Anxietatea cum se vindeca? | Forumul Medical ROmedic

Anxietatea cum se vindeca?

71 comentarii 1 2 3
0
24-11-2012, ora 18:52
tatulescu
Nu este medic/terapeut
tatulescu
dragii mei! am citit postarile voastre si in mare parte in unele din aceste stari urate ma regasesc si eu! ca si voi am mers si eu la cardiolog, endocrinolog si neurolog la ultimul gasind si raspuns intr-o oarecare masura la aceste stari ciudate! totul se intampla in mintea noastra fratilor, incercati sa va umpleti mintea cu lucruri frumoase nu cu ganduri negre, incercati sa aveti o activitate fizica in fiecare zi, se zice ca: MUNCA LIMPEZESTE MINTEA! si asa este fratilor am testat pe mine lucrul acesta! si nu in ultimul rand si cel mai important incercati sa gasiti pe cineva cu care sa vorbiti la care sa va descarcati fara rusine si fara frica este cel mai important, eu am gasit un preot bun care m-a ajutat enorm de mult! cum cautam doctori buni(pe care din pacate nu prea iy mai gasim) asa trebuie sa cautam si un suflet bun care sa ne inteleaga si sa ne ajute! pentru Dana, tony_suku, joana, diduta, luiza si ceilalti va doresc din tot sufletul insanatosire grabnica si Dumnezeu sa va daruiasca sanatatea de care cu toti avem nevoie!
0
14-12-2012, ora 12:53
Oprea Daniela
Nu este medic/terapeut
Oprea Daniela
Buna.Numele meu este Daniela si in urma cu 3 luni de zile am inceput sa fac atacuri de panica, demult aveam o stare de agitatie de neliniste dar nu stiam de ce credeam k asa e normal sau oricum nu am crezut k e ceva grav.Insa totul a inceput sa se agraveze din vara cand starile devenisera mai frecvente nu-mi gaseam locul si incepeam sa imi fac griji k ceva nu este in regula.Din momentul in care au inceput atacurile de panica am mers la un psiholog si am inceput sa aflu mai multe despre ce se intampla defapt cu mine. Momentan ma simt mai bine, atacurile de panica nu mai imi dau atatea batai de cap, insa mie ff greu am avut unele momente si unele stari groaznice insa am reusit sa ajung pana aici, doar k lupta abia incepe, am ales sa nu iau calmante sau medicamente...insa sunt intr-o situatie in care nu stiu ce cale sa o aleg, sper din tot sufletul sa fie bine si sa ma vindec.sufar de anxietate de mai mult timp mi-a dat o gramada de batai de cap, si am avut f mult de pierdut din cauza ei, mai mult decat am crezut vreodata.Doresc sa aflu eventual mai multe remedi sau ce as putea sa fac sa scap de starile astea de ingrijorare si tristete.Sunt abia la inceput si mi-ar prinde bine unele sfaturi.Multumesc frumos!
0
30-05-2013, ora 16:45
liku
Nu este medic/terapeut
liku
Am si eu o curiozitate ? Cineva care sa vindecat din mizeria asta de boala este pe forumul asta?
0
07-06-2013, ora 10:32
Milore
Nu este medic/terapeut
Milore
Buna tuturor! Am simtit nevoia sa postez pt ca stiu din experienta proprie ce este anxietatea si sunt dovada vie ca este TRATABILA! Nu pot sa cred cat de putina informatie folositoare se gaseste pe orice site sau forum romanesc, mai rau, cat de putina documentare si experienta au unii doctori de la noi. Eu m-am vindecat de anxietate si atacuri de panica in aprox. 1 luna, fara a lua niciun medicament(am fost inclusiv la psiholog, dar pot sa spun ca mai mult m-am ajutat eu decat m-a ajutat el)... Si credeti-ma ca am experimentat tot arsenalul de simptome ale anxietatii, de la atacuri de panica neasteptate(cele mai multe in miezul noptii, trezindu-ma din somn cu un sentiment incontrolabil de frica extrema...acestea sunt, credeti-ma, cele mai groaznice atacuri de panica posibile...) la tremuraturi puternice, batai intense ale inimii, senzatia de sufocare si compresie a pieptului, temeri irationale si dincolo de puterea mea de gestionare (de la teama de moarte, la teama de absolut orice nu pot eu controla in universul asta si pana la teama de propriile ganduri), sentimente de depersonalizare si derealizare in care nu mai puteam patrunde intelesul a nimic (din jur sau din launtrul meu) etc. Dar, pt a nu face o intreaga nuvela din experienta mea, voi concluziona pt cei care se indoiesc: anxietatea extrema poate fi tratata, dar nu prin medicamente(pt unii functioneaza, dar nu ca singura forma de tratament), evitare sau mai stiu eu ce ritualuri ciudate, ci simplu, prin ACCEPTARE, DOCUMENTARE si PERSEVERENTA... si mai ales CREDINTA ( aceasta netrebuind sa fie numaidecat de ordin religios, ci credinta absoluta ca te vei vindeca, ca vei fi fericit, functional si lipsit de temeri irationale). De fapt, acesta este tot secretul : anxietatea nu va disparea niciodata, nici daca iei pastile, nici daca iti schimbi iubitul/ iubita, serviciul sau daca vei castiga la loterie si astau trebuie sa dispara, fiind un proces absolut normal
0
07-06-2013, ora 11:41
Milore
Nu este medic/terapeut
Milore
Imi cer scuze, dar trebuie sa continui intr-un nou comentariu pt ca am postat mesajul anterior din greseala, fara a-l termina.
Spuneam ca anxietatea nu trebuie sa dispara, ea fiind de altfel o reactie normala a organismului nostru, ca trebuie doar sa fie readusa in limitele normalului, sa o reinvatati sa reactioneze asa cum facea inainte, doar la amenintari reale. Usor de spus, greu de facut, nu? Si da si nu... Aici trebuie sa mentionez un lucru: amigdala, partea din creier responsabila cu aceste reactii este programata in asa fel incat, atunci cand este declansata, sa caute sursele de pericol care ar putea sa ne ameninte viata...de aceea este greu, pt ca atunci cand avem senzatia ca ne descurcam cu o frica, pac, apare alta si mai mare (si daca nu o gasim in exterior, nicio problema, o gasim in interior, fie in ganduri, fie in reactiile fizice)... Bun, acum de ce este usor?...pt ca, desi nu pare, noi suntem cei care controlam aceste senzatii... Spre exemplu, cum apare un atac de panica? Gandind!...Vai...nu se poate...dar daca voi avea un atac de panica??!?...inima mea bate mai tare, nu pot sa respir!...se intampla iar, nu-l voi putea controla... ajutor!!! Corect?... asta ca sa-l descriu pe scurt. Calea de iesire? Trateaza-l asa cu si e, ca un simptom, nu te speria de el, lasa-l sa treaca sau calmeaza-te inainte de a escalada...iti garantez ca nu vei pati absolut nimic, cu siguranta nu vei lesina, nu vei muri sau nu va cadea cerul pe tine. Se spune ca fiecare frica, pt a fi depasita, trebuie confruntata de pana la 12 ori (depinde acum cat de mare e frica respectiva... Eu nu am mai facut atacuri de panica de la a 3-a, a 4-a incercare). Concluzia, fiindca acest subiect este mult prea complicat si vast pt a fi discutat intr-o postare: atacurile de panica si anxietatea pot fi tratate, dar nu fugind de ele sau evitandu-le ci intelegandu-le, acceptandu-le si dedicandu-te recuperarii, si nu analizarii simptomelor...de asemenea, foarte important, daca nu faceti fata singuri acestor incercari, nu ezitati sa cereti ajutor, nu va ascundeti fiindca asta nu va face altceva decat sa ingreuneze toata experienta...un psiholog, citirea articolelor bine documentate, la fel ca si simpla discutare a problemei d-voastra cu cineva apropiat, in care aveti incredere, ajuta mai mult decat credeti... Pe site-urile straine, veti gasi f multe informatii folositoare...chiar daca cele mai multe au o taxa pt inscriere, totusi sunt publicate gratis, cu caracter de publicitate cele mai multe informatii necesare procesului de vindecare... De asemenea, un articol care mie mi s-a parut fantastic este acesta
http://www.slideshare.net/gflorentina/cum-sa-depasesti-anxietatea-si-depresia-si-sa-incepi-sa-traiesti-cu-incredere-bucurie-si-calm-110715130515phpapp02-13524357 si
http://www.anxietycoach.com/causes-panic-attacks.html
... Si retineti, trebuie mai intai sa credeti in voi si in puterea voastra de vindecare...fiindca va garantez ca sunteti cei mai curajosi oameni de vreme ce ati trecut prin toate incercarile aceste...si va garantez ca se poate. Sa fiti fericiti! [sper sa va devina motto:)]
0
15-07-2013, ora 12:29
VreauOrgoni.ro
Nu este medic/terapeut
VreauOrgoni.ro
Starile de anxietate pot fi eliminate cu ajutorul orgonilor.
0
19-11-2013, ora 15:54
ANCACOSTEA
Nu este medic/terapeut
ANCACOSTEA
Buna ziua tuturor... M-am hotarat sa scriu si eu un comentariu in privinta subiectului "anxietate" discutat, deoarece si eu la randul meu am "trecut pe acolo". Consider ca fiecare om este special si unic, si este foarte posibil ca unele remedii sa functioneze in anumite cazuri, si in altele nu. Important este sa iti gasesti propria vindecare printr-o autocunoastere in profunzime. Eu una pot sa povestesc cum a fost in cazul meu: pentru mine a fost foarte important, in urma sedintelor pe care le-am avut cu un psihoterapeut care m-a ajutat enorm sa imi dau seama ca este necesar sa imi schimb mentalitatea, starea de spirit, gandirea. De aceea am inceput sa fac exercitii zilnice in care sa ma gandesc la binecuvantarile din viata mea - care exista cu prisosinta in viata fiecaruia, doar ca noi uitam sa ne gandim la ele - (in fiecare dimineata altele 10, pentru care ii multumeam lui Dumnezeu si ma umpleam de recunostinta pentru ele), in fiecare seara imi reaminteam toate evenimentele de peste zi si le retraiam pe cele care mi-au placut si care m-au bucurat, am inceput sa fiu recunoscatoare pentru ceea ce am, am inceput sa multumesc Universului, lui Dumnezeu pentru tot ce este mai bun in viata mea, si Universul a inceput sa imi raspunda. (Exista o lege a atractiei in acest univers care este una foarte puternica si actioneaza negresit - vezi cartile Secretul de Rhonda Byrne, inclusiv filmul, care cu siguranta va vor ajuta f mult - sunt motivationale si de dezvoltare personala). Am inceput sa ma bucur pentru orice lucru - al meu ori al altcuiva, persoana, eveniment, senzatie care imi placea, am inceput sa fac cel mai des lucruri care imi plac si ma relaxeaza si ma entuziasmeaza. Cred cu tarie ca de frici scapi atunci cand incepi sa faci ALTCEVA. Cred cu tarie ca atunci cand te concentrezi si antrenezi sa gandesti pozitiv, sa faci ceea ce iti place, sa te gandesti la ceea ce iti doresti pentru tine si pentru cei din jur, sa te gandesti cu putere si dorinta la ceva din viitorul tau, ceva frumos, ceva pe care "iubesti", ceva care iti doresti sa ti se indeplineasca, Universul iti va raspunde si tu efectiv vei primi ceea ce iti doresti. Trebuie sa ne gandim mereu ca atata timp cat avem posibilitatea ca cu ajutorul imaginatiei noastre sa ne creeam niste scenarii atat de ingrozitoare si de pesimiste, la fel de bine, tot cu ajutorul imaginatiei noastre, putem sa ne creeam viata pe care o dorim si sa ne imaginam si sa atragem exact ce ne dorim mai mult. Este foarte important de asemenea, sa faci zilnic exercitii de imaginatie, in care sa iti reinstaurezi in corp si in minte starea de relaxare, de pace, de armonie, de bine si sa crezi in ea. Sa o simti cu putere si sa o simti ca o realitate. Sa o ceri Universului si sa o vezi cu ochii mintii GATA INDEPLINITA!! Sa creezi toate premisele in viata ta ca fericirea si echilibrul sa revina. Sa le vezi deja gata venite!! Este f important sa iti imaginezi si sa simti deja rezultatul pe care ti-l doresti gata indeplinit! Acesta va garantez, nu va intarzia sa apara!! Recomand cu caldura sufleteasca: nu mai incercati sa intelegeti cauza anxietatii sau depresiei dvs., fiti un magnet in cautare de solutii !! Iar solutia este sa faci ALTCEVA... Nu mai va victimizati si intrebati "de ce eu? ", "de ce mie? ", ci din contra: faceti altceva... incepeti sa zambiti... chiar daca la inceput timid, cu neincredere, incepeti sa faceti Altceva, si o sa vedeti ca incetul cu incetul starea dvs. de spirit se va schimba... incepeti sa va cultivati zi de zi increderea ca rezultatul pe care vi-l doriti este aici, este aproape si veti fi surpinsi cum veti descoperi ca exista o alta realitate... Una deosebit de frumoasa :)
0
20-11-2013, ora 14:21
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Buna ziua,

Dna. ANCACOSTEA, ati incurajat foarte frumos persoanele care se confrunta cu diverse tulburari anxioase. Felicitari pentru munca depusa, perseverenta, rabdarea si rezultatele obtinute!

O abordare efcienta a tulburailor anxioase (anxietatea generalizata, atacurile de panica, agorafobia, fobia sociala sau fobiile specifice, nevroza obsesiv-compulsiva, ticurile, stresul posttraumatic) o reprezinta si psihoterapia cognitiv-comportamentala.
Această formă de psihoterapie conţine tehnici de schimbare a stilului disfuncţional de gândire, generator de anxietate, timiditate, furie, depresie şi, în consecinţă, dificultăţi de integrare în viaţa personală şi profesională.

Psihoterapia ajuta la:
"¢ înţelegerea factorilor care menţin problemele de anxietate;
"¢ dobândirea unor strategii eficiente de relaxare;
"¢ schimbarea modului de gândire care predispune la anxietate;
"¢ corectarea comportamentelor care menţin anxietatea;
"¢ dobândirea unor strategii de prevenţie a recăderilor;
"¢ reducerea simptomelor de depresie care adesea însoţesc anxietatea;
"¢ dobândirea unor strategii de dezvoltare a emoţiilor pozitive şi a laturii pozitive a vieţii.

Sanatate si o viata cat mai frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Patrascu
0
15-03-2014, ora 16:26
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
@ milore: da, cam asa suna explicatia atacurilor de panica si a anxietatii (probabil v-a invatat si psihologul): ni le producem singuri interpretand exagerat niste simptome normale sau percepand ca avem resurse insuficiente de a face fata situatiilor dificile. Iar psihoterapeut Roxana Patrascu a sintetizat bine ceea ce poate face psihoterapta cognitiv-comportamentala in cazuri de anxietate si depresie (si nu numai), fiind considerata una dintre cele mai eficiente forme de terapie.

Mult succes tuturor!

psih. Ana Badita
0
08-04-2014, ora 16:31
ahile
Nu este medic/terapeut
ahile
psihopatul..daca intri pe forumuri si dai raspunsuri de gneu asta..mai bine stai in banca ta si ramai psihopat asa cum esti..daca tu esti slab asta nu inseamna ca toti suntem..si cnad cineva e speriat sia re aceasta afectiune ultimul lucru care vrea sa il vada e s aciteasca ca tu te chinui de 10 ani si nu te-ai vindecat..poate ai cv din nastere..tulburarea de anxietate se vindeca..la unii foarte rapid la altii mai greu..dar niciunintr-un caz in 10 ani
0
22-09-2014, ora 21:57
andutza37
Nu este medic/terapeut
andutza37
Buna Dana, te rog sa mi lasi Un I'd de mess daca ai, doresc sa comunic cu tine, am aceasi problema ca si tine
Adaugă un comentariu / răspuns
71 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •