Am impresia ca nu mai am nici o scapare

07-06-2011
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Salut! In ultimul timp am niste probleme foarte ciudate, stiu sigur ca e pe fond de stres si din cauza ca am avut un soc... dar nu stiu la ce duc toate astea. In depresie nu am dat INCA pt ca am trecut prin ea si stiu cum se manifesta, am iesit tot singura, cu foarte mare ambitie si optimism. Acum imi merge foarte rau, parintii sunt bolnavi si m-am despartit de iubitul meu recent. Serviciu nu am. Problema e ca ma trezesc noaptea si am impresia ca fostul meu iubit e in camera, dar nu imi dau seama daca ma trezesc la propriu sau daca e doar in gandurile mele. Poate nu am un somn odihnitor. Apoi am niste ganduri obsesive, cum ar fi ca o sa innebunesc, ca o sa-mi pierd parintii sau ca o sa fac atac cerebral si o sa mor. Nu stiu ce sa fac.. oare am innebunit? Sau nu mai am mult :(
7 comentarii
0
07-06-2011, ora 09:16
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu e nebunie, nici depresie. Este anxietate. Dar e important sa o tratati.
0
07-06-2011, ora 11:16
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Da, si eu m-am gandit ca e anxietate. Dar nu inteleg ce sunt cu visele astea, par atat de reale.. ori am halucinatii?
0
07-06-2011, ora 11:36
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Imi e greu sa va dau o explicatie a lor fara sa va vad.
0
07-06-2011, ora 20:36
demi25
Nu este medic/terapeut
demi25
Incearca sa te duci pe la biserica mai des si roaga-te mai mult, , , ,

E doar un sfat nevinovat...
0
15-06-2011, ora 17:53
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
In atentia doamnei Dr. Vochescu,

Am 45 de ani si am inceput de ceva vreme sa am tulburari de menopauza. Am prezentat cadrul putin pentru a va expune ca odata cu aceasta situatie mi s-a accentuat problema psihica pe care o aveam de ceva vreme, tulburare somatoforma. Am facut tratament de specialitate si m-am simtit mai bine o vreme, desi, la starea dinainte de aceasta problema, nu am mai reusit sa ajung. Starea de bine s-a instalat o data cu inceperea tratamentului, dar ceva sechele am avut tot timpul, sau, mai bine zis, eram constienta de ele. Insa acum pe fondul acesta endocrin mai deosebit decit in alta perioada a avietii, ma simt extrem de obosita, vlaguita chiar si am dureri in mai multe zone din corp. Le-am investigat la reumatolog, deoarece au luat aceasta forma, articulara, muscular etc, dar cu medicamentele clasice recomandate de reumatolog, nu cedeaza durerea. De asemenea, simt o slabiciune musculara in brate si picioare, dar precizez ca nu e tot timpul, e uneori cind mai intensa, cind nu o mai sesisez.
Precizez ca analizele sunt normale.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Cu multumiri anticipate!
0
15-06-2011, ora 20:29
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Sunt mai multe probleme de discutat la dvs:
-primul tratament si faptul ca nu v-a remis complet simptomele (poate a fost doza neadecvata, poate a fost insuficient timp, poate exista probleme in viata dvs sau anumite conflicte psihologice care trebuie rezolvate)
-tratamentul actual- exista antidepresive specifice pentru femeile aflate in perioada menopauzei si pentru somatizarile dureroase; dar ele se recomanda in functie de particularitatea medicala a persoanei
-poate fi necesar si un consult endocrinologic pentru un tratament hormonal sau de alta natura in paralel cu tratamentul psihiatric.
Daca doriti, ma puteti contacta telefonic pentru a stabili o programare (aici aveti datele mele de contact: www.romedic.ro/carmen-vochescu).
0
17-06-2011, ora 15:18
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Va multumesc Doamna Doctor! Nu sunt din Bucuresti, dar o sa incerc sa fac posibila o deplasare pentru a ma programa la o consultatie.

Numai bine va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Tratament pentru tulburarea obsesiv-compulsivă eficient în câteva minute la șoareci
  • Tulburarea obsesiv-compulsivă
  •