Esofagita de reflux gastroesofagian
Buna ziua,
Momentan ma aflu in Asia, in interes de serviciu si intampin ceva probleme de sanatate. La inceputul lunii septembrie am inceput sa am o respiratie grea, simteam ca nu am suficient aer si senzatia de nod in gat, fara durere in gat. La un control medical mi s-a spus ca am faringita cronica si mi s-a administrat Amoxacilina 1000mg si aerosol cu Cortixon. Deoarece dupa o sapt de tratament nu am simtit nici o imbunatatire, am fost la ORL si mi s-a facut o laringoscopie. Mi s-a spus ca am faringita de reflux gastroesofagian si mi s-a administrat Rabeprazol 20mg, o tableta pe stomacul gol pt 2 sapt si Dompenyl tablete, o tableta de 3x pe zi pt o saptamana. O data cu inceperea tratamentului senzatia de sete de aer a disparut si m-am simtit relativ mai bine. La cc o sapt dupa ce am terminat tratamentul senzatia de nod in gat s-a reinstalat asociata cu eructatii foarte frecvente si o secretie din gat dimineata de alb-galben. Am fost la farmacie si mi s-a dat Omeprazol de 40mg, o tableta dimineata, pentru 2 luni. Cu toate acestea la cc 7 zile de cand am reinceput tratamentul senzatia de nod in gat persita cu usturime dimineata si secretia galbena, iar eructatii prezint incontinuare, un pic reduse. Mentionez ca am inceput si o dieta relativ structa cu lichide - doar apa plata si mancare orez, peste, legume, banane, dorm cu capul ridicat la 40 grade(abia reusesc sa ma odihnesc, deoarece sunt obisnuita sa dorm pe suprafata plata).
Simptome in prezent: nod in gat, usturime in gat, secretie galbena dimineata, balonare dupa masa. Nu am avut niciodata senzatia de acru sau amar in gura.
Va scriu, deoarece sunt relativ ingrijorata din aceasta cauza. Stiu ca trebuie sa efectuez o endoscopie, dar as dori sa o fac acasa si nu aici. Credeti ca in situatia prezentata mai pot astepta 6 sapt pana ajung acasa sau este nevoie urgent de o endoscopie acum?
Va multumesc anticipat.
Momentan ma aflu in Asia, in interes de serviciu si intampin ceva probleme de sanatate. La inceputul lunii septembrie am inceput sa am o respiratie grea, simteam ca nu am suficient aer si senzatia de nod in gat, fara durere in gat. La un control medical mi s-a spus ca am faringita cronica si mi s-a administrat Amoxacilina 1000mg si aerosol cu Cortixon. Deoarece dupa o sapt de tratament nu am simtit nici o imbunatatire, am fost la ORL si mi s-a facut o laringoscopie. Mi s-a spus ca am faringita de reflux gastroesofagian si mi s-a administrat Rabeprazol 20mg, o tableta pe stomacul gol pt 2 sapt si Dompenyl tablete, o tableta de 3x pe zi pt o saptamana. O data cu inceperea tratamentului senzatia de sete de aer a disparut si m-am simtit relativ mai bine. La cc o sapt dupa ce am terminat tratamentul senzatia de nod in gat s-a reinstalat asociata cu eructatii foarte frecvente si o secretie din gat dimineata de alb-galben. Am fost la farmacie si mi s-a dat Omeprazol de 40mg, o tableta dimineata, pentru 2 luni. Cu toate acestea la cc 7 zile de cand am reinceput tratamentul senzatia de nod in gat persita cu usturime dimineata si secretia galbena, iar eructatii prezint incontinuare, un pic reduse. Mentionez ca am inceput si o dieta relativ structa cu lichide - doar apa plata si mancare orez, peste, legume, banane, dorm cu capul ridicat la 40 grade(abia reusesc sa ma odihnesc, deoarece sunt obisnuita sa dorm pe suprafata plata).
Simptome in prezent: nod in gat, usturime in gat, secretie galbena dimineata, balonare dupa masa. Nu am avut niciodata senzatia de acru sau amar in gura.
Va scriu, deoarece sunt relativ ingrijorata din aceasta cauza. Stiu ca trebuie sa efectuez o endoscopie, dar as dori sa o fac acasa si nu aici. Credeti ca in situatia prezentata mai pot astepta 6 sapt pana ajung acasa sau este nevoie urgent de o endoscopie acum?
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
Buna ziua.
Din simptomatolgia prezentata, se impune de efectuat o gastroscopie.
Puteti repeta tratamentul cu Dompenyl pentru inca o saptamana, cu reevaluare ulterioara. Daca apare aceeasi imbunatatire a starii generale, mai puteti amana investigatia.
Din simptomatolgia prezentata, se impune de efectuat o gastroscopie.
Puteti repeta tratamentul cu Dompenyl pentru inca o saptamana, cu reevaluare ulterioara. Daca apare aceeasi imbunatatire a starii generale, mai puteti amana investigatia.
Daca puteti apela la un reflexolog, faceti-o cu incredere. Totul natural. Citit despre REFLEXOLOGIE si informati-va. Atentie ! Sunt si cateva conditionari. Multa sanatate.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4ceva in gat
- 4De vreo luna am probleme cu gatul...
- 41Nod in gat, dureri cervicale si senzatie de ameteala
- 19ceva in gat
- 1Probleme cu gatul
- 1Senzatie de ceva in gat
- 1nod in gat si probleme la inghitire
- 1bubite sau umflatura in gat
- 2Senzati in gat
- 0Problema la gat
- 5HPV / Cancer gat?
- 2Infectie in gat
- 3O mica galmita langa omulet
- 2Nod in gat si gat uscat
- 4Disconfort la nivelul gitului
- 3Limfonoduli reactivi
- 2Ajutor va rog, nod în gat, dificultate la înghițire!
- 0Aș avea nevoie și eu de un răspuns dacă se poate
- 25Senzatie de piatra in gat
Mai multe informații despre: Esofagita Senzatia de nod in gat problema in gat
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
