nu mai poate fi vorba.

Zilnic discut cu colegi / colege si vad asta zilnic. Chiar astazi ma gandeam sa abordez subiectul neacceptarii intre oameni,


Dumnezeu insa, isi are criteriile Lui duapa care alege pe cineva - pe care le putem afla din Biblie ( blandete - capacitatea de a ierta, de a iubi.etc...) El nu priveste nicioadat la fata omului si mai ales nu se lasa inselat de cineva

Insa, nici unul nu are merite prin care sa poata sta in picioare inaintea Sa. De aceea - cu adanca smerenie si cainta II aducem inchinarea - In Biserica Sa adevarata - se aduc jertfe ca ale lui Abel - se varsa lacrimi de cainta, ...dar se varsa si lacrimi de bucurie reala...

Credeti, ...mai intrebati si veti auzi la fel. Cand oameni diferiti spun aceleasi lucruri, inseaman ca este Adevar. Doamne fa sa traim in Adevarul Tau. Amin.
0
25-11-2010, ora 17:34
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
DUMNEZEU EXISTA!EL ESTE CREATORUL NOSTRU AL CERULUI SI AL PAMINTULUI!DUMNEZEU ESTE IN TOATE SI IN FIECARE DIN NOI!toti suntem construiti dupa chipul si asemanarea DOMNULUI!dar care religie este oare cea adevarata??????sa fie budismul celor aproape 2 miliarde de chinezi si 1 miliard jumatate de indieni nemaivorbind de celelalte state asiatice????sa fie mahomedanismul celor aproape 1 miliard de arabi si africani???crestinismul????care dintre curente???cel baptist(cel mai numeros in adepti)???catolic???greco-catolic, ortodox, crestin-ortodox?religia mozaica?sau cumva cei doar 23 mil rominasi sunt din nou buricul pamintului?religia a fost de-a lungul secolelor cea mai mare cauzatoare de conflicte armate cu rezultat moartea atitor milioane de oameni(fapt demonstrat).biserica in sine reprezinta cea mai puternica unealta de oprimare subjugare si control a maselor si in acelas timp cea mai cruda.cred in DUMNEZEU dar refuz sa devin o oaie sau parte din turma!biserica constituie o unealta a societatii in care traim si trebuie privita doar ca o unealta.pagina aceasta este o pagina de dialog pentru cei cu probleme sufletesti.problemele sufletesti suntde societate cu ajutorul uneltelor sale de control subjugare indobitocire.oamenilor l-i s-a furat libertatea umanitatea bucuria de a trai.societatea ta constringe sa faci tot felul de lucruri pe care tu nu vrei sa le faci, te supune la tot felul de presiuni, te sileste sa fi altcineva ci nu TU omul.trebuie sa te scoli devreme dimineata si nu vrei, trebuie sa muncesti din greu si poate ai ajuns la limita si nu mai poti trebuie sa platesti taxe si imposite trebuie sa te conformezi, sa zimbesti si poate ai obosit.ai pierdut libertatea si te invirti intr-un cerc vicios.vezi ca nu exista scapare, nu exista liman si disperi.cauza marii majoritati a bolilor psihice sunt conflictele interioare generate de, incapacitatea de a face fata prezentului social.pentru ca omul nu s-a nascut pentru a fi tinut prizonier.un copil ride danseaza alearga afara si cinta.pedepseste-l pe acel copil si pune-l la zid.priveste-l.i-ai rapit libertatea acum e trist se foieste nu-si gaseste locul.energia lui e blocata si in scurt timp aceasi energie care-l facea sa cinte si sa danseze incepe sa nasca monstrii., idei ciudate cosmaruri!LIBERTATEA este problema, constringerile sociale, societatea ne-a inbolnavit si acum vrei ca tot ea sa te trateze.cam greu maestre!iar una din uneltele acestei societati nevrozate este BISERICA!
0
25-11-2010, ora 17:41
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
" Isus, usa

Adevarat, adevarat, va spun ca Eu sunt Usa...Toti cei ce au venit inainte de Mine sunt hoti si talhari;...

Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit;...

Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi da viata pentru oi.

dar cel platit care nu este pastor, si ale carui oi nu sunt ale lui, cand vede lupul venind, lasa oile si fuge; si lupul le rapeste si le imprastie.

Cel platit fuge pt ca este platit si nu-i pasa de oi;

Eu sunt Pastorul cel bun ; Eu imi cunosc oile Mele si ele ma cunosc pe MIne, asa cum Ma cunoaste pe Mine Tatal, si cum cunosc Eu pe Tatal.

Eu Imi dau viata pt oile Mele." -- IOAN 10.
.

Sunt multe minuni si multe metode, dar...cele facute prin puterea Lui Hristos se petrec in cadrul Bisericii Lui si nu costa bani.
0
25-11-2010, ora 19:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai Stefy,

Sa stii ca ma ingrijorezi. Tu iei vreun tratament ? Ti s-a dat vreun diagnostic ? Cati ani ai ?

Cu pace,

Clara
0
25-11-2010, ora 22:15
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Dumnezeu nu ia inseama Religiile noastre, noi suntem nascuti in pacat, noi gresim tot pasul, singura salvare a noastra este;citind Biblia si ascultand adevarul, noi avem nevoie de rugaciuni ca inimile noastre sa nu-se impietreasca, ajungand la necredinta.Citind si citind Biblia asa vom reusi lupta cea buna, vom castiga cununa Viata vesnica in Paradis.
0
25-11-2010, ora 23:59
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
crestinismul mai cu seama cel ortodox sustine existenta paradisului ceresc situat undeva sus in cer in nu stiu care galaxie!budismul vine cu o noua viziune si spune ca paradisul se afla chiar aici pe pamint si el se gaseste in noi insine.credinciosii in profetul mahomed vad de asemenea un paradis cosmic ce e drept distorsionat fata de cel crestin si in care domnesc alte reguli!religia mozaica se axeaza pe viata paminteasca lasind in secundar restul!astea sunt religiile noastre dar sa nu uitam ca ele sunt doar proiectii umane ale unor puncte de vedere diferite ale unor rase diferite ale unor culturi diferite.ele au evoluat in timp trecind prin filtrul subiectiv al unor mase ce e drept limitate ca nivel de cunoastere si intelegere in cuantumul firesc specific epocilor respective.eu cred ca omul are datoria sa traiasca in pace si armonie, in sanatate si fericire, in intelegere si toleranta dar totodata este DATOR sa respinga ignoranta, necunoasterea si robia de orice tip si sub orice forma oricit de pios ar fi ea prezentata.INSA societatea guvernele biserica nu doreste tipul acesta de oameni, pe cei care apreciaza libertatea viata fericirea!ACESTIA sunt tipul de oameni adevarati specifici secolului nostru, oameni instruiti, cultivati, inteligenti.dar acest tip de oameni nu pot fi inregimentati, nu pot fi manevrati, sacrificati in numele unor idealuri efemere.aici este problema si de acea populatia trebuie redusa la conditia de roboti fara constinta de sine si incolonati in turma minata de un pastor...guvernant, popa, guru...nu conteaza.asta face societatea.in schimb oamenii adevarati, cei care se respecta ca individualitate, ca fiinta vor sa-si traiasca cu adevarat viata si asta in felul lor in LIBERTATE deplina in dragoste in fericire in sanatate.acestia nu au nevoie de pastori pt ca sunt fiinte umane ci nu animale, nu au nevoie de cirmuitori ca sa le spuna cum sa traiasca si cum sa-si creasca copii si nu au nevoie sa fie salvati si milostiti de nimeni pt ca nu au gresit cu nimic.acestia detesta constringerile, tiparele si sclavia. daca acceptati ca societatea in care traim astazi este putreda si bolnava atunci sunteti de acord cu mine.si trebuie sa fie bolnava pt vedeti si voi ca genereaza suflete bolnave pe banda rulanta.sufletele bolnave iubitii mei isi cauta alinarea in alcool religie munca.cele sanatoase se gasesc in lume isi traiesc viata si se bucura.viata lor e un cintec un dans o veselie.
