caldura puternica si senzatii de sufocare
Buna ziua,
Am 67 ani de ani si acum 3 saptamani am avut gripa am tratat-o cu theraflu extra, nurofen pentru gripa si raceala.Acum iarasi mi-au aparut semnele:durere de cap, temperatura, imi lacrimau ochii si o tuse seaca ocazionala nu permanenta.Am fost la medic si mi-a spus ca este febra.Am inceput sa iau amoxicilina si nurofen pentru gripa.Dar astazi dimineata pe la 5, 00 m-am trezit cu niste stari de caldura puternice si senzatii de sufocare.M-au tinut cateva minute si apoi au trecut.Imi puteti sugera despre ce ar fi vorba si ce tratament ar trebui, ce ar trebui sa fac.
Am 67 ani de ani si acum 3 saptamani am avut gripa am tratat-o cu theraflu extra, nurofen pentru gripa si raceala.Acum iarasi mi-au aparut semnele:durere de cap, temperatura, imi lacrimau ochii si o tuse seaca ocazionala nu permanenta.Am fost la medic si mi-a spus ca este febra.Am inceput sa iau amoxicilina si nurofen pentru gripa.Dar astazi dimineata pe la 5, 00 m-am trezit cu niste stari de caldura puternice si senzatii de sufocare.M-au tinut cateva minute si apoi au trecut.Imi puteti sugera despre ce ar fi vorba si ce tratament ar trebui, ce ar trebui sa fac.
2 comentarii
Aveti mare grija sa nu cumva sa fiti alergica la amoxacilina sau la vreunul dintre compusii nurofenului! Cu asta nu e de jucat, mai bine vorbiti cu medicul si-i spuneti de acest episod. Si poate nici nu e cazul sa luati antibiotice pentru orice raceala, dara asta tot numai medicul, in urma consultatiei, eventual unor analize va poate spune.
Sanatate!
Sanatate!
Poate creste tensiunea de la antiinflamatoare, ai grija. Verifica neaparat tensiunea si poate ar trebui sa mergi la spital la o sectie de infectioase.
Ei stiu cu ce sa te tratezi la gripa aceasta, daca ai facut complicatii. Cu acel antibiotic nu stiu daca merge.
Oricum, trebuie sa te consulte un cardiolog si sa te asculte si la plamani. Poate ai facut o pneumonie interstitiala.
Ei stiu cu ce sa te tratezi la gripa aceasta, daca ai facut complicatii. Cu acel antibiotic nu stiu daca merge.
Oricum, trebuie sa te consulte un cardiolog si sa te asculte si la plamani. Poate ai facut o pneumonie interstitiala.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2expectoratie zilnica si senzatie de sufocare
- 12am fost diagnosticata saptamana trecuta cu disfonie spastica si laringita cronica
- 6ma poate ajuta cineva?? :-s
- 7dureri de stomac
- 3ameteli si senzatie de sufocare
- 5sinuzita cronica acuta, nu poate respira, incepe sa se sufoce...
- 3ceva foarte ciudat
- 3sufocare in somn
- 1senzatie de sufocare
- 10recidiva tbc, astm sau... ?
- 7Intr-o seara dintr-o data simteam ca ma sufoc
- 6Flegma alba spumoasa si lipicioasa
- 10rinita vasomotorie
- 1cauzele sufocarii
- 4se sufoca noaptea in somn mai exact 3, 4 luni...
- 7senzatie de sufocare
- 5Senzatia de lipsa de aer - de la ce-o fi ?
- 12atac de panica, sufocarea
- 1Tuse cu senzaţie de sufocare rezistentă la antibiotic
- 2Lipsa de aer, nod in gat, balonare
Mai multe informații despre: Sufocarea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: