Am nevoie de ajutor!! senzatie de buimaceala care nu ma lasa toata ziua | Forumul Medical ROmedic

Am nevoie de ajutor!! senzatie de buimaceala care nu ma lasa toata ziua

27-01-2019
Adrian_palutiu
Nu este medic/terapeut
Adrian_palutiu
Buna ma numesc adrian si am o problema de care nu pot scapa si nici medicii psihiatrii nu pot sa imi dea un raspuns concret.Pe scut am un diagnostic de anxios depresiv, vreau sa mentionez ca nu ma simt depresiv si nici anxios problema mea e ca dimineata cand ma trezesc intradevar am o mica stare de agitatie sa zic dar apoi dupa vreo 3-4 ore de la trezire creierul incepe sa imi slabeasca si apoi am o senzatie de buimaceala care nu ma lasa toata ziua.Senzatia de buimaceala vrea sa o descriu ca una fiind destul de puternica si mie greu sa ma concentrez sau sa conduc masina si trebuie neaparat sa ma pun in pat sa ma odihnesc.Nu pot sa muncesc din aceasta cauza. vreau sa las aici si medicamentatia pe care o iau, una fiiind destul de mica. : - Coaxil de 12, 5 1-01,
- aripripazol0, 5 0-0-1
-Rivotril 0, 5 1-1-0
Vreau sa mai mentionez ca boala a inceput in toamna lui 2016 si am fost internat in spital cu atacuri de panica ff urate in mai multe randurii.Dupa ce m am mai stabilizat a inceput sa am ametelii ff urata nu putea conduce si eram confuz de cap
6 comentarii
0
27-01-2019, ora 22:32
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încearcă să combini medicația cu psihoterapia. Ar fi bine ca psihoterapeutul să fie și clinician pentru a avea un diagnostic sigur.
0
27-01-2019, ora 22:38
Adrian_palutiu
Nu este medic/terapeut
Adrian_palutiu
Va multumesc pentru sfat.Nu inteleg de unde vine starea aceasta de buimaceala.Daca adorm vreo ora ea diapare pt cateva ore dar reapare.Simt cum creierul nu face fata situatiei si imi oboseste si apoi devin iar buimac nauc de cap.
0
27-01-2019, ora 22:46
Dr. Delia Mihalache
Psihiatrie, BRASOV
Dr. Delia Mihalache
Simptomele descrise, mai exact, senzatia de "buimaceala" poate fi un efect al Rivotrilului. Acesta este un medicament sedativ, administrat in stari de anxietate. Este posibil sa aveti nevoie de o modificare a dozei si a schemei de administrare. Discutati cu medicul dumneavoastra despre ajustarea dozelor deoarece acest medicament nu se intrerupe brusc.
0
28-01-2019, ora 09:53
Adrian_palutiu
Nu este medic/terapeut
Adrian_palutiu
Rivotrilul si daca il iau si daca nu il iau starea de buimaceala tot apare...mai sunt zile rare cand nu ma simt buimac.
Acum 2 anii am facut si rmn si ceva legat de circulatia sangelui la cap si mi au iesit bine.Sa fie ceva neuronal ca nu mai stiu unde sa ma duc.
0
28-01-2019, ora 10:11
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Verificați și la neurolog, ca să excludeți o astfel de problemă
0
28-01-2019, ora 15:42
Adrian_palutiu
Nu este medic/terapeut
Adrian_palutiu
Azi de abia am iesit de dimineata cand m am simtit bine dar apoi dupa 2 ore mi sa instaurat din nou starea de buimaceala.Din pacate pana maine cand v oi incepe o noua zii starea v a tot persista
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExerciÈ›iul fizic, o opÈ›iune viabilă pentru ameliorarea depresiei È™i anxietății la tineri
  • Terapia prin umor poate reduce simptomele depresiei È™i anxietății
  • ComparaÈ›ie între efectele sportului È™i efectele antidepresivelor în ameliorarea depresiei È™i anxietății
  •