Disconfort in zona inimii dar nu in legatura cu ea

19-11-2011
suppalfy
Nu este medic/terapeut
suppalfy
Buna ziua,

Doresc sa va cer parerea pentru ca pana acum nu am dat decat de medici hipioti si care au impresia ca totul pleaca de la minte sau traume din copilarie...

Am dat o gramada de bani pe analize si in afara de bilirubina crescuta toate au iesit foarte bine.

Sunt slabut, asa am fost din todeauna, duc o viata sedentara dar am grija sa fac si miscare. Am 31 de ani iar problema mea a dat primele semne de mult mai multa vreme, ani, tot timpul fiind interpretata ca un junghi intercostal.

In ultima vreme a inceput sa devina agasanta asa ca am decis sa cer sfatul si in alte parti.

Ma confrunt cu o stare de disconfort, nu durere, in zona inimii, catre coaste. Nu pot explica senzatia, este ca o jena, care imi difuzeaza in partea stanga a pieptului. Senzatia este insotita cu o usora senzatie de insuficienta respiratorie dar nu pot sa spun daca este din cauza ca involuntar incerc sa stabilizez senzatia sau e ceva de la plaman. EKG-ul a iesit normal si totusi experimentez stari de palpitatii din cand in cand, ca atunci cand te sperie cineva bine de tot. Sunt anemic, am 64 kg dar mi s-a spus ca asta e constitutia mea si am crezut pana acum ca este vorba de probleme musculare, intercostale datorate constitutiei. Nu am fost lovit niciodata in zona, nu am operatii sau alte boli, nu fumez, nu beau cafea sau alcool.

Inainte sa incep sa dau bani pe alte analize va cer si sfatul dvs.

Va multumesc.
4 comentarii
0
19-11-2011, ora 23:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
faceti un control al tiroidei.
0
25-11-2011, ora 20:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca la inima nu este nimic, s-ar putea sa fie vorba de o infectie, mai ales ca ai si anemie.
Nu vreau sa te trimit sa cheltui bani cu analizele, dar am sa iti spun ce poate fi si cum sa cauti, apoi vorbesti cu un doctor ce sa faci.
De la o sinuzita ( infectie cu streptococ sau stafilococ in nas), poti avea acele simptome, mai ales ca streptococul beta hemolitic poate afecta si inima, facand endocardita.
Poti fi doar purtator, fara a avea infectia, dar bacteria fiind acolo, emite toxine in organism.
Streptococul precum si alte bacterii patogene, mai pot fi gasite in gat, in urina sau genital.
Analizele care se pot face sunt:
- exudat nazal si/sau faringian cu antibiograma - mai ales daca te doare fruntea, ai nas infundat sau mucozitati in gat (toate indica o sinuzita) sau te doare gatul.
- urocultura cu antibiograma
- secretie uretrala cu antibiograma
Inainte de exudate, nu te speli in nas si in gura si nici sa nu bei apa, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Analiza corecta se face dimineata. Cum te trezesti, mergi la laborator.
Antibiograma se face ca sa stii la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite si sa nu faci un tratament gresit.
Bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice, chiar si la cele cu spectru larg.
Poti sa faci intai exudatul nazal si urocultura cu antibiograma. Cam aici pot fi in primul rand probleme.
Poate gasesti din prima si nu mai este nevoie sa cauti si in alta parte.
Ar mai putea fi si de la o carie. Acolo se gaseste de asemenea un streptococ - streptococul mutans - si el poate provoca endocardita si multe stari neplacute (dureri articulare, intepaturi in diverse locuri)
Cauta daca ai ceva carii sub plombe mai vechi, sau la masele fara nerv.
0
28-11-2011, ora 20:04
suppalfy
Nu este medic/terapeut
suppalfy
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri!

Tema, pot spune cu uimire ca ai depistat un alt simtom de care nu am spus nimic insa imi confirma de minune situatia.

Intr-adevar, am o rinita din copilarie si expectoratiile regulate(chiar mai dese in ultima vreme) le puneam pe seama ei. Nu credeam ca este atat de relevant de asta nu am zis de ea.

O sa urmez sfatul dvs, mai ales ca este primul diagnostic coerent pe care l-am primit pana acum. Revin saptamanile urmatoare dupa analize, momentan sunt plecat din tara.

Multumesc!
0
25-09-2019, ora 18:38
marius183
Nu este medic/terapeut
marius183
Salut văd ca nu ai mai postat, aceeași problema o am și eu disconfort în zona pieptului simt ca uneori parcă inima bate anormal am făcut teste și nu au găsit nimic. Pe lângă aceste simptome la mine de când a apărut durerea în piept sa activat și un țiuit în urechi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •