Respir foarte greu de vreo 2 ani
Buna ziua,
de ceva timp ma confrunt cu o problema si anume nu reusesc sa respir, simt ca ma sufoc, ca nu mi se oxigeneaza plamanii. Problema persista de vreo 2 ani..am fost la 2 medici care mi-au spus ca nu am nimic, am facut raza la plamani totul ok, sa fie oare problema ca lucrez in constructii si uneori e praf? Mentionez ca nu fumez, nu obosesc repede.
multumesc anticipat pentru raspuns.
de ceva timp ma confrunt cu o problema si anume nu reusesc sa respir, simt ca ma sufoc, ca nu mi se oxigeneaza plamanii. Problema persista de vreo 2 ani..am fost la 2 medici care mi-au spus ca nu am nimic, am facut raza la plamani totul ok, sa fie oare problema ca lucrez in constructii si uneori e praf? Mentionez ca nu fumez, nu obosesc repede.
multumesc anticipat pentru raspuns.
4 comentarii
si eu am avut senzatiile astea si am incercat pe rand mai multe solutii pana am depistat care era cauza:
incearca sa-ti faci un control la tiroida... aia da senzatii de genul asta
mai fa-ti si niste analize la calciu si daca ai lipsa trebuie sa iei... si eu am avut senzatiile astea prima data de la lipsa de calciu;
incearca sa-ti faci analize alergologice.. eu am luat ketotifen 10 zile la recomandarea medicului de familie si ma simt mult mai bine, se pare ca sufar de ceva alergie dar inca nu am apucat sa fac analizele pt a vedea la ce sunt alergica...
daca toate analizele de mai sus sunt bune ia-ti un concediu... lipsa de aer poate veni si de la surmenarea psihica determinata de job
baftaaa !!!
incearca sa-ti faci un control la tiroida... aia da senzatii de genul asta
mai fa-ti si niste analize la calciu si daca ai lipsa trebuie sa iei... si eu am avut senzatiile astea prima data de la lipsa de calciu;
incearca sa-ti faci analize alergologice.. eu am luat ketotifen 10 zile la recomandarea medicului de familie si ma simt mult mai bine, se pare ca sufar de ceva alergie dar inca nu am apucat sa fac analizele pt a vedea la ce sunt alergica...
daca toate analizele de mai sus sunt bune ia-ti un concediu... lipsa de aer poate veni si de la surmenarea psihica determinata de job
baftaaa !!!
am o dispnee accentuata mai ales noaptea si dupa efort moderat deasemenea dimineata trebuie sa-mi fac toaleta cailor resp altfel nu pot respira , iau seretide si tratament pentru TA AM 55 ANI, credeti ca am bpoc/ ce sa fac sa scap de sputa abundenta? e f neplacut mai ales ca muncesc in colectivitate, multumiri
imi cer scuze ca imi permit sa va dau un sfat. si eu am o dispenee f urata si nu pot sa gasesc cauza ( la mine poate fi astm sau miocardita, inca nu stiu sigur ), incercati si la un pneumolog sa nu fie un astm
revin asupra problemei care ma supara de vreo 2 ani.acum e totulok...lamine am observat ca se manifesta astfel: 2-3 saptamani persista problema dupa care 3-4 luni nu am nici oproblema...si tot asa de vreo 2 ani...la control nu am mai fost din lipsa de timp...oricum multumesc pt. recomandari
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 9stridor laringian
- 9insuficienta de aer
- 6nu stiu ce am: simt ca ma sufoc
- 12am fost diagnosticata saptamana trecuta cu disfonie spastica si laringita cronica
- 3dureri de cap, infucienta respiratorie, atac de panica
- 4ma doare foarte tare in zona omoplatului..
- 3probleme cu respiratia
- 6durere de spate partea dreapta sus..sunt foarte speriata:((
- 13Senzatie de mucoasa nazala uscata, dificultate in a respira
- 4Ma sufoc
- 10ajutor sa ma ajute cineva, am probleme cu glanda?
- 3Lipsa de aer la inghitirea alimentelor
- 2caldura puternica si senzatii de sufocare
- 3Ascita, probleme de respiratie, oboseala, pofta exagerata de acru, deshidratare
- 10rinita vasomotorie
- 0lipsa de aer
- 1Dintr-o data am inceput sa am senzatia de sufocare in timpul somnului
- 1Intrebare problema respiratorie
- 1Dureri la baza gatului partea laterala dreapta asociate cu senzatie de sufocare
- 3Gat uscat, senzatie de sufocare, tuse cu expectoratii
Mai multe informații despre: Insuficienta respiratorie Sufocarea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: