Analize oftalomologice

21-09-2012
caius.palencsar
Nu este medic/terapeut
caius.palencsar
Mi-am facut de curand analizele oftalmo. Pe foaia ce mi s-a eliberat scrie ca am -0.50 la ochiul drept si -0.25 la ochiul stang. Ce dipotrie trebuie sa aiba ochelarii? Doctorita a uitat sa-mi spuna, iar eu nu ma pricep. Multumesc
5 comentarii
0
21-09-2012, ora 16:04
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Dupa parerea ta, ce reprezinta -0.50 si -0.25?
0
21-09-2012, ora 16:14
caius.palencsar
Nu este medic/terapeut
caius.palencsar
Aveti dreptate, ma gandeam ca reprezinta dioptria in sine dar am zis sa intreb pentru siguranta.
0
21-09-2012, ora 16:17
caius.palencsar
Nu este medic/terapeut
caius.palencsar
Motivul pentru care am fost oarecum in ceata este ca Doamna Doctor mi-a recomandat niste ochelari cu +0.50 la ambii ochi.
0
25-09-2012, ora 13:56
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! + 0, 50 trebuie sa fie dioptriile dupa cicloplegie si sunt dioptriile corecte( refractia, la tineri, se face dupa administrarea de picaturi care produc cicloplegia); ar fi bine sa porti ochelariii cu + 0, 50 pentru a preveni astenopia acomodativa( oboseala oculara); dioptriile cu - reprezinta dioptriile anterioare cicloplegiei si nu sunt relevante ( asa numita pseudomiopie in oftalmologie ). Numai bine
0
25-09-2012, ora 15:02
caius.palencsar
Nu este medic/terapeut
caius.palencsar
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Am sa imi comand ochelarii intocmai.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.