cadere excesiva a parului
buna, am aceeasi problema cu parul ca si "panterutza", doar ca parul meu nu mai este asa bogat, chiar azi dimineata mi-au cazut suvite (asta m-a si facut sa scriu), nu stiu ce sa mai fac!(nu m-am mai vopsit de 1 an iar vopseaua era fara amoniac).
va rog, dati-mi un sfat!
" panterutza Data: 16-08-2010
cand ma spal pe cap scot ghemuri foarte mari de par. apoi de fiecare data cand ma pieptan imi cade.Stiu ca e normal sa cada in jur de 75-100 de fire, dar eu spun sincer ca mie, pe zi, imi cade de 4-5 ori mai mult.Pur si simplu, de cate ori bag mana in par, scot 4-5 fire.Am ajuns sa nu ma mai pieptan, doar imi trec mainile prin par usor, caci mi se umplea peria de par de fiecare data.Si membrii ai familiei mi-au zis sa fac ceva, caci se gaseste par de-al meu in toata casa, pe covoare, pe chiuveta, chiar si in bucatarie si prin mancare.Singurul lucru bun este ca totusi, nu raman fara par. Am in continuare un par bogat. Eu nu ma vopsesc regulat, dar m-am vopsit odata anul trecut si odata acum vreo 2 luni.Eu sunt satena si vopseaua era la fel.Parul a inceput sa-mi cada asa abundent cam de 1 an si jumatate.Ma tunsesem mai scurt si tot imi cadea.Ce ar putea fi? "
va rog, dati-mi un sfat!
" panterutza Data: 16-08-2010
cand ma spal pe cap scot ghemuri foarte mari de par. apoi de fiecare data cand ma pieptan imi cade.Stiu ca e normal sa cada in jur de 75-100 de fire, dar eu spun sincer ca mie, pe zi, imi cade de 4-5 ori mai mult.Pur si simplu, de cate ori bag mana in par, scot 4-5 fire.Am ajuns sa nu ma mai pieptan, doar imi trec mainile prin par usor, caci mi se umplea peria de par de fiecare data.Si membrii ai familiei mi-au zis sa fac ceva, caci se gaseste par de-al meu in toata casa, pe covoare, pe chiuveta, chiar si in bucatarie si prin mancare.Singurul lucru bun este ca totusi, nu raman fara par. Am in continuare un par bogat. Eu nu ma vopsesc regulat, dar m-am vopsit odata anul trecut si odata acum vreo 2 luni.Eu sunt satena si vopseaua era la fel.Parul a inceput sa-mi cada asa abundent cam de 1 an si jumatate.Ma tunsesem mai scurt si tot imi cadea.Ce ar putea fi? "
2 comentarii
va recomand sa consultati un medic homeopat, homeopatia este foarte eficienta in astfel de cazuri.
si eu ma confrunt cu problema caderii parului, ce-i drept nu sunt "ghemotoace", insa in urma analizelor hormonale pt par (Testosteron, DHEA si androstendion, care costa) am aflat ca nivelul de androstendion este de vreo 7 ori mai mare decat limita. Incercati cu niste analize hormonale, mai poate fi si din cauza tiroidei, daca tratamentele cosmetice si cele naturiste (tincturi, pastile, masti) nu dau roade.
Inca nu mi s-a prescris tratament.
Inca nu mi s-a prescris tratament.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3cadere masiva a parului (in cercuri), de cateva saptamani
- 2ce remediu imi puteti recomanda impotriva caderii parului?
- 2Analize pt a afla de ce cade parul
- 10Alopecie difuza
- 12pelada - tratament
- 6Solutii impotriva caderii parului pt adolescenti
- 4caderea parului
- 5Imi cade parul foarte mult si imi este foarte rar
- 4Caderea parului si multa matreata
- 0caderea parului
- 0Caderea parului asociata cu alte simptome...
- 4matreata si caderea parului
- 12Îmi cade mult par ajutor!!!
- 0ALOPEXY 5%
- 0Par care nu isi revine
- 0Urinez des si imi cade parul excesiv
- 1Cadere par
- 1Caderea parului la barbati.
- 0Imi cade parul
Mai multe informații despre: Caderea parului
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: