Atac panica, stare de panica cand ma indepartez de casa

07-08-2020
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Primul inceput, primavara 2017, in urma unui mic necaz, a aparut primul atatc de panica, am mers la urgente, analizele, totul ok, in rest vitamine multe, am trecut neapasator cu gandul ca e ceva, lipsa minerale, vitamine ceva, apoi a mai urmat prin vara lui 2017 niste atacuri scurte, ceva gen terase, aglomeratie, am trecut peste fara sa prea dau importantasi a fost ok, apoi 2018 au fost vreo 2 atacuri panica, tot asa am trecut fara sa ma impacientez, 2019 doar cateva, insa problema vine in 2020, totul bine si frumos pana la perioada de urgenta.Ingradindu mi activitatiile recreeative, activitatea intensa sexuala, am inceput pe la jumatatea starii de urgenta sa ma simt rau, gandul de a pleca, de a ma distra, relaxa, intalni ma apasa mult pshihic, numaram zilele pana la terminarea starii de urgenta si mi se pareau multe si simteam ca inebunesc.Dupa ce sa terminat starea de urgenta, nu m-am bucurat mult.ca pe fondul anxietatii din p urgenta am facut un atac puternic de panica in hipermarket pe baza agorafobiei produsa in acel moment.Atacul de panica a durat cam un minut, dar foarte intens, ca a lasat urme in subconstientul meu, adica frica.si asa am intrat in cercul vicios.Dupa acel atac de cate ori ma indepartam de casa pe jos sau cu masina imi da stare de panica sub forma respiratie grea si stare de emotie in creier, plus accelerarea batailor inimi.Am fost la psihoterapeut, cateva sedinte, am demontat ce se intmpla in mintea mea dupa acel atatc, pun in fata ce e mai rau, ca mi se face rau, voi lesina, ma voi face de ras, ce va zice lumea, etc, adica, daca, daca, daca...Pshihoterapeutul dupa ce am demontat ideile, dupa ce mi a spus cateva tehnici de relaxare mi a spus ca totul este expunerea, sa ma indepartez de casa si chiar daca apar simptomele sa ma expun, sa ma expun ca mintea mea sa inteleaga ca nu se intampla nici un rau, insa greu reusesc, ba deloc si ma frustrez tare de nereusite si ca nu ma pot desfasura ca inainte.La pshihatru, nu ma incanta idea de antidepresiv cu anxiolitic, efecte adverse, tulburare de libidou de la antidepresiv, etc.Vreau sa mi spuneti si parerile voastre, orice este binevenit, am rasfoit si prin metoda Linden.Acum iau mega b complex, am facut cura cu calciu si d3, vitamina c 1000 mg 2 pe zi tablete, vitamax, omega 3, insa totul e in subconstient si as vrea sa revin din tot sufletul si disperarea, la viata de dinainte, sa nu mai apara teama asta cand plec de acasa.Dar in momentul cand ma intorc spre casa, creierul se linisteste.
25 comentarii
1
07-08-2020, ora 08:32
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Am înțeles că ați făcut câteva ședințe de psihoterapie.V-a făcut și evaluare psihologică pentru a depista care sunt adevăratele cauze? Nu faci direct expunere, până nu elimini cauzele. Apoi expunerea se face mai întâi la nivel imaginativ, până când ajungeți să nu vă mai simțiți rău, și apoi în viața reală, și nu dintr-o dată. Primele deplasări mai departe de casă e bine să faceți cu cineva cunoscut, apoi încercați singur pe distanțe mici și măriți treptat distanța. Nu sunt suficiente câteva ședințe, trebuie urmat un ciclu complet, până simțiți că sunteți bine.
0
07-08-2020, ora 14:29
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E important Tytus sa explorezi in continuare ce ganduri alimenteaza frustarile tale, pentru a gasi un discurs interior care sa te ajute sa le depasesti.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
07-08-2020, ora 17:24
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Buna ziua, multumesc de raspunsuri, dnu pshihoterapeut, dupa cateva sedinte, a inteles exact frustrarile mele cu aceasta problema, ca nu mai ma pot defasura, sa ma duc sa ma relaxez, distrez si dorinta mea arzatoare de a reveni cum eram inainte de starea de urgenta, insa eu in tot acest timp citind forum si tot ce am putut de aceasta afectiune, dansul dupa ce ma intrebat daca vreodata am lesinat, daca am alte probleme de sanatate si am spus ca nu am lesinat niciodata, iar atunci a inceput sa mi spuna de expunere, expunere.Defapt asta e o metoda din cate am inteles mai rapida de a scapa, cum scrie si in cartea lui Linden sau Jhon Bary ''o singura miscare'', ca atacul de panica, emotia cand ma loveste si trece, creierul observa ca nu se intampla nimic rau si atunci intregistreaza ca o reusita in pasul disparitiei lor.IAm mai citit pe forum tot despre un tip care sa vindecat prin NEPASARE, altcineva prin o metoda de inspiratie, respiratie, altii antidepresiv-anxiolitic desigur cu pachetele de efecte adverse.Sunt multe strategii, insa nu mentin una care sa ma scape de asa ceva.Ma frusteaza, ma umileste, ca nu pot sa mai ma desfasaor, sa plec, sa ma distrez, defapt plec, dar cum ma indepartez de casa incepe sa se simte o tensiune in cap, o emotie si o respiratie usor greoaie.Iar ca sa mi calmez disperarea iau in fiecare dimineaza 2 pastile de mega b complex cu vitamina c 1000 mg efervescenta, si ma moleseste, calmeaza de la B uri.
1
07-08-2020, ora 20:21
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Urmează întocmai sfaturile psihoterapeutului si ai încredere că vei reuși. Schimbările nu apar peste noapte. Incearcă să nu te compari cu alții, fiecare individ e unic si reactionează diferit la medicație sau psihoterapie.
0
10-08-2020, ora 19:11
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Acum 2 zile ce am observat, a trebuit sa ma duc undeva cu masina, ceva mai departe, vroiam neaparat sa ajung, insa cu cat ma indeparteam simptome, respiratie greoaie, batai accelerate, furnicaturi in scalp, stomac emotie, mi-am spus in gand, orice ar fi, orice ar fi, simptomele se accentuau si cand am ajuns in cateva secunde de la starea aceia nasoala rau, mintea mea sa relaxat, adica a atins apogeul simptomele, apoi la intoarcere am fost alt om, zambeam, eram relaxat si pt reusita, insa ma intreb de ce trebuie sa suport acele senzatii oribile de teama nejustificata cu simptome corporale.Cand vor disparea ele de tot?Eu in sinea mea si simt, ca solutia la cea ce am eu este cum au spus si altii pe acest forum, NEPASAREA, dar nu intodeauna este usor sa traiesti acele simtome nasoale.Am citit ca si din punct de vedere energetic, datorita starii de urgenta si stirile negative, inchisul in case, scade nivelul vibratiei si atunci intervine frica, ura, furia, am citit si din punct vedere medical ce se intampla in creier, insa din toate aceste explicatii rezulta aceasta afectiune tare nasoala.
0
25-08-2020, ora 10:53
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Un prim pas pentru a reduce frecventa simptomelor e sa intelegi ca e posibil ca ele sa nu dispara in totalitate Tytus. Al doilea pas e sa inveti cum poti sa traiesti cu ele atunci cand apar, asa incat sa nu-ti mai genereze atat de multa suferinta.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
26-08-2020, ora 00:55
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Dl. Rares, problema este, si din ce am citit si ce simt, e ca nu pot fi nepasator de aceste simptome, cea ce ma baga in cercul vicios aceasta greseala.Cand ma indepartez de casa, imi apare o stare de respiratie putin greoaie, de agitatie si atunci imi vine gandul eronat:o sa mi vina rau, ametind si o sa ma fac de rusine, nu ca fac infarct sau ca mor, doar ca o sa ma fac de rusine cazand.M am confruntat cu apogeul unor simptome si nu sa intampat nimic, insa aici e probleme, datorita simptomelor mie inca imi e frica de ele!ca daca nu imi mai este frica, as fi fost.vindecat.Ca suplimente am luat si facut cure, mg, ca, omega3, vitamax, complex b si in prezent cu complex b.As mai vrea sa incerc ca ore in sir am citit si descompus toate substanta si cum actioneaza asupra unor receptori din corp, uleiul CBD substanta activa canabidol fara tht, ce actioneaza asupra unor receptori care se gasesc in majoritatea organelor inclusiv in creier cb1, cb2, unde stabileste un echilibru.Nu as avea pretentia sa ma vindece, insa sa am ajute sa mi dea un impuls sa lupt cu starile astea pana prind acea incredere, desi unii spun ca li sa redus anxietatea mult si ar avea succes dar acum depinde de la om la om.La pshihotarapie am fost, dnu pshihoterapeut, dupa cateva sedinte, demontand toata gandirea mea, a fost ferm, dupa ce i-am spus ca nu am lesinat vreodata si nu am alte afectiuni, a fost ferm, expunere, expunere.Dar cum sa fac eu sa nu mi mai fie frica de simptome, ca nu pot fi nepasator, ca daca as fi, poate as fi vindecat.
0
26-08-2020, ora 05:20
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încercați ori de câte ori doriți sa vă depărtațî de casă să faceti înainte expunere la nivel imaginativ. Să vă imaginați de mai multe ori ca parcurgeți traseul până nu mai simțiți emoții. Astfel creierul va fi pregătit pentru expunerea în real.
