Am ciclul neregulat.. sunt insarcinara?

22-05-2012
crissy21
Nu este medic/terapeut
crissy21
buna, as avea nevoie urgenta de ajutorul dvs. Acum 4 luni mi-am inceput viata sexula si mi-a fost mereu frica sa nu raman insracinata in conditiile in care nu am avut niciodata menstruatia reglata, imi vine la 2, 3, 4 luni. am facut o ecografie abdominala sa vad daca sunt gravida si nu s-a vazut nimic apoi am facut una intravaginala si mi-a descoperit microchisturi pe ambele ovare...mi-a dat niste pastile arefam si dupa ce le-am luat mi-a venit ciclul dar luna asta iar nu mi-a venit, in schimb de 3 zile am o scurgere maronie cu putin sange si miroase putin urat, si de cand am scurgerea asta ma duc si des la toaleta. imi este foarte frica sa nu fiu gravida, toate testele au iesit negative si nu mai stiu ce sa fac, mi-a crescut putin burta si m-am ingrasat. va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine pentru ca sunt foarte demoralizata. va multumesc anticipat
6 comentarii
0
22-05-2012, ora 13:50
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Microchisturile pe ambele ovare se trateaza prin administrarea unui tratament hormonal (anumite tipuri de anticonceptionale). Dupa 3-6 luni de la tratament, se revine la consultatie si se reface o ecografie pentru a vedea evolutia lor. Dupa pastilele administrate ti-a venit menstruatia, dar aceasta nu rezolva problema microchisturillor. Daca scurgerea pe care o ai miroase urat, pot merge si efectua si un examen de secretie vaginala, sa fii sigura ca nu este vorba de vreo bacterie. Este un examen simplu. Daca ai dubii in continuare asupra sarcinii poti reface ecografia sau poti efectua un test de sarcina/din sange, nu doar cel pe care il gasesti in farmacii. Important este sa tratezi problema microchisturilor.
0
22-05-2012, ora 13:59
crissy21
Nu este medic/terapeut
crissy21
mi-a dat medicul sa iau yaz timp de 6 luni 28 de zile pe luna pt microchisturi insa imi este frica sa le iau pentru ca toata lumea zice ca sunt periculoase si in plus nu vreau sa ma ingras si mai tare de la ele...nu mai stiu ce sa fac
0
22-05-2012, ora 14:09
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
pt tratarea microchisturilor se recomanda un tratament hormonal cu un dozaj mai mare care poate sa aiba si efecte secundare. medicul recomanda ce este mai bine pt sanatatea ta si aceasta problema pe care o au trebuie tratata si nu neglijata. poti spre ex sa vii sa-ti faci niste analize si un consult pentru a ti recomanda acel tratament cel mai adecvat pentru tine. intelegem ca iti este teama dar trebuie sa te gandesti la sanatatea ta in primul rand si sa obtii informatiile corecte si complete de la medic, nu din alte surse ( citez, , toata lumea zie"). Medicul iti poate explica tot ce se intampla in corpul tau astfel incat sa nu mai ai nelamuriri si sa scapi de aceasta frica.
0
22-05-2012, ora 14:15
crissy21
Nu este medic/terapeut
crissy21
va multumesc pentru raspuns. totusi credeti ca as putea fi insracinata avand in vedere aceste simptome?
0
22-05-2012, ora 14:20
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
fara consult /test de sarcina, nu putem stii exact. ca sa scapi de dubii asta recomandam
0
22-05-2012, ora 14:26
crissy21
Nu este medic/terapeut
crissy21
maine dimineata o sa mai fac un test sure chek, am inteles ca sunt cele mai bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  •