a fost internata acum 3 luni cu apa la plamani, acum.. a reaparut

31-10-2008
Crystyn
Nu este medic/terapeut
Crystyn
Mama mea a fost internata acum 3 luni cu apa la plamani. Dupa 10 zile de tratament a eliminat-o. Apoi, din cauza unui deces in familie...a reaparut. Medicii n-au mai reusit s-o faca sa elimine aceasta apa. I-a fost scoasa de acolo.dar nu incolora ci rosiatica. In urma analizelor n-a iesit nimic rau.
La externare a fost sfatuita sa mearga sa faca un control amanuntit ca nu-si da seama de la ce tot apare.
A mers in alta parte si...in urma unui echo i-a iesit ceva la ficat...dar nu se vedea clar. Asa ca.a facut tumografia...acolo i-au spus ca are cancer la pancreas si ficat...si ca din cauza ficatului are acel lichid la plamani.
A fost operata de urgenta... A avut un ganglion pe pancreas si mai multi in ficat.

In urma biopsiei rezultatele sunt urmatoarele:

Examen phistopatologic: Metastaza hepatica adenocarcinomaoasa cu punct de plecare cel mai probabil din pancreas

Examen macroscopic:Fragment parenchim hepatic subcapsular de 1, 3/1/1cm, pe sectiune formatiune tumorala albicioasa de 0, 5cm, situata subcapsular.

Va rog mult.luminati-ma ! Ce inseamna toate astea?
Explicati-mi pe intelesul meu!
4 comentarii
0
02-11-2008, ora 14:39
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Datele prezentate de dvs sunt incomplete si neclare. Totusi s-ar cristaliza diagnosticul de cancer de pancreas cu metastaze hepatice si posibil pleurale.Nu inteleg de ce s-a operat de urgenta. Ar fi interesant de stiut starea generala a mamei si daca la computerul tomograf s-au gasit si alte modificari.Prezenta metastazelor incadreaza cancerul in stadiul IV ; terapiile sunt foarte limitate in aceasta localizare.Imi pare rau si va doresc putere sa depasiti situatia.
0
03-11-2008, ora 10:48
Crystyn
Nu este medic/terapeut
Crystyn
Un medic, nu oncolog i-a dat sanse de supravietuire de max 3 luni. Am mers cu ea la un oncologsi a fost operata deoarece dr. au considerat ca este mai bine.
Nu, la tomograf nu s-au gasit modificari decat la pancreas si ficat.
Inainte de operatie mama obosea f repede si din cauza lichidului de la plamani respira greut...avea zile in care putea sa manance f putin, apoi isi revenea...Mai prezenta si stari de voma, dar nu in fiecare zi. Precizez ca nu a slabit deloc.
Acum...la 2 saptamani dupa operatie.pare ok...Putin palida, dar asta banuiesc ca este din cauza operatiei. Pofta de mancare are...doar ca mananca putin...mancare la regim...
I-a luat si lichid de la plamani ptr analize...de 4 ori...n-au iesit celule canceroase. Din cate am inteles, daca ar avea si la plamani ar iesi in analizele de la apa sau ma insel?
0
03-11-2008, ora 10:53
Crystyn
Nu este medic/terapeut
Crystyn
Precizez ca ganglionii i.au fost scosi... cei vizibili...apoi a fost folosit un aparat cu abur pentru restul...
0
07-11-2008, ora 13:26
68cris
Nu este medic/terapeut
68cris
mergi cu ea la un oncolog bun si insista pentru inceperea chimioterapiei, fara aceasta o vei pierde repede, operatia in sine fara chimio. este egela cu 0, mult succes.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aerosolii țigărilor electronice pot cauza modificări celulare și moleculare în plămâni
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •