Stafilococ auriu fetita de 1 an si 9 luni
Buna ziua,
Scriu pentru prima data pe acest site.Am o fetita de un an si noua luni si de aproape un an de zile imi face foarte des febra 40.Anul trecut in martie a avut enterocolita si de atunci lunar imi face febra fara alte simptome: mucozitati sau sa tuseasca.
De cate ori merg la medicul de familie imi spune ca are rosu in gat si-mi prescrie antibiotic.Saptamana trecuta am fost la ORL si i s-a luat extrudat nazal pentru prima data s i-a iesit stafilococ auriu.Pentru prima data de cand imi face febra ii dau antibiotic conform antibiogramei.Sunt putin disperata ca nu stiu daca o sa putem trata acest stafilococ tinand cont de faptul ca fetita mea a luat foarte multe antibiotice.
Scriu pentru prima data pe acest site.Am o fetita de un an si noua luni si de aproape un an de zile imi face foarte des febra 40.Anul trecut in martie a avut enterocolita si de atunci lunar imi face febra fara alte simptome: mucozitati sau sa tuseasca.
De cate ori merg la medicul de familie imi spune ca are rosu in gat si-mi prescrie antibiotic.Saptamana trecuta am fost la ORL si i s-a luat extrudat nazal pentru prima data s i-a iesit stafilococ auriu.Pentru prima data de cand imi face febra ii dau antibiotic conform antibiogramei.Sunt putin disperata ca nu stiu daca o sa putem trata acest stafilococ tinand cont de faptul ca fetita mea a luat foarte multe antibiotice.
5 comentarii
DIN MOMENT CE ESTE TRATATA FUNCTIE DE ANTIBIOGRAMA, NU ARE DE CE TRATAMENTUL SA ESUEZE.
da, dar sunt ingrijorata datorita faptului ca pe antibiograma i-a rezultat ca este sensibila si la augmentin medicament pe care tocmai il terminase cu cateva zile in urma.
Buna Anda
Sfatul meu strict personal este sa schimbi medicul fetitei. Eu am un baiat de 5 luni si la 2 saptamani avea stafilococ auriu. Tratamentul care se da pentru stafilococ se da IN URMA ANALIZEI antibiogramei. Faptul ca ti s-a recomandat copilului antibiotic fara analiza acesteia este o dovada de neprofesionism din partea medicului. FOARTE MULTE antibiotice la un copil mic nu sunt indicate. Iti sugerez schimbarea medicului si iti recomand dna Stoicescu de la Polizu. AM citit diverse lucruri urate despre ea pe site-uri dar eu o consider MINUNATA. Succes. Maria
Sfatul meu strict personal este sa schimbi medicul fetitei. Eu am un baiat de 5 luni si la 2 saptamani avea stafilococ auriu. Tratamentul care se da pentru stafilococ se da IN URMA ANALIZEI antibiogramei. Faptul ca ti s-a recomandat copilului antibiotic fara analiza acesteia este o dovada de neprofesionism din partea medicului. FOARTE MULTE antibiotice la un copil mic nu sunt indicate. Iti sugerez schimbarea medicului si iti recomand dna Stoicescu de la Polizu. AM citit diverse lucruri urate despre ea pe site-uri dar eu o consider MINUNATA. Succes. Maria
Buna Anca,
Sa stii ca si eu am avut aceasta problema cu baietelul meu, insa noi am facut niste analize de sange si ne-a iesit o infectie in corp, de fapt am avut aceasta infectie decand am facut enterocolita si care a ramas netratata. Dupa 3 luni am mers la un dr de la Grigore Alexandrescu care ne-a tratat infectia si apoi ne-a facut acel vaccin Prevenar.si crede-ma ca de atunci si pana acum nu am mai avut niciun fel de probleme, si ne-a mai dat Rybomunil.
Asa ca te sfatuiesc sa-i faci si tu niste analize fetitei si sa vezi ce iese...apoi sa faci vaccinul.
Multa sanatate
Sa stii ca si eu am avut aceasta problema cu baietelul meu, insa noi am facut niste analize de sange si ne-a iesit o infectie in corp, de fapt am avut aceasta infectie decand am facut enterocolita si care a ramas netratata. Dupa 3 luni am mers la un dr de la Grigore Alexandrescu care ne-a tratat infectia si apoi ne-a facut acel vaccin Prevenar.si crede-ma ca de atunci si pana acum nu am mai avut niciun fel de probleme, si ne-a mai dat Rybomunil.
Asa ca te sfatuiesc sa-i faci si tu niste analize fetitei si sa vezi ce iese...apoi sa faci vaccinul.
Multa sanatate
BUNA SEARA am o fetita de 1 an si 10 luni si iam facut exudat si ia iesit stafilococ auriu ce pot sa fac si ce medicamente sa ii dau.Pe antibigrama ia dat ciprofloxacina, vancomicina, gentamicina, oxacilina, ofloxacin si biseptol dar medicul meu de familie nu mia dat biseptol si toate cele deoarece sunt medicamente pt adulti.Va rog sa ma ajutati.Va multumesc
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 67imunitatea scazuta
- 3efecte negative polidin-gantamicina injectabila la copii
- 4acnee pe fata si spate.. stafilococ aureus
- 7simptom ciudat
- 8Otita la copii
- 6Diaree la 15 luni
- 8Schimbarea mediului pt bebe
- 6Staphylococcus Aureus - prezent. Care ar fi cauza?
- 5am facut osteomelita subacuta
- 0Infectie uretrala cu klebsiella, enteroccocus spp, staphiloccocus aureus
- 2rosu in gat frecvent la copil de 4 ani
- 0temperatura intre 34.3-35.7 la copil de 1 an si 4 luni dupa febra de 39.8
- 1Rosu in gat
- 3recomandare medic pediatru Cluj pentru: febra, roşu în gat otite si bronşite
- 0Pot scapa de acest stafilococ din nas?
- 3stafilococ auriu
- 3Ce antitermice trebuie să am in casa
- 1Temperatura
- 0Stafilococ auriu in nas, streptococul beta hemolitic grup C in zona faringiana
Mai multe informații despre: Febra la copii rosu in gat stafilococul auriu
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
