Apăsare (sau nu ştiu cum să o numesc) în zona inimii.

13-11-2013
SteelDrew
Nu este medic/terapeut
SteelDrew
Bună ziua. De aproximativ 1 lună de zile am nişte 'dureri' în zona inimii. Un fel de apăsare dacă îi pot spune aşa.. Este posibil să am vreo boală de inimă..? Nu ştiu cum să reacţionez.. nu vreau să am ceva care mă poate marca pe viaţă sau mai rău de atât să mă omoare.. Menţionez că sunt fumător.
Aş dori un răspuns cât mai rapid ca să ştiu ce măsuri pot lua..
3 comentarii
0
13-11-2013, ora 15:49
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
De cele mai multe ori aceasta durere este o somatizare si necesita psihoterapie, insa mergeti intai la cardiolog sa va faca ekg si ecografie cardiaca, de obicei crizele de inima tin putin, nu cum descrieti dvs
0
13-11-2013, ora 19:33
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
IN primul rand mergi la doctor dar pana atunci incearca pe cat posibil sa te linistesti si sa lasi stresul deoparte.
0
14-11-2013, ora 14:58
SteelDrew
Nu este medic/terapeut
SteelDrew
Această apăsare nu o am în permanenţă... de exemplu astâzi nu m-a durut deloc. Decât puţin pe la ora 12 şi a încetat durerea. şi a început acum jumătate de oră. Însă nu persistă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •