am facut un testul papanicolau.. va rog sa ma ajutati

13-03-2008
alisia1234
Nu este medic/terapeut
alisia1234
buna seara. am facut un examen papanicolau si as vrea sa va rog sa ma ajutati sa inteleg ce a iesit.rez e acesta: NILM-frontiu negativ ptr leziuni intraepiteliale sau malignitate asociat cu proces inflamator. si un ex bacteriologic cu rez: rare celule epiteliale, frecvente PMN, numerosi cocobacili GRAM +, prezente hematii.trichomonas candida, gonococ-absent.va multumesc mult
3 comentarii
0
14-03-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Rezultatul este bun, dar aveti o inflamatie si pentru ca v-au iesit acei cocobacili gram + este indicat sa mai completati examenul cu o cultura col, Ag. Chlamydia si Mycoplasma/Ureaplasma.
Toate cele bune.
0
15-03-2008, ora 00:00
alisia1234
Nu este medic/terapeut
alisia1234
multumesc de rasp
mai am o pb
mi a fost descoperita si o ran pe col dat infectiei cu hpv
am mers la doctor si mi a facut o electrocauterizare ptr eliminarea infectiei si mi a dat tratam cu ovule poliginax si colpotrophine si crema bepathen si ptr sotul meu isoprinosine. si mi a spus sa merg la control dupa o luna.pb este ca nu stiu dak tre sa iau si eu pastilele pe care i le a dat lui.are vreun efect advers aceasta procedura?sa nu ma sperii dak se intampla ceva.va multumesc
0
20-03-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Nu trebuie sa luati si dumneavoastra tratamentul sotului.Electrocauterizarea nu va face nici un rau, dimpotriva, va ajuta sa scapati de acea rana pe col.
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

14-02-2020, ora 09:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Multi Complete de la Jamieson
Imunitate la maxim cu Jamieson!
Multi Complete de la Jamieson este un supliment pe bază de multivitamine care oferă 100% din porția zilnică a celor mai importante substanțe pentru sănătatea organismului. Scopul acestor vitamine este întărirea organismului, stimularea imunității și suplimentarea energiei. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.