Amigdalita pultacee repetata - tratament prescris OK?

05-04-2011
codruverde
Nu este medic/terapeut
codruverde
Buna ziua,

Am niste nelamuriri. De cind ma stiu am probleme cu amigdalele. De citeva ori pe an, faceam puroi la amigdale, foarte urat, intins, cu febra si tot tacamul.
Am tot amanat scoaterea lor, crezand ca odata cu trecerea anilor, o sa mai treaca.
Anul trecut n'am avut deloc probleme. Anul asta am avut amigdale cu puroi prin februarie, am luat Oxacilina (neprescrisa de doctor, deoarece era weekend, nu aveam medic de fam, complicatii), modafen si septogal. Mi-a trecut, dar la 2 saptamani iarasi a revenit, cu puroi si tot tacamul, insa nu asa de violent. Am luat din nou oxacilina si modafen, pana am observat ca dupa 4 zile de antibiotic, eu aveam puncte pe amigdale inca! In acel moment am luat de la farmacie Augmentin si am facut 5 zile de tratament cu el+ gargara cu sare. In final m'am dus la o consultatie la ORL, mi s'a uitat in gat si diagnosticul a fost amigdalita subacuta. Mi-a dat Ceforan 2 pe zi-7 zile + Bioparox local, totul incununat cu 4 injectii de Moldamin, la 5 zile. Am facut tratamentul, cu exceptia Moldaminului, pentru ca citind diferite opinii, am remarcat ca acesta se administreaza in urma unor analize- exudat+Aslo+Vsh, astfel am decis sa nu le fac decat dupa analize, daca e cazul.
As vrea sa stiu ce parere aveti despre acest tratament? Credeti ca Moldaminul e raspunsul sau e OK ca l'am refuzat si am preferat sa imi fac analizele? Credeti ca e mai bine sa imi scot amigdalele? De ce inca mai am o amigdala inflamata, rosie si cu cateva puncte albicioase, chiar si dupa tratamentul cu antibiotic?
Sunt foarte hotarata sa dau de cap acestei probleme uracioase si neplacuta!
Va multumesc anticipat pt raspuns!
5 comentarii
0
05-04-2011, ora 13:37
Lilia1407
Nu este medic/terapeut
Lilia1407
Buna ziua,
caz similar am fost si eu, ani la rand, febra mare, dureri groaznice, cu antibiotice perioade luni si apoi de la capat, insa dupa un consult ORL, mi s-a prescris Nurofen Raceala si Gripa+ Biseptol, destul de banal am considearat eu, insa dupa o zi m-am simtit muuuult mai bine si pana in ziua de azi, nu am probleme.
Eu zic sa incerci si varianta asta, inainte sa te te gandesti la amigdalectomie.
Sanatate !!! :)
0
05-04-2011, ora 13:46
codruverde
Nu este medic/terapeut
codruverde
Pai da, dar la mine se repeta si as face si analizele, desi intr'un fel te inteleg...:)) citeodata cele mai simple chestii dau rezultate.
0
05-04-2011, ora 14:40
larisatt
Nu este medic/terapeut
larisatt
Si eu am o problema cu amigdalele de cand eram mica-doctorul la care am fost mi-a spus ca sunt "ciuruite"..de fiecare data cand ma raceam -observam ca se fac pungi cu puroi pe amigdale-mai bine zis-urma de amigdale..iar acum' m-am racit iarasi si m-am uitat sa vad-si spre surprinderea mea-nu mai am amigdale deloc.ii posibil sa se fi rupt de tot in timp..sau cum..altcumva sa mi explic?-n-am mai intalnit pe nimeni sa spuna ca are problema aceasta cu amigdalele..iar doctorul meu orl-imi spunea sa la scot-in urma cu cativa ani..cand inca mai era ceva din ele..insa imi era frica pt ca sunt cantareata si am auzit multe cazuri cand li s a modificat vocea sau au avut altfel de probleme in urma operatiei...Tot timpul cand racesc..parca nici un medicamet nu si face efectul la mine-acum m-am racit-si tusesc ft mult si ma doare gatul la fiecare inghititura si am luat conform doctorului de familie 3 medicamente de 2 ori pe zi-plus miere de albina si vitamina c cu propolis de sunt dar tot nimic..iar azi mi am si pierdut vocea si acesta i un lux care nu mi l permit-
Spuneti mi va rog ce altceva sa mai fac..sa iau..ca sa termin odata cu aceasta problema?

Multumesc in advans pt raspuns

Larisa
0
05-04-2011, ora 15:24
codruverde
Nu este medic/terapeut
codruverde
Larisatt: Da, in fine, nu stiu cata legatura are asta cu ce am intrebat eu. Disparitia sau atrofierea amigdalelor. Puteai sa deschizi o intrebare separata, totusi.
0
05-04-2011, ora 17:15
larisatt
Nu este medic/terapeut
larisatt
ai dreptate.scuze..
-voi deschide a new topic si sterg ce am scris aici..ca sa poti primi tu raspunsul la problemele tale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: