Extrasistole

18-02-2019
Mariia2
Nu este medic/terapeut
Mariia2
Bună ziua ! De un an mă confrunt cu o problemă legata de inimă. Am 18 ani, nu beau cafea și nici nu fumez. De un an de zile, am palpitații, în fiecare zi, de obicei după ce fac mișcare, și un puls destul de mare undeva la 90 btm la repauz. Anul trecut în 2018, am fost la un doctor cardiolog, unde mi sa făcut o serie de analize, ekg, holter 24h ( unde au ieșit câteva extrasistole) și o ecocardiografie, care a ieșit foarte bine. Domnul doctor mi a recomandat mișcare, și magnerot. O perioada lunga de timp m-am simțit foarte bine, am încetat sa iau magnerot de vreo 3 luni. Iar de o luna de zile, am început sa mă simt iar rău, obosesc foarte repede ( menționez ca nu sunt cea mai în forma persoana, am 1.56 și 67 de kg ) respir foarte greu când fac mișcare ( asta poate fi și de la astmul care îl am de când sunt mica, și sunt pe tratament cu Foster ) am fost din nou la un medic cardiolog, pentru ca mi sa recomandat control din an în an. I am spus ca din nou mă simt rău și am repetat analizele, ekg, care a ieșit bun, ecocardiografie care a ieșit și ea buna, și un test de efort care a ieșit bun, înafara de pulsul care îl aveam foarte mare. Holter ekg a zis ca nu mai are rost sa îmi facă pentru ca am o inima sănătoasă. Atunci de la ce pulsul mare și palpitații? Iar de câteva zile am niște dureri in brațe, în special brațul stâng, și în spate, nu durează mult, vin dintr-o data și mă țin câteva secunde, la fel și în piept am câteodată niște dureri ușoare într un anumit punct, nu se extind niciodată nu mă dor în același timp adică nu iradiază de la piept în brațe. Mă știu doar cu probleme de spate, de acum 3 ani am depistat ca am scolioza, iar domnul cardiolog zice ca ar putea fi de acolo, și ca sunt simple dureri intercostale. Pentru mine sunt supărătoare durerile, și mai ales ca nu știu de la ce vin.
1 comentarii
0
18-02-2019, ora 14:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi somatizari de anxietate. Cititi despre anxietate daca va stiti o persoana mai anxioasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •