Anxietate si atacuri de panica de mic copil

12-06-2019
Tzigaret
Nu este medic/terapeut
Tzigaret
Salut.
Sufar de anxietate si atacuri de panica de mic copil, mai exact de la 7 ani, au fost ani cand ma luptam cu cate 3 4 atacuri severe pe zi, dar le-am depasit oarecum.
Acum am 22 ani si am inceput sa am o forma ciudata de atacuri de panica...fobia de tensiometru.
Mama cand are hipertensiune spune ca are o senzatie de frig in tot corpul, dupa ce am auzit asta...am inceput si eu sa am o senzatie de frig in corp, si uneori chiar tremuraturi, si ma panic ca este un val de hipertensiune.
De asemenea, a inceput sa ma arda fata, buzele sa mi se usuce si sa simt o caldura pe nas atunci cand respir, urechile si ele au inceput sa ma arda, chiar aseara.
Plin de spaima, mi-am facut o tensiune si era 14 cu 9.
In general de fiecare data cand imi iau tensiune am 14 cu 7 8...
Pentru ca, imediat ce vad tensiometru ma apuca o frica si o anxietate urata, pulsul imi creste la 120...
Nu stiu daca aceste simptome de arsuri vin de la tensiune..sau de la anxietate...tin sa mentionez ca am mai luat stimuloton 50 mg..pe care l-am intrerupt de 3 zile, si ieri am baut 500 ml de cola
Nu beau si nu fumez...n-am facut o niciodata, analizele mi-au iesit bune toate, doar ca n-am facut tiroida, am si probleme la coloana spondiloza ceva de genul, si reflux gastro esofagian
Eu cu tensiunea nu am avut probleme tot mereu o aveam 8 cu 7...11 cu 6, 9 cu 5, la fel si sora tot mica...parintii nu au avut probleme cu tensiunea de tineri
3 comentarii
0
12-06-2019, ora 10:29
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,

De fapt ce se intampla este foarte probabil ca are legatura cu ce s-a intamplat in familie. Atacurile de panica la copil sunt un indiciu ca ceva nu functiona in familie si pare ca asta se intampla si acum. Preluati starile si ingrijorarile mamei ca si cum ar fi ale dumneavoastra. Ar fi indicat sa mergeti la psihoterapeut si sa discutati toate acestea.
0
12-06-2019, ora 12:47
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Const psihiatric și evaluare psihologica va recomand
0
13-06-2019, ora 21:32
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Evaluare psihologică la un psiholog clinician cu experiență, iar pe baza rezultatului urmați psihoterapie sau dacă e cazul psihoterapie + medicație de la psihiatru.
S-ar putea să suferi și de ipohondrie și neliniștea și teama permanentă să vină de la aceasta.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.