Gaze intestinale cu aritmie

30-09-2020
sinc
Nu este medic/terapeut
sinc
De 2 zile ma simt balonata și simt foarte multe gaze prin stomac. Simt cum bolborosesc prin stomac și le simt parca și pe la inima ca mișca ceva. La verificarea tensiunii arteriale am observat ca îmi apare din când în când aritmie. Am fost la control cardiologic și sunt ok. Credeți că aceste aritmii pot sa apară din cauza gazelor din stomac?
3 comentarii
1
30-09-2020, ora 14:42
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Mai degraba tensiometrul nu interpreteaza bine semnalul sau, daca sunteti tanar/a, poate fi o aritmie respiratorie, care este fiziologica. Daca i s-ar fi parut ceva suspect cardiologului, v-ar fi pus un holter ekg.
0
08-12-2020, ora 11:25
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
In mod normal, fiecare persoana sanatoasa poate sa aiba extrasistole.
Pe de alta parte, balonarea poate perturba pasager activitatea cardiaca si da extrasistole
0
20-01-2021, ora 07:03
Elenacat
Nu este medic/terapeut
Elenacat
Situație asemănătoare ma confrunt si eu de câteva zile. Astept programarea la gastro, însă, aproape în fiecare noapte ma trezesc cu tahicardie si dureri, zgomote in intestine si nu pot elimina gazele, oricât de mult as sta la baie. Si in momentul ăla, tahicardie se oprește de la sine dacă beau un ceai si incep sa elimine gazele pe gura, dar rămâne o senzație de vomă. Mentionez ca nu am avut constipatie, dar am avut sangerare rosu aprins acum 3 zile. Mentionez Ca de 3 zile nu pot mânca nimic, pt ca dupa masa apare acesta flatulenta. Ce ma sfătuiți până ajung la gastro si fac. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O brățară pentru ceasul Apple îți poate detecta tulburările de ritm cardiac
  • Aplicație pentru monitorizarea sănătății și depistarea fibrilației atriale
  • De ce apar și ce faci cu gazele urât mirositoare
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Cercetătorii au realizat un studiu complet al gazelor intestinale
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  •