0
26-11-2010, ora 00:54
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
si inca ceva:sufletele bolnave care se refugiaza in religie din lipsa de curaj de a-si lua viata si destinul in propriile miini sunt la fel de vinovate ca cei care consuma alcool droguri etc.fug efectiv de realitate pentu ca le este frica de realitate.realitatea ii debusoleaza ii inspaiminta si de aceea aleg o entitate superioara care cred ei ca va avea bunavointa sa le preia raspunderile, datoriile, obligatiile si se predau total multumiti ca acum au ramas fara griji.asta chiar ca trebuie sa fie usor.acesti oameni nu trebuie compatimiti ci trebuie ajutati si intelesi.eu le-as spune sa riste, sa aiba curajul de a se trezi si de trai.rasplata va fi enorma se va produce o mare si fericita transformare.trebuie doar sa-si reia locul in viata in natura in univers.locul e al lor, e vacant ii asteapta, destinul lor e acolo si ii asteapte.au dreptul la acest loc prin nastere.retine-DREPTUL.insa destinul frumos si fericit al unora poate sa astepte o vesnicie.ei nu sunt acasa, sunt prin nu stiu ce biserica prin nu stiu ce manastire cersind milostenie si iertare.TU NU FACE ASTA!tu vino si ia ti dreptul la fericire la viata la sanatate.si vino ca un imparat nu ca un cersetor.nu trebuie sa cersesti nimic.RESPECTE-TE ca doar esti om.DUMNEZEU te-a construit perfect doar te-a construit dupa chipul si asemanarea LUI.ai in tine toate resursele pentru a trai in sanatate si fericire si in libertate.esti o masinarie perfecta doar.societatea te abate de la scopul tau in univers pt ca fiecare om reprezinta un scop in sine si atunci devii bolnav sufleteste.esti constrins obligat stresat clar ca poti ceda.ai fugit de destinul tau de menirea ta normal ca suferi normal ca nu te simti bine.vrei sa te bucuri de viata sa cinti sa dansezi sa dormi.in schimb tu ce faci???muncesti din greu rezolvi probleme platesti taxe platesti impozite alergi, te zbati nu mai ai timp de nimic si toate astea te fac nefericit, te inbolnavesc.sfatul meu:alege LIBERTATEA.echilibreaza-te, centreaza-te.fi unul fi total fi dintr-o bucata.respecta-te si iubeste-te.iubeste natura copacii oamenii animalele.iubeste tot ce atingi si fi tu insuti iubire.inlatura din minte toate barierele inpuse de societate.GINDESTE tu pentru tine, fi unic.traieste doar in prezent, lasa deoparte trecutul si viitorul.fi impacat cu tine cu sufletul tau cu trupul tau.fi optimist.si vei fi multumit pe deplin de aceasta minunata transformare care va fi pt totdeauna.
0
26-11-2010, ora 01:12
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
stimata doamna clara_p, ironia nu este o virtute.intelegerea in schimb este!trebuie sa ne iubim semenii, sa-i tratam cu respect si sa le acceptam dreptul la pareri diferite de ale noastre.diagnosticele si tratamentele sunt pentru oameni bolnavi ci nu pentru cei diferiti ca mentalitate de cea ce ne este noua familiar.diferenta se cere facuta!am 32 ani! cu multa consideratie stefy@
0
26-11-2010, ora 10:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Stefy@

Multi inainte. Si eu am tot 32.

