Miopie.
Buna seara.
Am o intrebare daca ma puteti ajuta.
Azi am fost la medicina muncii, pentru un control periodic la locul de munca.
Persoana de acolo, care este dr. ori asistenta, mi-a spus ca am drioptrii: 3, 5 la ochiul stang si 3, 25 la ochiul drept si din acest fapt nu ar mai trebui nici sa mai conduc, masina personala (cat.B).
Eu stiu ca am aceste drioptrii, eu purtand si ochelari de la varsta de 2 - 3 ani, acum avand 32 ani. Eu sunt functionat public, avand atributii administrative, nu sunt sofer profesionist.
Dvs.ce spuneti? Stiu ca conform ordinului ministerului sanatatii nr. 1162/2010, drioptriile ar fi de plus/minus 8.
Va rog un pct.de vedere.
Multumesc.
Am o intrebare daca ma puteti ajuta.
Azi am fost la medicina muncii, pentru un control periodic la locul de munca.
Persoana de acolo, care este dr. ori asistenta, mi-a spus ca am drioptrii: 3, 5 la ochiul stang si 3, 25 la ochiul drept si din acest fapt nu ar mai trebui nici sa mai conduc, masina personala (cat.B).
Eu stiu ca am aceste drioptrii, eu purtand si ochelari de la varsta de 2 - 3 ani, acum avand 32 ani. Eu sunt functionat public, avand atributii administrative, nu sunt sofer profesionist.
Dvs.ce spuneti? Stiu ca conform ordinului ministerului sanatatii nr. 1162/2010, drioptriile ar fi de plus/minus 8.
Va rog un pct.de vedere.
Multumesc.
2 comentarii
Buna ziua. Cu tot respectul pentru dvs, mi-e greu sa imi imaginez cum conduceti cu dioptriile acestea. Eu mi-am pus urgent ochelari la -0, 75 (LA UN SINGUR OCHI, cu celalalt vad perfect) pentru ca nu distingeam la drum lung daca s-a angajat vreo masina din sens opus in depasire. Mentionez va am permis de 11 ani, cat B. Pentru siguranta dvs si a noastra, nu mai conduceti cu aceste dioptrii. E practic imposibil sa vedeti ceva clar mai departe de bord, cu dioptrii de -3, decat daca a gresit asistenta. (Desi daca spuneti ca stiti de ele, ma indoiesc). Teoretic nu vedeti nimic la volan? Poate vedeti mai rau decat considerati dvs ca e normal. Nu intreb in sens de ofensa. Indiferent de legislatie, mi-e greu sa realizez cum puteti vedea ceva la volan. O zi buna
Cu scuzele de rigoare, am recitit mesajul si inteleg ca totusi purtati ochelari. Sunt avocat, va spun ca nu am auzit sa nu aveti dreptul de a conduce, daca aveti ochelari corespunzatori. O zi buna
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 1Miopia si nasterea
- 2Umflatura pe nas de la ochelari
- 3pete ca arcul de cerc in exteriorul irisului
- 6probleme cu noii Ochelari prescrisi
- 5am miopie, vad ca niste fire de par...
- 4Miopie -0, 75 - se vindeca doar cu ochelari?
- 1miopie si scolioza
- 14am fost internat si pshiatrie da tot degeaba
- 2ochelari de corectie
- 1miopie
- 1Intrebari post-operatorii operatie corectare miopie
- 0Ochelari de vedere copil 10 ani
- 0Miopie, tensiune oculara
- 0Prescriptie ochelari noi - nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ei
- 1Miopia - Imi explica cineva de ce creste dioptria mult?
- 0Miopie diferente
- 1Opinii pentru ochelari
Mai multe informații despre: Miopia ochelarii de vedere
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: