dureri de cap

08-03-2017
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
Buna ziua!am 20 ani si de vreo 3zile ma doare in spatele capului foarte rau, nu m-a lasat durerea nici cu nurofen nici cu panadol.uneori ma mai trezeam cu dureri de cap mai mult pe partea stanga si intepaturi dimineata dar imi trecea...acum nu imi trece si nu stiu ce sa fie.tensiunea o am 9 sau 10..si mentionez ca de 3 saptamani am renuntat si la cafea.
6 comentarii
0
01-04-2017, ora 09:03
Ioana777
Nu este medic/terapeut
Ioana777
1) Scoate din alimentație tot ce îți crează mai migrena: verifica ciocolata, mezelurile, alcoolul, fasolea, varza murata mazărea, laptele, brânză, conservele, etc
2) Evita oboseala, nesomnul, stresul, nervii
3) Evita caldura sau frigul excesiv
4) Ia un calmant imediat ce intuiești că încep criza, pentru că după ce incepe nu mai are niciun efect..Încearcă unul din următoarele: antinevralgic, codamin, fasconal, quarelin, algocalmin, dar ia cu suport stomacal, pentru că în timp stomacul va fi afectat..
5) Verifica fierea și ficatul
6) Verifica circulația sângelui și coagularea, poate este nevoie de fluidizarea sângelui și de medicație pt întărirea vaselor de sânge, pentru că în general după mulți ani migrena duce la anevrisme cerebrale..
7) Când criza este deja instalata, nu îți mai intoxica organismul cu 1001 medicamente ia jumătate din pastila de XIBIMER de 100 si încearcă să dormi
8) Am uitat să menționez : verifica poziția capului și gâtului in timpul somnului, și aerisește bine camera și încearcă ceaiurile de : busuioc, cimbru, salvie, vâsc semințele de in..Infuzat , cantitate mica pt inceput

Multă sănătate îți doresc din suflet!...știu ce înseamnă migrena..
0
01-04-2017, ora 09:10
Ioana777
Nu este medic/terapeut
Ioana777
Văd că ai doar 20 de ani.Sper că nu te-am speriat !Ce am scris mai sus este pt crizele de migrene repetate de cel puțin o data pe luna, de regulă chiar în perioada ciclului..Oricum, vezi ce ai consumat înainte de durerea de cap și cafeaua provoacă a migrene vezi cum stai cu vederea..si încearcă celelalte calmante.xibimerul este pentru cei cărora migrenele le-au făcut deja viața grea...Sănătate!
0
01-04-2017, ora 10:53
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
Multumesc din suflet!cu fierea chiar am probleme de cativa ani, o sa incerc si cu ceaiuri
0
01-04-2017, ora 13:11
dog4life
Nu este medic/terapeut
dog4life
Ai tensiunea mica de asta te doare, ideala e 12 cu 6, ciudat ca la 20 ani ai asa tensiune, hidrateaza te bine, mai putinne mancaruri grase si prajite mai multr fructe si legume, n ar fi rau sa te vada un doctor, niste analize la sange iar ar fi ok, si pt stomac ceai de salcam e f bun dar e si linistitor posibil sa ti scada tensiunea putin, tu o ai deja mica...si usutroiul de tara pe stomacul gol dim e bun pentru reglat bila
0
01-04-2017, ora 15:11
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
Am fost la cardiolog anul trecut si mi-a spus sa beau multe lichide, sa mananc fructe, legume si sa evit stresul.la analize mi'a iesit foarte putin lipsa de calciu si magneziu
0
01-04-2017, ora 16:14
dog4life
Nu este medic/terapeut
dog4life
Cgiar su daca iti ies in limite normale poti sa ai lipsa de calciu sau mag, mrg teorrtic spus lipsa ca daca nu le am avea in corp am murii toti, nu are nimeni lipsa de calciu pt ca organismu trage din oase, e vb dosr de dezechilibre ale sist nervos care administreaza mineralele ideea e ca toate subst din sange fluctueaza si de la stres etc alte probleme se produc dezechilibre si nu mai func fot cum trebuie, bea ceai verde sau cafea dar cat mai naturala nu de la automat sa ti ridici putin tensiunea si hidrateaza te, daca ai termopane lasa le deschise nosptea ca daca dormi int o camera fara oxigen iti omori creierul si mai toste organele, ia ti o perna medicinala sa nu dormi cu coloana stramba, ia omega 3 si 6 pt circulatie si lecitina sau ginko, calciu daca vrei are la plafar din coral sursa naturala.se.asimileaza f bn sau complex b tot de acolo, nu te spala pe cap cu apa.f rece sau f fierbinte nu sta in soare fara ceva pe cap daca tot persista dupa astea fa un rmn..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •