De ce Iti face Anxiar așa de bine?Și cum ne putem induce singuri efectul lui?

01-01-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Cum intri in starea care ți-o dau benzodiazepinele dar fara a le lua?Adică de ce e așa greu sa ne inducem singuri starea aia de bine, de calm și de liniște care ți-o dau benzodiazepinele și c putem face asta?Sa ne inducem singuri efectul ăla benefic?Daca nu ar da dependenta benzodiazepinele și de ex Anxiar as lua toată viața așa că simt că mă face un om mai calm, mai fericit și mai stăpân pe el plus că îți dă efect de relaxare de ex când simțeam că nu trag aer destul și respir mai greu am luat Anxiar și respirația mi-a revenit la normal.
Faza e că ar fi foarte foarte bine să obținem sau sa ne putem induce efectul Anxiarului și fără pastile dar nu știu cum și de ce e așa greu.Ce face Anxiarul așa special de te simți așa?Înlocuitor de Anxiar care sa facă la fel dar sa nu dea dependenta există?

PS;Anxiar nu mă ajută să dorm in cazul meu dar mă face mai calm, mai relaxat, mai dezinvolt.
2 comentarii
0
01-01-2022, ora 06:26
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Chiar și mal optimist mă face Anxiarul.Oare cum de rezolva așa multe probleme?Am luat acum și observ.De felul meu sunt foarte pesimist, sub Anxiar sunt optimist și plin de speranță.Oare de ce?Păcat că da dependenta că e o pastila minune.
Eu iau Anxiar pt TOC și pt anxietatea morții.
Dar bine ar fi sa ne putem inducemsinguri printr-o.alta modalitate efectul Anxiarului, Xanaxului..cine știe modalitati de genul sa mă lămurească și pe mine îl rog
1
01-01-2022, ora 16:49
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună ziua si un An Nou minunat, lipsit de simptome.
Va recomand cu căldură sa învățați tehnici de respirație si relaxare, apoi yoga si meditație. Important este sa găsiți un profesor bun, cu experiență.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul