Accident vascular cerebral

13-01-2018
Sara88
Nu este medic/terapeut
Sara88
Buna ziua, pe data de 6 Decembrie 2017, tatăl meu in vârsta de 51 ani a suferit un avc ischemic ACM stâng, cu Hemiplagie pe partea dreapta, ateromatoza carotidiana bilaterala, ocluzie ACC stânga cu placa instabila, am nevoie de sfaturi, ce este de făcut ?
3 comentarii
1
13-01-2018, ora 14:37
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Kinetoterapie si masaj. Urmarea schemei terapeutice recomandate in spital. Control neurologic la 3 luni.
0
13-01-2018, ora 15:39
Sara88
Nu este medic/terapeut
Sara88
Va mulțumesc frumos pentru răspuns, domnul doctor.
0
19-03-2018, ora 21:33
Simona bacsin
Nu este medic/terapeut
Simona bacsin
Buna ziua.
In noiembrie 2017 am siferit un AVC, ischiemic, pe fond trombolic, soldat cu hemiplegie pe partea stanga. In final, cauza s-a dovedit cardiaca: contrast spontal la auriculul stang si fibrilatie atriala paroxistica. Am rezolvat problema cardiaca cu protezare valva mitrala, ablatie si sigilare auricul. Acum muncesc foarte mult sa ma recuperez. Fac multa kineto, fizioterapie, voita si acupunctura. Piciorul e recuperat partial, ma deplasez cu sprijin in baston.Mult mai greu evolueaza recuperarea la mana stanga. Am citit recent despre camera barica si as vrea sa stiu daca m-ar ajuta aceasta terapie. Am 47 ani, iarAVC-ul a fost in noiembrie 2017. Reusesc sa indoi bratul si sa-l ridic la frunte si sa strang pumnul. Cam atat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.