4 implanturi dentare

27-10-2018
Dana261989
Nu este medic/terapeut
Dana261989
Buna ziua...acum 4 zile mi-am extras 7 dinti maxilar, 2 canale curatate de puroi, aditie osoasa si 4 implanturi ( totul intr- o ora si 10 min) durerea nu a fost mare dar dupa 3 zile de la operatie simnt jos la gingia cusuta asa parca ar intra aer rece si din cand in cand pulsatii la fiecare implant iar gingia este inca inflamata si am o chestie alba in fata pe gingie ( ce sa fie) ? Puroi??.Este normala aceasta, , durere, , ????
9 comentarii
0
28-10-2018, ora 09:54
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Dupa inserarea implanturilor apare durere, tumefactie, jena la masticatie.
Depozitul alb de pe gingie se indepartreaza prin periaj, probabil ca din cauza durerii acea zona nu a fost periata eficient.
0
29-10-2018, ora 10:08
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua, este normal ca in urma intervenției sa aveți zona tumetiata( inflamata) însă dacă acea zona albă pe care o aveți dumneavoastră este puroi trebuie sa ajungeți de urgentă la medic. In plus faptul ca simțiți la nivelul implantelor ceva aer ni este tocmai in regula. Va sfătuiesc sa ajungeți la medicul care a realizat intervenția sa va vada. O zi buna!!
0
29-10-2018, ora 13:25
Dana261989
Nu este medic/terapeut
Dana261989
Multumesc frumos de raspuns.dar oare senzatia de disconfort sa nu fie oare din cauza firelor ( cand pun limba le simnt si sunt deranjante)?? Implanturile nu ma dor doar unde este ata acolo parca simnt ceva jena
0
29-10-2018, ora 15:17
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Este psibil sa fie și din cauza firelor dar cel mai bine este sa mergeți la medic ca sa va vada și sa statu și dumneavoastră liniștita. Poate unul din fire a fost lăsat mai lung și din cauza aceasta va deranjează. O zi buna!
0
01-11-2018, ora 18:40
Paula264
Nu este medic/terapeut
Paula264
Bana seara. Am 2 molari lipsa stinga jos iar premolari au carii.Daca pun 2 implanturi in locul molarilor pot opta pentru o coroana din 4 elemente (2molari+2premolari)?
0
01-11-2018, ora 20:27
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara, nu putem lega lucrările de Dinți de cele de implant, dar va putem facem lucrare din doua coroane pe cei doua premolari si lucrare din doua coroane pe implant. Va asteptam la o consultație ca da vedem mai bine situația dumneavoastră clinica. O seara buna!
0
02-11-2018, ora 08:51
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Puntile dentare mixte implanturi dinti se fac in putine cazuri.
In situatia dvs cel mai indicat este sa faceti lucrari separate, punte pe implanturi sau coroane separate, in functie de situatia clinica iar pe premolari coroane separate.
0
02-11-2018, ora 14:52
Paula264
Nu este medic/terapeut
Paula264
Mii de multumiri pentru raspuns dar, d-na dr Geanina Miu puteti sa-mi spuneti 1-2 cazuri in care se fac punti dentare mixte implanturi dinti si dupa va rog sa-mi spuneti cum va pot gasi.
0
02-11-2018, ora 15:41
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Puteti sa scrieti mesaj privat si va spun cum ma puteti gasi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •