Anafilaxie si soc anafilactic

20-08-2008
cataxx
Nu este medic/terapeut
cataxx
Buna ziua,

Sotia mea se confrunta cu o problema.
Pentru ea o banala intepatura de albina poate fi fatala daca nu este cineva langa ea sa ii administreze adrenalina sau alt injectabil.
Am inteles ca exista niste pastile (comprimate) care se pun sub limba exact in momentul in care individul are acele convulsii, si care inlocuiesc cu succes injectabilele.
Nu stiu cum se numeste acest medicament cu administrare orala.

Orice indicatie imi este de mare ajutor.

Va multumesc
21 comentarii
0
16-09-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
pai nu exista ceva suficient de rapid care sa aiba acelasi efect pus sublingual, dar du o la alergolog pt ca exista tratamente care fac in timp sa scada aceasta reactie anafilactica... un fel de vaccinuri
0
29-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Din pacate nimic nu este mai bun in astfel de cazuri ca adrenalina si hidrocortizonul hemissucinat injectabil intravenos!!!

Stiu pe propria mea piele cum te simti cand faci un soc anafilactic, este mai mult decat oribil si groaznic...vezi moartea cu ochii!!!

Numai BIne
0
02-02-2009, ora 16:09
janine22
Nu este medic/terapeut
janine22
buna ziua
va rog mult de topt sa imi dati un rasp sau o informatie pt ca am ajuns sa fiu disperata de starea mea de sanatate
sunt 5 luni de zile de cand o criza foarte ciudata si nici un medic nu stie de la ce
unii au zis ca e ceva pe sistem nervos, unii zic ca o alergie
m-am dus sa fac si teste de alergie si am iesit alergica la usturoi si praf
sa va spun cum se manifesta criza: ori ca mananc ceva in ziua ori nu ma apuca o stare de sufocare din gat nu din piept, dificultate la inghitire si senzatie de gat umflat
imni apare in interiorul gatului niste umflaturi mici ca o iritatie si uneori o senzatie de uscaciune a gatului.oricata apa as bea ma inneaca si nu ma lasa sa inghit bine
in momentul in care apar alea incepe si criza mea
de la ce poate fi si ce imi recomandati? va rog mult ajutati-ma pt ca eu nu mai stiu ce sa fac
ma simt rau de la starea asta si ma si oboseste ff tare
astept un rasp
multumesc
0
04-02-2009, ora 12:16
ioana_jad
Nu este medic/terapeut
ioana_jad
buna.eu am avut un soc anafilactic, din cauza unui antibiotic-ampicilina, a fost groaznic, am avut noroc sa vina salvarea la timp, dar culmea ca la urgente nu mi-au spus ce am, mi-au facut o injectie cu adrenalina, analize de sange si mi-au dat drumul, doctorul de la urgente mi-a spus ca pot lua in continuare antibioticul respectiv...problema este ca alergia mi s-a declansat acum la 24 de ani tinand cont ca am mai facut tratamente cu ampicilina pana la varsta asta.acum imi este frica sa nu se declanseze si la alti factori muscaturi de insecte etc. exista ceva vaccin impotriva oricarui tip de alergie?am intrebat doctori, am vrut sa fac acel test pt alergii dar am inteles ca nu este sigur 100%. oricum, asta ca o paranteza, in romania, poti sa iti "dai duhul" ca aproape nimeni nu te baga in seama, ma refer la medici, multi dintre ei incompetenti si iresponsabili.
0
04-03-2009, ora 12:31
george81
Nu este medic/terapeut
george81
buna ziua, sunt unul dintre nefericitii care fac alergie severa la unele antibiotice. Mi s-a recomandat in caz de probleme Anapen sau adrenalina injectabila. Care isi produce mai repede efectul? anapenul auto injectabil sau adrenalina, exceptand faptul ca injectarea adrenalinei dureaza mai mult. Va multumesc!
1
04-03-2009, ora 17:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
George, efectul mai rapid in are Anapen! Ambele preparate contin aceeasi substanta activa, insa, manevrarea Anapenului, este cu mult mai eficienta, luanda-ti cu mult mai putin timp, timpul fiind foarte valoros in cazul unei reactii alergice severe.

Doamna Janine, nu pot decat sa va recomand urmatoarele doua produse homeopate:

PULMON HISTAMINA

Plămân de cobai sacrificat în timpul unui şoc anafilactic provocat.

Indicatii:
Alergii ale căilor respiratorii
Astm
Rinite alergice.
Edem Quincke.
Alergii cutanate
În cazuri acute:
5 granule la diluţia 15 CH, de 3 - 6 ori pe zi.
Preventiv:
O dată pe zi, la diluţia 15 CH, în Iuna care precede data prezumptivă a rinitei alergice;

sau

HISTAMINUM 30 CH, o data pe zi, dimineata. Preparatele homeopate le gasiti la unele farmacii, cum ar fi Sensiblu, Help Net, unele centre naturiste, dar, va aduc la cunostinta ca se gasesc foarte greu, nu disperati, fiti tenace si veti gasi.

Insa, va rog sa mergeti la centrul medical WORLD CLINIC

CF ROBESCU NR 11, SECTOR 3, BUCURESTI
Tel programari: 021-31.668.31
Program:10, 00 - 20, 00

Medicii de aici, iau "mostre" de sange pe care le trimit la un laborator din Austria/Franta/Sua/Germania. Sunt procesate si in urma rezultatelor, veti primi un "fel de manual" cu alimentatia potrivita, si o schema terapeutica de desensibilizare. Va rog sa apelati la ei, cu siguranta veti fi multumita si rezultatele vor fi pe masura asteptarilor dvs..

Numai Bine si multa sanatate!
0
16-06-2009, ora 14:49
gabi@
Nu este medic/terapeut
gabi@
Cine imi poate spune si mie cat costa testele la world clinic? Am facut o programare pentru saptamana viitoare. Merita oare sa am incredere? Voi ce stiti? Cine ma poate ajuta?
Gabi
0
17-06-2009, ora 16:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu va pot spune cat costa, dar va pot spune ca puteti sa aveti incredere. Acum, nu va ramane de facut decat sa va ascultati inima, care cu siguranta va va ghida catre cea mai buna decizie...Numai Bine!
0
17-06-2009, ora 16:51
gabi@
Nu este medic/terapeut
gabi@
Pentru Nick
Draga Nick, tu esti purtatorul de cuvant al acestei clinici? Nu stim cine sunt medicii dar nici preturile nu avem voie sa le stim? Presupun ca vin din provincie fara bani la mine. Ce fac daca nu am sa platesc toate testele? Spune o data cat costa daca esti barbat!
0
17-06-2009, ora 18:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Poftim????????????????????????????????????????????????????
Daca nu va pot spune cat costa, nu sunt barbat? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

N-am nicio legatura cu aceasta clinica si prin urmare, nu am de unde sa stiu preturile testelor. Sunati la clinica si rugati-i pe cei de la receptie sa va informeze!

Numai Bine ;))
0
17-06-2009, ora 19:36
gabi@
Nu este medic/terapeut
gabi@
Pentru Nick

Am sunat, binenteles ca am sunat dar toata lumea o scalda ca nu se stie.pana nu ajungem acolo. Eu sunt din provincie, vin cu copilul si nu as vrea sa fac drumul degeaba, macar estimativ sa pot sti preturile. Ca sunt 5 ca sunt 10 milioane, asta e dar sa stiu.
Multumesc
0
18-06-2009, ora 20:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

Ma asteptam la acest rsp din partea celor de la World Clinic, pt ca dansii nu au de unde sa stie exact ce analize, cate analize si cat de grave sunt fenomenele de intoleranta si sensibilitate ale organismului dvs. In functie de aceste considerente probabil ca depinde si pretul final. Sa fiti mai sigura, luati-va cardul bancar sau o suma considerabila la dvs.

Va doresc numai bine si multa sanatate! ;))
0
19-06-2009, ora 08:39
gabi@
Nu este medic/terapeut
gabi@
Pentru Nick

Si daca n-am card? DAr costa mai mult decat la alte clinici private din Bucuresti?
0
19-06-2009, ora 20:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

Daca nu aveti card luati o suma substantiala la dvs. Nu cunosc preturile actuale ale World Clinic. Stiu ca un singur test alergologic simplu costa si 50 de Ron.

Numai Bine!
0
27-08-2009, ora 14:56
Keeenzo
Nu este medic/terapeut
Keeenzo
Preturile la analizele de sange pleaca de la 400 de euro ptr 75 de alimente; 480 de euro pentru 90 alimente. Iar restul analizelor, pleaca de la 40 de euro si ajung pana la 200 chiar 300 de euro. Pretul depinde de cate analize ti au fost prescrise de catre medic. Pe mine analiza la sange, una la scaun si inca o analiza de care nu imi m ai aduc aminte:D ma costau 610 euro plus transportul si plus consultatia care este 80 RON. In rest super ok personalul clinicii, curatenie ca in toate clinicile private.
0
04-01-2010, ora 01:43
cita
Nu este medic/terapeut
cita
test
0
03-10-2010, ora 11:36
dydyka22
Nu este medic/terapeut
dydyka22
e cea mai, mare pacaleala nu mergeti acolo.incercati la malaxa macar stiti ca e spital de stat. eu am fost cu copilul si am patito va zic sincer lau mai si traumatizat.
0
14-07-2011, ora 20:57
ydy27
Nu este medic/terapeut
ydy27
buna seara...numele meu este nagy ioana andreea si am o problema de cand sunt mica...am o alergie dar nu stiu dela ce eu cred ca este de la ciocolata dar nu sunt sigura...am fost odata la medic si m-a trimis in spital dar nu m-au lamurit deloc pentru ca...m-au intrebat ce am mancat si mi-au raspuns ca la una dintre ele(am mancat atunci seminte, ciocolata, rosii, iaurt...)si mai este ochestie alergiile imi apar la o saptamana dupa ce mananc una din chestiile astea sau chiar altele...am fost la farmacie cu o reteta si mi-a dat o solutie in functie de ph meu...care ma calmeaza si sa iau claritine...as vrea sa stiu unde pot face un test ceva sa vad exact la ce fac alergie si cat costa!?mancarimile sunt foarte puternice si bubitele apar numai in zone sensibile ba pe maini, ba pe picioare, pa pe spate sau in zona bazinului...multumesc frumos astept un raspuns
0
28-07-2011, ora 02:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Nagy Ioana Andreea, alergia dv., dacă este alergie, căci s-ar putea să fie doar o intoleranţă sau o hipersensibilitate, trebuie investigată de un medic alergolog cu competenţă şi în imunologie.
Uneori este dificil de determinat agentul care a cauzat o astfel de reacţie alergică, de intoleranţă sau de hipersensibilitate, deoarece aceasta poate fi întârziată, sau poate fi provocată de conservanţi alimentari sau chiar de anumite obiceiuri legate de alimentaţie. Totuşi, se apreciază că aproximativ 90% din alergiile/intoleranţele/hipersensibilităţile alimentare sunt determinate de proteine din laptele de vacă, albuşul de ou, alune, grâu, soia, cacao şi roşii. Dv. aţi consumat 3 dintre cele mai recunoscute alimente cu potenţial alergic: iaurt, ciocolată şi roşii, deci...
Medicul alergolog vă va face câteva teste menite să identifice substanţa la care organismul dv. reacţionează prin eliberare de histamină, declanşând fenomenul de alergie, intoleranţă sau hipersensibilitate.
Principalele medicamente utilizate pentru tratarea alergiilor sunt cele din clasa antihistaminicelor, care vor contracara reacţiile declanşate de histamina eliberată în organism la contactul cu alergenul.
Imunoterapia (sau desensibilizarea la alergenul respectiv) constă în introducerea repetată de mici cantităţi din alergenul respectiv, cu scopul de a ajuta organismul să înveţe cum să se apere împotriva acestuia. Cea mai bună metodă terapeutică este însă prevenirea contactului cu alergeni, fapt pentru care trebuie să ţineţi un regim alimentar strict, adică să eliminaţi din alimentaţie tot ceea ce-ar fi putut produce alergia.
Îmi puteţi indica localitatea în care locuiţi, ca eu să vă recomand un medic aflat în vecinătatea dv.? Dacă nu puteţi, identificaţi dv. un astfel de medic şi mergeţi la un consult.
Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
0
15-04-2015, ora 12:18
Mihaiz
Nu este medic/terapeut
Mihaiz
Fetita mea in varsta de 1an si 10luni are alergie la albus de ou si la o proteina din lapte. Problema cea mai mare este ca niciun medic la care am fost nu ne-am recomandat o alimentati adecvata, n-au recomandat sa eliminam oul si laptele. Copilul are si o lipsa de fier si nu ia in greutate din cauza ca nu mananca decat carne si orez, pentru ca din cauza alergiei are scaune moi si pentru ca am observat ca ar face alergii si la alte alimente si ne e teama sa-i dam ceva nou. Ma puteti ajuta cu o recomandare. La ce medic alergolog si imunolog din bucuresti sa mai mergem, care sa ne dea si un plan de alimentati adecvat.
0
29-06-2018, ora 15:44
Mirona10
Nu este medic/terapeut
Mirona10
Exista tratament homeopat de prim ajutor, iar in cazul sotiei dvs ar fi doua remedii homeopate care se pot folosi cu succes: primul ar fi Apis Ch 30 sau 200 pentru mancarimi ale pielii, cu usturimi, in caz de umflare a fetei, buzelor, pleoapelor, 2- 3 granule sub limba de cate ori este nevoie pana la imbunatatire. Si al doilea ar fi: Carbolicum Acidum Ch 30 sau 200 in cazul socului anafilactic. 2-3 granule la fiecare 15-30 minute pana la imbunatatire sau atat timp cat este necesar. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: