Anulare diagnostic provizoriu

12-02-2019
User13
Nu este medic/terapeut
User13
Am un diagnostic de tulburare psihotica acuta cu simptome schizofrenice. Am luat tratament acum iau decat o jumatate de pastila de quetiapiana. Credeti ca o sa imi scoata acest diagnostic in urma vizitelor la psihiatru, este posibil sa ajung sa nu mai am nici un diagnostic? ca eu ma simt bine de cand mi-a scazut tratamentul.
7 comentarii
0
12-02-2019, ora 19:54
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Pentru a nu.mai avea antecedente trebuie să treacă o perioada de timp fara tratament pe care o va hotăra medicul dv curant
0
14-02-2019, ora 11:34
User13
Nu este medic/terapeut
User13
Mi-a scazut tratamentul si am ramas doar cu o pastila quetapina. O sa ajung fara tratament ce ar trebui sa ii spun medicului ca eu ma simt bine de cand mi-a scazut tratamentul
0
14-02-2019, ora 12:26
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
De exemplu trebuie să aveți 1 an fără simptomatologie sau tratament
0
14-02-2019, ora 13:54
User13
Nu este medic/terapeut
User13
Pot sa ii cer medicului sa renunt de tot la tratament? Sa am un an fara tratament si ulterior sa imi scoata diagnosticul?
0
14-02-2019, ora 13:54
User13
Nu este medic/terapeut
User13
Ar fii de acord?
1
14-02-2019, ora 20:55
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Cica nu ai niciun diagnostic, nu suferi de nicio boala zici tu, dar anul trecut delirai foarte des pe romedic, uite-te la toate topicurile tale deschise.Mai bine ia tratamentul ca o sa te simti mai bine, asculta de medic, daca renunti la tratament, stai fara diagnostic sau ce mai visezi tu pe acolo, iar dai in episod psihotic si delir...Nimeni de aici nu te crede ca nu ai nimic..dovada e delirul progresiv din anul 2018 de aici pe forumul romedic.Intr-un topic de-al tau spuneai ca ti-a zgaltait pe la spate patul cineva, atunci cand a fost cutremurul acela.Lasa prostiile si ia-ti tratamentul, accepta ca ai o boala si o sa iti fie mai bine.Daca vrei sa iti fie rau treaba ta, fa ce vrei, insa spre binele tau si pentru evitarea episoadelor psihotice asculta medicul si ia-ti tratamentul!Nu exista in cazul tau sa nu ai nimic la psihic, ti-au spus-o mai multi!Sanatate iti doresc!
0
17-02-2019, ora 12:09
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Sti ca ti-am raspuns si in privat: tratamentul e singura ta sansa la o viata normala! Nu te lasa prada bolii, care te face sa crezi tampenii, de fiecare data. Cu fiecare episod psihotic pe care il adaugi, din cauza dorintei tale de a nu lua tratamentul adecvat, iti scazi capacitatea creierului de a face fata bolii, care este una grea si pe termen lung. Nu te mai agata de obsesia asta cu a scapa de pastile, pentru ca nu ai cum sa scapi de ele - nici nu e nevoie sa scapi de ele, pt ca sunt singurele care te salveaza. Daca in localitatea unde locuiesti gasesti un psihoterapeut care sa te ajute in paralel cu medicatia psihiatrica, vei putea duce o viata normala. Sunt atatia oameni cu schizofrenie care duc o viata normala, unii chiar pot lucra. Dar ei au inteles ca trebuie sa respecte tratamentul si ca orice episod psihotic se datoreaza intreruperii tratamentului psihiatric in primul rand.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul