Sindrom bipiramidal

02-06-2020
Ambitiosul
Nu este medic/terapeut
Ambitiosul
Pana la varsta de 15 ani nu am avut absolut nicio problema medicala, iar dintr-un control medical de rutina am aflat ca as avea prolaps de valva mitrala cu regurcitare de gradul 3, ca dupa 3 luni de fapt sa aflu ca a fost o greseala a doctorului si ca nu as avea nicio problema, insa starea mea s-a ameliorat vizibil ca dupa aproximativ 2 ani sa constat ca ar putea fi o problema neurologica, dezechilibrul si tulburarile de mers si de oboseala instalandu-se in mod nejustificat tinand cont de faptul ca am practicat foarte mult sport.In cele din urma mi s-a spus la un spital din Bucuresti ca sunt suspect de Sindrom bipiramidal, iar dupa foarte multe analize doctorii nu intelegeau ce se intampla, se asteptau ca macar o analiza sa nu fie ok, insa toate erau in regula, cu exceptia unui deficit de D3, insa practic se vedea ca o problema exista ajungand sa nu ma pot deplasa in anumite momente nici pe o distanta de 300m. Am urmat indicatiile doctorilor si am acceptat in cele din urma o biopsie musculara si de nerv unde toata lumea se astepta ca dupa atatia ani sa aflu care este problema insa rezultatele au fost in totalitate pozitive, iar dupa toate acestea + 4-5 RMN-uri care si acestea au rezultate pozitive nu prea mi-au mai ramas lucruri de facut, iar intr-o ultima discutie mi s-a spus ca sistemul meu central este defect, dar nu se stie care este cauza, ajungandu-se la intrebari de genul " Ce nota ai primit la nastere?", aceasta fiind oricum 10. M-ar interesa absolut orice parere avizata deoarece timpul trece in defavoarea mea si imi este de-a dreptul imposibil sa tin pasul cu ceilalti de varsta mea, in momentul actual avand 20 de ani.Mentionez ca simptomele sunt: disconfort in zona cefei, in pozitia drepti simt nevoia de a lua o distanta destul de mare a picioarelor intre ele, iar in mers multa confuzie si ameteala, mersul fiind de fiecare data oarecum deviat spre dreapta. Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •