recidiva tbc, astm sau... ?

28-07-2011
spywork
Nu este medic/terapeut
spywork
nici nu stiu cum sa incep... poate un salut ar fi cel mai indicat... in fine
pe scurt povestea : acum 10 luni am fost diagnosticat cu tbc, am urmat tratamentul complet : 1 luna in spital (absolut GROAZNIC) + 5 ambulator si am fost declarat vindecat.mentionez ca in timpul/dupa tratament am urmat cu strictete tot ce s-a recomandat : mancare, odihna, nefumator, fara mers la mare bla-bla-bla.

partea proasta a inceput acum cateva zile cand m-am trezit cu o senzatie de sufocare... efectiv simteam ca plamanii mei nu se pot umple cu aer.povestea a continuat vreo 2-3 seri, iar de 2 zile simt ca se agraveaza + ca reusit sa apara febra, ceva tuse, uneori expectoratie verde, uneori tahicardie si astazi pofta de mancare 0 - adica simptomele unei boli de care credeam ca am scapat pentru totdeauna.
intrebarea mea ar fi legata de "sansele" de recidiva sau e totul in capul meu ? adica e mai probabil sa fi racit si sa dezvolt un astm sau sa fi recidivat tbc-ul si sa ma consider un om ca si mort (din moment ce luna petrecuta in spital a fost nevoie de antidepresive si calmante) ?!
mersi anticipat!
10 comentarii
0
28-07-2011, ora 22:54
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
daca ai facut tratament corect, , daca ai respectat toate indicatiile medicului curant, daca leziunea pulmonara s-a cicatrizat, daca sputa s-a negativat...nu cred ca este recidiva, ca doar n-ai stat printre pozitivi ca sa te recontaminezi.mai degraba este fie o viroza, fie o alergie, fie o stare de panica la gandul ca te ai putea reinbolnavi.mergi si fa o radiografie si te vei linisti.astept vesti bune, multa sanatate.
0
12-09-2011, ora 11:59
sweet_angel12000
Nu este medic/terapeut
sweet_angel12000
buna ziua.va rog din suflet sa mi dati si mie un raspuns...in luna aprilie am fost diagnosticata cu tbc pulmonar...caverna de dimensiunea unei monezi de 50 de bani.am 5 luni de tratament, 2 luni in sanatoriu, tratament zi de zi si 2 luni acasa tratament 3/7.pe 1 august am inceput munca.lucrez la o companie de apa ca si operator calculator, program de dimineatza de la 7 juma pana la 16 00.de cand am inceput tratamentul 3/7 tusesc.si acum tusesc foarte rau, de cele mai multe ori si expectorez.pofta de mancare nu mai e ca si in spital, dar am cat de cat.mananc 3 mese pe zi si mai rontai cate ceva si intre mese.ce se intampla cu mine?de ce inca mai tusesc?a fost un soc pentru mine aceasta boala si mi este foarte frik sa nu recidiveze
0
12-09-2011, ora 13:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
tratamentul tuberculozei este de mai lunga durata.faptul ca tusiti si expectorati nu inseamna ca lucrurile nu merg bine, dar pentru linistea dvs. mergeti la medicul curant si faceti o radiografie de control.daca fumati, incercati si lasati-va.este bine sa va hraniti corespunzator, sa nu consumati alcool, sa va odihniti suficient si sa luati tratamentul corect.serviciul dvs.nu va supune la efort fizic si acest lucru este bine.de ce n-ati mai stat in concediu medical?ce varsta aveti si din ce localitate sunteti??multa sanatate si cu siguranta boala se va vindeca, daca respectati cu strictete toate indicatiile.
0
15-09-2011, ora 12:23
sweet_angel12000
Nu este medic/terapeut
sweet_angel12000
da...imi cer scz...nici macar nu m am prezentat.ma numesc Diana, am 24 de ani si sunt din Targoviste.de ce n am mai stat in concediu medical?daca as fi ramas acasa m as fi distrus psihic. cand am venit de la spital nu ma mai simteam bn acasa desi eram cu familia mea si dormeam in patul meu, ma duceam la toaleta mea si mancam mancare mult mai buna.3 sapt am fost foarte trista.nu ma odihneam bn deloc, nu prea mai mancam si plangeam din orice nimic.mi era foarte dor de prietenele mele de la sanatoriu si de asistentii de acolo, de d na doctora..am hotarat sa merg la un psiholog pt k ma simteam daramata pur si simplu...simteam k nu mai exista bucurie pt mn, k fiecare zi trece fara nici un folos, nu ma simteam fericita si multumita de nimeni si de nimic. intr adevar se simtea o schimbare cand mergeam la psiholog dar pe moment...apoi reveneam la aceeasi stare.mergeam in vizita la sanatoriu, la Moroieni pe fiecare saptamana.cand mergeam acolo ma simteam bine atat fizic cat si psihic.ma simteam acasa.am vb cu d na doctora si mi a spus ca ar fi bn sa reincep munca, sa fiu ocupata mai tot timpul si sa mi distraga atentia de la gandurile negre.si asa a fost..ma simt foarte bn la munca...alaturi de colegi, care m au primit neasteptat de bn. am ramas cu aceeasi frica de boala.si cu aceeasi emotie puternica atunci cand vb despre toate astea.ma ntristez si plang...as fi vrut ca ultimele saptamani de tratament sa le fac acolo...la sanatoriu.credeti ca ar fi bn?
0
15-09-2011, ora 12:27
sweet_angel12000
Nu este medic/terapeut
sweet_angel12000
am uitat sa va spun ca nu mai fumez de mai bn de 1 an, nu beau cafea, nu beau alcool. cultura la T2 mi a iesit usor pozitiva, 5 colonii de bacili...cu toate ca radiografia care am facut o cand m am externat a fost foarte buna. p 27 iulie am dat din nou sputa si am facut si o radiografie.mi s a spus k nu se mai vede absolut nimic.doar mici zgaibe.pe 18 octombrie ar trebui sa termin tratamentul.sper din tot sufletul sa nu mi l prelungeasca pentru k abia mai pot inghiti pastilele
0
15-09-2011, ora 18:28
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Diana draga, lucrurile merg bine, vad ca aproape s-a negativat si cultura, BK.-ex.direct este negativ, radiologic esti ok., asa ca ai rabdare, timpul le va rezolva pe toate.Mergi si tu la film, la teatru, la un suc, ca fetele, nu sta numai in casa dupa serviciu.Viata trebuie sa mearga inainte, sa ne invatam sa traim si cu bune si cu rele.Totul depinde de psihicul nostru, nu trebuie sa cedezi, trebuie sa invingi, esti asa de tanara, viata este ca o electrocardiograma.Asa ca mult curaj si cu siguranta in toamna va fi superbine.Multa sanatate si astept vesti buneeeee.
0
16-09-2011, ora 08:17
sweet_angel12000
Nu este medic/terapeut
sweet_angel12000
ce teatru.ce film.abia am timp sa respir.aseara am ajuns la 9 aksa.ieri am avut 3 restante, una d dim la 9 si altele 2 seara la 5 respectiv 6.am mancat si m am pus in pat ca eram terminata de obosita.abia astept weekend ul sa ma relaxez.cat de cat.oricum va multumesc din suflet pt tot si mai ales pt sustinere.ne mai auzim.d fapt mai vb
0
16-09-2011, ora 10:17
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da, mai vb., dar dozeaza-ti efortul si fizic si intelectual, multa bafta...va fi ok.
0
28-09-2011, ora 08:07
sweet_angel12000
Nu este medic/terapeut
sweet_angel12000
neatza.ce mai faceti?maine merg sa mi iau rezultatul la cultura...va rog sa mi tineti pumnii...
0
28-09-2011, ora 11:08
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna dimineata, iti voi tine pumnii, vezi ca ti-am trimis mesaj privat.cu siguranta cultura s-a negativat.BAFTA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Criza de astm - primul ajutor
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Exercițiile de aerobic pot reduce simptomele astmului
  • Astmul
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  •