Pleurezie TBC
Bună ziua! Am 25 de ani si acum trei luni am fost diagnosticata cu pleurezie tbc. Am luat 2 luni tratament cu 4 pastile ( rifampicina, hidrazida, pirazinamida, etanbutolul), iar de 1 luna iau doar rifampicina și hidrazida. Pastilele le iau la o ora după ce am mâncat, dar nu le-am luat la ora fixa în fiecare zi..o zi le iau la ora 10, a doua zi poate le iau la 11..de obicei le iau pe toate odată pana în ora 12. Întrebarea mea este dacă le iau corect sau trebuie luate în fiecare zi la aceeași ora?
Și încă ceva, la prima radiografie mi s-a spus ca am câteva opacitati nodulare de intensitate medie adunate in plamanul stang superior. Dupa 2 luni de tratament, am făcut radiografie si mi s-a spus ca acesta opacitati s-au mai dus, dar vor ramane cicatrici si pleurezia aprope a disparut de tot, mai este doar foarte putin, jos. Ce înseamnă asta? Cât de grav e? Exista sansa sa se fi format vreo caverna? Poate recidiva boala din cauza acelor opacitati?
Vreu un răspuns sincer, nu vrea ca toată lumea sa îmi spună ca sunt ok și de fapt sa fie ceva mai rău.
Și încă ceva, la prima radiografie mi s-a spus ca am câteva opacitati nodulare de intensitate medie adunate in plamanul stang superior. Dupa 2 luni de tratament, am făcut radiografie si mi s-a spus ca acesta opacitati s-au mai dus, dar vor ramane cicatrici si pleurezia aprope a disparut de tot, mai este doar foarte putin, jos. Ce înseamnă asta? Cât de grav e? Exista sansa sa se fi format vreo caverna? Poate recidiva boala din cauza acelor opacitati?
Vreu un răspuns sincer, nu vrea ca toată lumea sa îmi spună ca sunt ok și de fapt sa fie ceva mai rău.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6Radiografie la sinusuri si plamani... pot sa merg la solar?
- 3tratamentt pleurezie... si acum am dureri
- 0pleurezie parietala
- 3cat de daunatoare sunt radiografiile?
- 1interpretare radiografie plamani pe intelesul meu
- 1Radiografie plamani
- 6As dori o interpretare a unui buletin radiologic, va rog!
- 0Interpretare Rx Pulmonar
- 6Ajutati ma
- 4Ajutor diagnosticare radiografii plamani si simptome
- 1Radiogarfie plamani
- 0Fibroza si peribronhovascular bazal bilateral???
- 0Interpretare radiografie pulmonara
- 0Radiografie Torace
- 0Radiografie pulmonara
- 0Radiografie pulmonara
- 0Ajutor va rog din suflet, am avut niste simptome, avand si astm bronsic, am facut rx pulmonara
- 1Pleurezia la plamanul drept - revine dupa 14 zile de la operatie
- 3Interpretare radiografie plamani
- 1Arc inferior stâng alungit
Mai multe informații despre: Pleurezia Radiografia pulmonara Pleurezie
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: