am ramas gravida si sunt purtatoare de virus hepatita b

31-08-2008
roxannapetr
Nu este medic/terapeut
roxannapetr
Situatia mea e cam complicata sau cel putin asa o vad eu.Locuiesc in Spania deocamdata.Am un bb de 4 luni si prin trimestrul al treilea de sarcina mi/au gasit ca sunt purtatoare de virua s hepatita b.M/am speriat ingrozitor ma gandeam ca nu pot tinne sarcina.Am nascut normal nu am alaptat ca asa m.au sfatuit iar pe bb lau vaccinat imediat dupa nastere si dupa aceea la o luna.Am fost si am facut ecografie abdominala si mi/au iesit totull normal la ficat coaste pancreas iar sotului meu ia dat sa fac un vaccin contra hepatitei.Dupa 4 luni am ramas iar gravida azi am aflat si sunt speriata ca poate afecteaza copilul.Doctorul mi/a zis ca nu poate sa imi dea un tratament pt ca nu isi va face efctul ca sa asteptam un an de zile sa vedem cum evolueaza boala.Iar eu nu inteleg cum de sotul meu nu sa infectat pt ca nu ne/am protejat dupa 3 luni a facut vaccinul.vreau sa ma ajutati sa ma informati mai bine cum se transmite hepatita b daca afecteaza sarcina daca exista un tratament si cand il pot face.Cel de/al doilea copil il voi naste in Romania.Va multumesc mult daca ma/ti ajuta
16 comentarii
0
31-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este o mare diferenta intre a fi purator de virus de hepatita B si a avea hepatita B. Din cate se intelege, dv sunteti purtatoare sanatoasa, deci nu e clar de ce va faceti probleme in legatura cu sarcina. Copilul oricum va fi vaccinat inca din maternitate, asa sunt vaccinati toti copiii.
0
09-01-2009, ora 13:21
aura22
Nu este medic/terapeut
aura22
eu sunt insarcinata in 13-14 saptamani, sunt purtatoare de virusul hepatitei b, sotul meu nu este infectat cu acest virus (am inteles k se transmite mai greu pe cale sexuala, e mai usor sa-l iei de la manichiura sau stomatolog de ex), in plus mai am si rh negativ iar sotul rh pozitiv. Am mai avut doua avorturi inainte, iar ginecologul meu nu prea ma lamurit daca e grav sau nu, ti se schimba rh din cauza avorturilor? presupun ca o sa intampin ceva probleme pe parcursul evolutiei sarcinii. Va multumesc
0
11-01-2009, ora 05:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Rh nu se schimba din cauza avorturilor, dar se poate intampla ca sa apara anticorpi antiRh. Acestia, in cazul in care copilul are Rh prezent de la tatal lui, pot crea probleme in timpul sarcinii si imediat dupa, de la probleme simple ca un icter mai accentuat la nastere pana la probleme mai serioase.
Ce trebuie sa faceti: mergeti lunar la consult la obstetricianul dv.
0
08-05-2009, ora 15:03
aura floria
Nu este medic/terapeut
aura floria
Buna ziua! Sunt insarcinata in 31 de saptamani si sunt purtatoare sanatoasa de virusul hepatitei B. Am citi pe unele forumuri medicale de pe diferite site-uri ca in cazul in care viitoarea mama este infestata cu acest virus al hepatitei B, imediat dupa nastere( mi s-a recomandat cezariana) trebuie administrat un vaccin, imunoglobulina bebelusului ca sa nu ia si el acest virus.
Am aflat de curand ca se gaseste la o farmacie din Bucuresti, dar foarte greu, am vb cu doctorul meu, dar dansa mi-a spus ca acest vaccin este in stare experimentala si ca imi asum intreaga responsabilitate daca vreau sa-l fac bebelusului.
Intrebarea mea care ar fi: Daca este in stare de experiment si nu are nici licenta de ce unii doctori il recomanda si altii nu? Eu am ramas foarte nedumerita si as avea nevoie si de alte pareri si e posibil sa aiba reactii adverse?
0
09-05-2009, ora 20:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Medicamentele aflate in faza de experiment clinic pe om pot fi recomandate de doctorii care participa la experiment. Reactii adverse au toate medicamentele, cele experimentale pot avea, insa, reactii adverse necunoscute.
0
01-10-2009, ora 09:48
Lacoste
Nu este medic/terapeut
Lacoste
Buna! Sunt insarcinata in 20 de saptamani si sunt purtatoare sanatoasa de hepatita B.Intrebarea mea este daca aceasta boala poate duce la avort.Se poate pierde o sarcina din cauza hepatitei B ? Va multumesc!
0
01-10-2009, ora 10:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nu, nu poate duce la avort.
2. Din cauza hepatitei cu virus B se poate pierde o sarcina, numai ca dv nu aveti hepatita cu virus B, ci infectie cu virus B. Trebuie deosebit intre cele doua, astfel:
-infectia cu virus B nu este o boala, ci o situatie de prezenta a unui virus in organism.
-hepatita este o boala si inseamna existenta unui proces de distructie inflamatorie a ficatului.
0
06-10-2009, ora 23:37
SIMoanaSIM
Nu este medic/terapeut
SIMoanaSIM
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati sa fac diferenta intre "virus hepatita b" si " infectie cu virus hepatita b". Prietenul meu a fost depistat cu acest virus hepatic, mi-am facut si eu analizele si mi-a iesit rezultatul analizelor negativ.
E posibil sa ma fi molipsit si eu cu acest virus chiar daca analizele au iesit negative, ma refer mai exact, daca la un interval de 3 sau 6 luni mai repet analizele e posibil sa iasa pozitiv?
Va multumesc!!!
0
31-10-2009, ora 23:41
gabrieladima
Nu este medic/terapeut
gabrieladima
pentru simonasim
Sa sti ca intr-adevar nu este obligatoriu sa te infectezi si tu de la prietenul tau cu acest virus.Si eu am aceasta infectie si sotul meu nu a luat-o de la mine pentru ca se transmite mai greu pe cale sexuala.De obicei se transmite prin sange si dc nu ai avut contacte sexuale in care sa sangerezi tu sau el, atunci nu prea erau sanse sda iei acest virus.Ce trebuie sa faci tu este sa te vaccinezi impotriva hepatitei b.Costa 100 lei si se fac trei cure.prima data, apoi la 3 luni de la primul si apoi la 6 luni de la primul.
0
31-10-2009, ora 23:49
gabrieladima
Nu este medic/terapeut
gabrieladima
Sper sa nu fac o greseala ca am postat de doua ori.Acum as vrea sa intreb ceva pe dl doctor care raspunde intrebarilor noastre.Sunt gravida in 12 sapt si sunt purtatoare virus hepatita b.Purtator sanatos cum se spune.Viremia 109, nu am hepatita d si nici e.As vrea sa stiu cat de mare este aceasta valoare a viremiei si dc ea creste intre timp.Creste creste pana cand?pana afecteaza ficatul?Agent HBe negativ, care nu stiu ce inseamna, (mi s-a spus ca inseamna ca nu o transmit, dar nu inteleg, alt medic a spus ca inseamna ca nu se inmulteste) si Ag HD negativ, asta stiu ca inseamna ca nu am si hepatita D.Daca ma puteti ajuta sa imi interpretati analizele.Si cam ce riscuri ar fi cu aceasta sarcina si cu mine din cauza acestui virus hot care ataca si nu ne da nici un semn.Sunt cam speriata.Si cam ce fel de regim ar trebui sa tin?Va rog mult sa ma ajutati ca sunt foarte panicata
Va multumesc
0
11-03-2010, ora 20:47
alma_maria
Nu este medic/terapeut
alma_maria
eu am hepatita b si sunt insarcinata in 7 luni, am inteles k nu pot naste normal si nici nu pot alapta, totusi imi este frica de cezariana, eu as putea sa nasc in apa pe cale naturala?
0
29-06-2011, ora 17:58
symyx
Nu este medic/terapeut
symyx
Buna alma_maria

Din proprie experienta iti spun ca eu am nascut natural fara epidurala, am alaptat (inca mai alaptez si fetita mea are 8 luni), toate acestea la sfatul medicului infectionist de la Victor Babes si fetita mea tocmai a fost testata si nu este purtatoare de virus. I-am facut in primele ore de la nastere imunoglobulina recomandata si totul este bine. Sper ca am reusit sa incurajez si o parte din mamicile aflate in situatia in care am fost si eu inainte de a naste. Numai bine si bebei sanatosi.
0
07-09-2011, ora 10:09
MARIANA VIO
Nu este medic/terapeut
MARIANA VIO
Buna ziua ! Sunt insarcinata si-n urma analizelor mi-a iesit Antigen HBS- 1365, 000U/ml, ce inseamna?trebuie sa mai fac analize pentru mine, tratament ceva sau este suficient vacinul de se face la nastere copilului?
0
30-11-2011, ora 11:58
irrinuca
Nu este medic/terapeut
irrinuca
buna ziua, sant insarcinata in 7 saptamani si am hepatita c, am facut tratament cu interferon in 2007 si ultimele analize au fost multumitoare, problema e ca imi este tare frica ca nu pot duce sarcina la bun sfarsit.avand un avort cu 6 ani in urma de 20 saptamani, ma poate linisti cineva ?la control merg abia pe 2 ianuarie pana atunci stau f stresata.
0
16-01-2012, ora 15:19
irrinuca
Nu este medic/terapeut
irrinuca
buna ziua, as avea si eu o intrebare, mi-as dori foarte mult sa alaptez cu toate ca am hepatita c, analizele sant foarte bune si deja au trecut mai bn de 5 ani de la interferon, as putea alapta?cu cezariana sant de acord dar as fi multumita daca as putea alapta.
0
26-09-2012, ora 10:44
denisa31
Nu este medic/terapeut
denisa31
Buna ziua.Vreau sa fac un bebe, dar problema e ca sotul meu e purtator sanatos de virusul hepatic B. Ce ma sfatuiti sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antihepatita B
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  •