Sa stii ca nu am fost deloc ironica cu tine. Ba chiar te-am luat in serios.
Un om sanatos nu are de ce sa isi piarda timpul pe acest site.

Iar experienta mea de 16 ani in boala pe care o am, ma duce la gandul ca si tu suferi de ceva anume.

Dar daca tu nu doresti sa ne spui ce ai pe suflet si vrei sa ne povestesti despre religie, nu-i problema. Noi nu fortam aici pe nimeni.

Ai grija de tine.

Cu pace,

Clara
0
26-11-2010, ora 17:44
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
stimata doamnna!scopul pentru care "pierd timpul" pe acest site "povestind" despre religie este simplu-dorinta de a ajuta, atentie de a ajuta iar nu de a compatimi sau milosti pe nimeni.iar pentru a ajuta o persoana cu o problema sufleteasca este necesar obligatoriu sa faci persoana respectiva sa constientizeze sursa problemei, sa o identifice, sa o analizeze sa o cunoasca.cunoasterea reprezinta lumina, necunoasterea reprezinta intunericul.despre religie am vorbit pentru a releva doar una din multiplele constringeri si surse de conflict la care este supus omul modern.si mult mai precis am vorbit despre biserica privita ca unealta de constringere si supunere, de indobitocire si regres.ATENTIE-BISERICA IAR NU CREDINTA!mai grav este ca aceasta exploateaza insasi slabiciunea umana.clar oamenii debusolati, deziluzionati, rataciri, bolnavi reprezinta o prada usoara.arata-i unui ciine flamind o bucata de slanina sau unui drogat doza zilnica-vei face ce vrei cu ei.tot asa tine biserica turma strinsa prezentindu-i o utopie, si aici spun utopie in sensul a ceva ce nu se va intimpla niciodata. frumos ambalata, frumos desenata dar doar o utopie.iar turma va marsalui pina la epuizare cuminte si supusa cu ochii la acea himera.nu prea e demn nu?oamenii cu probleme ar trebui ajutati sustinuti indrumati ci nu compatimiti si prostiti.acestia nu au nevoie de un refugiu facil, e ca si cum mi-as fura singur caciula, problemele si obligatiile au ramas, sunt acolo afara numai ca eu m-am ascuns in biserica.oamenii acestia trebuie insanatositi si redati societatii, familiei, vietii.si apoi acest oameni in timp vor uita de viata lor de destinul lor de fericirea lor pentru ca isi vor pune toata resursele si energia in sprijinirea bisericii.s-au rupt de societate de familie de existenta iar biserica este TOT ce mai au.si vor deveni nereceptivi si vor respinge cu disperare orice actiune si pe oricine ar vrea sa-i ajute sa traiasca din nou cu adevarat ca niste oameni normali si sanatosi.de ce???pt ca biserica a avut grija ca ea sa devina tot ce au acesti oameni.refugiul lor casa lor.ce vor face daca ramin fara acest refugiu?insusi gindul acesta ii inspaiminta.eu le-as spune acestor oameni sa nu cedeze si sa nu se ascunda.poti sa te ascunzi sa te refugiezi dar in realitate problemele vor ramine si te vor astepta tot timpul.nu vor disparea de la sine.trebuie deci sa ai curaj si sa lupti.pretul acestei lupte este fericirea ta sanatatea ta umanitatea ta.iar cind vei cistiga, pentru ca vei cistiga pina la urma-DUMNEZEU IUBESTE OAMENII CURAJOSI-rasplata va fi imensa.
0
26-11-2010, ora 20:16
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Dumnezeu ne iubeste pe toti indiferent de credinta, El alege seminta buna pentru viata vesnica.
