Sindrom premenstrual foarte urat, intarziere.enstra, depresie

13-03-2023
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua, ma numesc Daniela, am 33 ani.
Am 1.6m si 52kg.
Fumez, mananc haotic din cauza jobului, am gastrita cronica, dantura in lucru s.a.m.d. nu stiu dsca ajuta aceste informatii..
Sunt recent despartita de tatal copilului, tatal a fost abuziv.
Am ajuns sa am crize de nervi foarte urate, neliniste, agitatie, foarte mari in perioada de dinaintea menstruatiei mai ales cand aceasta intarzia.
Intarzia din cauza stresului la care eram supusa.
Am si traume si probabil sindrom postraumatic deoarece m-a adus la un nivel de stres si nebunie de simteam ca imi pierd mintile la propriu iar acele momente din trecut in care simteam ca inebunesc s-au intiparit in minte si acum, in perioada premenstruala ma apuca o neliniste ingrozitoare, agresivitate si am nervi de nu suport nici aerul ce il respir.
Pana merg la terapie as dori sa ma sfatuiti cu ceva:
Ar trebui sa iau ceva tratament hormonal?
Intreb asta pt ca mi s-a spus ca at cand slabesc nivelul hormonilor e drastic schimbat din cauza scaderii colesterolului.
Am slabit si sunt foarte stresata o perioada, vb de stres fizic si emotional. Acesta e inevitabil dar se va atenua in decurs de cateva saptsmani.
Ideea e ca am slabit destul.
Plus ca nu intretin relatii sexuale.
Este nevoie de un tratament pt reglare hormonala?
Mi-a mai sugerat acest lucru o prietena...

Pe mine.a sperie urat de tot faptul ca nu ma pot controla in perioada aceea de dinainte de menstruatie iar aceasta dureaza deja de aprox 1 an.
A inceput o data cu atingerea nivelului maxim de extenuare (2 ani de lipsa de somn odihnitor cu copilasul), probabil burn out ssu depresie.

Ajutati-ma cu un sfat.
Va multumesc! 》
1 comentarii
0
13-03-2023, ora 23:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la un endocrinolog sa va prescrie ce analize hormonale aveti de facut.
Daca analizele ies bune, adresati-va unui psihiatru. Exista un antidepresiv (Sertralina) care trateaza toate simptomele dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre alcool și sindromul premenstrual
  • Tratamentul sindromului premenstrual
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Simptomele premenstruale, o problemă de sănătate publică la nivel global
  •