Stefy;sa recunosti mai intai ca esti bolnav, tu vrei prea mult de la Tatal nostru, vrei sa-l vezi? ca sa crezi?in mod normal un om fara suferinte psihice nu se va plinge de religie, standu-i in gand; ca-ci asa nu e bine, ca-ci asa e bine, fiecare avem libertatea de alege, de a-si gasi sprijinul in ceva, dar acel ceva sa fie cu adevarat Creatorul nostru, daca vrem sa-l cunoastem cu adevarat pe Dumnezeu;avem Biblia!Citind si citind vom primi credinta Stefi, Cel mai important sunt rugaciunile in grup, cu cat mai multe persoane, Dumnezeu isi va apleca urechea la strigatele multimi, Mila lui e Mare de copii lui.
0
26-11-2010, ora 23:14
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
amin!si iar amin!ti-ai simtit vreodata capul fara sa ai o durere de cap?cind durerea de cap e prezenta iti simti capul.daca durerea dispare dispare si capul, nu-l mai simti.cind esti bolnav iti simti corpul, cind esti sanatos nu-l simti, uiti de el, nimic nu trage de tine ca sa-l simti.omul perfect sanatos uita ca are corp.e foarte simpu si logic.ca sa scapi de durere trebuie sa fi sanatos.daca te ascunzi in ceva nu faci decit sa prelungesti agonia, nefericirea.iar problemele nu se rezolva singure si bineintele ca nu le va rezolva altcineva pentru tine.vei ajunge sa te invirti intr-un cerc vicios.astepti mila si izbavirea???ai plecat deja gresit, tot cea ce faci este sa te indepartezi de prezent.te indepartezi din ce in ce mai mult de existential, intrii deja in viitor, care nu e nicaieri, care nu a venit inca.intrii intr-un vis.ei bine, visele nu se mijlocesc niciodata, visele sunt ireale.nimeni nu a ajuns vreodata prin ireal la real.ai luat trenul care nu trebuia.de ce spun ca este un cerc vicios?astazi esti bolnav si nefericit.proiectezi speranta ca miine vei fi mai bine, dar miine este o proiectie a ta, a cea ce esti azi.esti bolnav si nefericit-miinele provine din aceasta stare a ta, deci miine vei fi si mai bolnav si mai nefericit.de ce?pentru ca aceasta proiectie vine din tine si poarta semintele bolii si ale nefericirii.vine din tine si nu poate fi altfel decit tine.e copilul tau, seamana la fata cu tine, singele tau circula prin corpul ei, e continuitatea ta.sa traiesti in viitor prin vise este la fel cum ai alerga dupa propria coada. de acea nu sunt de acord sa te ascunzi de realitate.tot cea ce faci este sa amplifici boala si nefericirea.practic anulezi orice sansa la sanatate si fericire.poti sa te spijini temporar intr-o cirja, de acord, insa ai grija sa nu devina obisnuinta.folosind zilnic cirja functiile organismului tau sufera, corpul tau sufera, muschii se atrofiaza, osatura se modifica.in curind nu te vei mai putea deplasa fara cirja.ti-ar place sa tirasti zilnic o cirja dupa tine???oamenii te vor privi ciudat, unii cu mila, unii cu compasiune altii se vor amuza iar altii chiar te vor ignora pentru a nu-si strica buna dispozitie.nu e mai frumoasa sanatatea?poate trebuie sa lupti pt ea dar merita.
0
26-11-2010, ora 23:32
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Stefy;curiozitatea noastra de diagnosticul tau, ce tratament iei, cred ca nu te pui de unul singur sa scrii pe un forum de tulburari psihice, te rog sa fii sincer, bine?Se simt efectele de forta si maiestrie;doctrine istorice, mituri, etc.Daca noi nu vrem sa acceptam adevarul, suntem oaia din turma, si pastorul ne ingrijeste, El e tatal, si tu ai nevoi de El, poate nu acum ;te simti mai superior, dar vremurile trupului sa schimba alaturi cu gandurile.Ai la dizpozitia toata viata sa gusti din cuvintul sfant, decat sa cauti alte modalitati de buna dizpozitie psihica, Sa ne aplecam si cerem credinta.
0
26-11-2010, ora 23:45
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
intr-o tabara de instructie, izolata un detasament de soldati tocmai se intorcea dintr-un mars de o zi sub soarele arzator."ce viata"spuse unul dintre soldati.suntem la mile intregi de orice asezare, cu un sergent care se crede Attila, fara femei, fara bautura, fara permisie si colac peste pupaza am si cizme cu 2 numere mai mici.si de ce stai asa camarade -intreba vecinul sau?de ce nu ceri altele?"nici vorba" fu raspunsul-scoaterea lor e singura placere pe care o mai am!
0
27-11-2010, ora 00:37
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
personal consider ca am toata viata s-o TRAIESC.si doresc s-o traiesc in libertate deplina in sanatate si fericire cea ce va recomand si voua.nu doresc sa fiu oaie si nu doresc sa fiu mintuit.nu am de ce.daca gresesc cu ceva imi voi asuma consecintele cu sufletul deschis.fericirea si nefericirea, sanatatea si boala nu vin de la altii ci de la noi insine.nu ma consider o marioneta iar sforile sunt in mina cuiva.nu pasez responsabilitatea faptelor mele, nu e demn.eu recomand oricui sa TRAIASCA cu adevarat si sa traiasca in prezent.a trai in prezent este cheia.nu in trecut, nu in viitor ci in prezent.pentru unii a trai efectiv in prezent va reprezenta vindecarea sufleteasca.trecutul si viitorul fac parte din timp.trecutul e ceva ce nu mai e iar viitorul este cea ce inca nu e.amindoua sunt nonexistentiale.PREZENTUL este ce E.existentialul nu poate sa faca parte din nonexistential.ele nu se intilnesc niciodata, drumurile lor nu se intersecteaza niciodata.iar timpul e minte.mintea este trecutul acumulat.ce e mintea ta?analizeaz-o uite-te in ea, ce e?doar experiente trecute acumulate de-a lungul anilor.mintea e un termen de acoperire.ea nu face decit sa pastreze trecutul si nimic altceva.e un fel de sac.daca ai scoate incetul cu incetul trecutul din el sacul ar disparea.daca pentru minte trecutul e singura realitate, ce poate sa faca mintea?o posibilitate ar fi sa rumege iar si iar trecutul.astae ce numesti tu memorie amintire nostalgie.te intorci iar si iar in urma la momentele trecute, momentele frumoase si fericite.sunt putine si la mare distanta intre ele dar te agati de ele.eviti momentele nefericite urite.alta activitate a mintii este visatul cu ochii deschisi(aviz amatorilor).mintea ta alege din experientele trecute pe cele care ti-ar placea sa se repete, le lasi balta pe cele nefericite si dureroase si pe care nu vrei sa le repeti.visatul cu ochii deschisi nu e decit trecutul modificat, mai frumos, mai aranjat, mai bogat, mai placut, mai putin dureros, mai agreabil.asta face mintea si in felul asta ratezi REALITATEA.incercati macar o zi sa traiti in realitate, in prezent nu va faceti ginduri si griji, evitati-le, efectiv inplicati-va asa de mult in prezent incit sa nu va ramina strop de energie pt amintiri si visare.nu ginditi-fiti spontani.nu va ginditi la ce veti face si cum veti face ci doar faceti-o.poate suna ciudat dar incearca doar o zi sa nu te gindesti la nimic.
0
27-11-2010, ora 00:47
stefy@
Nu este medic/terapeut
stefy@
scuza-ma daria, am uitat sa-ti raspund!acesta nu este singurul site pe care scriu si consider ca nu pierd vremea.daca reusesc sa ajut chiar si o singura persoana voi fi mai mult decit multumit.si nu, multumesc lui DUMNEZEU nu sufar de nici o boala!
Adaugă un comentariu / răspuns
71 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  • Spiritualitatea poate crește calitatea vieții pacienților cu insuficiență cardiacă
  •