0
26-08-2020, ora 17:23
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Exact asa fac deseori, imaginar, ma gandesc unde vreau sa ajung, ma duc cu gandul si vizualizandu-ma, imi dau seama ca imi va face probleme, eu ma duc si constat fizic starea de frica, ajung, apoi la intoarcere simptomele dispar efectiv, insa nu imi mentin acesta stare si pt a doua zi din cauza ca inca imi e frica.de ele.Problema este ca, stiu ca imi fac singur rau, ma frustez, enervez, uneori imi dau lacrimile din cauza ca ma gandesc cum as fi putut sa ma distrez, relaxez si ma duc cu gandul unde imi place si apoi cand vad ca nu pot sa ma desfasor ma apuca starea de nervi, ciuda, frustrare, disperare.uneori la 12 noaptea, ma gandesc pe unde eram cu masina sa ma relaxez, distrez daca nu aveam nenorocita asta de frica ciudata, cum faceam in urma cu 5 luni...inainte de starea de urgenta.Am citit, citit tot aproape ce tine de aceasta afectiune, si pe acest forum, multi se confrunta in diferite feluri, unuii au reusit fara medicamente(antidepresiv+anxiolitic)combinatia clasica, care are atatea efecte adverse, plus tulburarea de libidou si marea probleme atunci cand nu mai iei.M ai iau de somn persedon, o doamne daca as scapa din aceasta problema si sa simt iar gustul vietii traite cum imi doresc, inseamna ca mi sa mai dat o sansa la viata.
0
26-08-2020, ora 18:27
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Eu îi învăț pe clienții mei și următorul exercițiu, care are două componente:
Pasul 1) exerciții de relaxare(poți combina mai multe exerciții învățate de la psihoterapeut, astfel încât să obții o relaxare maximă).
Pasul 2) Pe un fond de relaxare maximă, îți i imaginezi că ai în față un ecran ca la cinematograf.
Pe ecranul mental, îți imaginezi că apare intreg corpul tau. Vizualizeaza pe ecran toate procesele prin care corpul tau se vindeca, intinereste, se echilibreaza si incearca sa SIMTI fiecare modficare pozitiva din corpul tau. SIMTE si bucuria/implinirea/entuziasmul unui om complet sanatos.
Pe ecran poţi urmări şi o imagine a ta în care reuşeşti în ceva ce ţi-ai propus, fără griji sau temeri, puternic, făcând față tuturor dificultăților. Imaginează-ţi că te simţi bine, că eşti fericit. Ce vezi, ce auzi, cine-i în jurul tău. Cum ţi-ai dori să fii în acel moment.
Poţi face stop-cadru pe imagine, o iei şi o pui într-o ramă pe care cu ochii minţii o aşezi undeva de unde dacă închizi ochii să ţi-o poţi imagina, ca sa-ţi internalizezi imagina astfel încât să o poţi accesa la nevoie.
Pentru a amplifica puterea de vindecare a creierului tau iti recomand sa faci acest exerciţiu in fiecare zi, preferabil înainte de culcare, ca să-ţi creezi o stare de relaxare şi creierul să poată procesa peste noapte strategii pentru realizarea celor propuse de tine.
1
03-09-2020, ora 21:47
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Dna Niculina, Dnu Rares, care este tehnica traitului prezentului, va intreb, pentru ca pe youthube, este un domn, care are tot felul de tutoriale despre anxietate, numai despre anxietate si atacuri panica, frici, dansul este pshihoterapeut, dansul este foarte sigur pe el si prin tehnicile dansului care sunt cu totul si cu totul diferite din cate spune si se bazeaza pe o tehnica care te face sa traiesti prezentul chiar daca cel cu anxietatea are si alte ganduri, traitul prezentului si sa fi conectat la prezent, anxietatea in acele momente nu mai exista, iar prin aceasta tehnica dispar acele frici pe fondul anxietatii pana cand creierul nu i va mai da atentie.Daca puteti cateva detalii despre aceasta tehnica, va multumesc.
0
23-09-2020, ora 15:07
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Buna ziua, revin, as vrea sa va intreb, e normal ca atunci cand exista anxietate, in procesul de vindecare, de stabilire a echilibrului, in momentul cand petreci mult in aer liber, stai de vorba, a doua zi cand te trezesti sa simti anxietate, adica sa fie o reactie a organismului cu aceasta anxietate ridicata care sa invatat, pt ca eu asa simt uneori cand stau mai mult timp in aer liber, ma simt bine, ma rog, mai sunt unele frici cand ma indepartez de casa..., iar a doua zi simt cand ma trezesc starea aceia de suparare, frustrare, insa cand ies din casa incepe sa dispara usor.
0
25-09-2020, ora 10:30
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E firesc sa simti in continuare stari de anxietate. Psihoterapia te ajuta insa sa traiesti cu ele, sa le depasesti, pentru a putea sa te bucuri de viata.

Meditatia mindfulness îţi arată cum să te bucuri mai mult de momentul prezent, cum să-ţi diminuezi anxietatea și stresul. Mindfulness nu înlocuieşte psihoterapia, ci doar o completează. E o tehnica ce o utilizez si eu la cabinet. Mindfulness te mai sprijină să renunţi la judecăţile de valoare automate, pentru a fi mai prezent în propria viaţă, pentru a-ţi spori starea de bine şi liniştea interioară. Tehnica mindfulness e recomandată în special când simţi că emoţiile te copleşesc.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
02-10-2020, ora 20:09
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Buna seara, am o nedumerire, in prezent i -au omega 3 extra cu vit e separat, 2 cap omega plus una de vit e si mai fac injectabil b12 faza de incarcare si apoi pauza de b12, combinatia asta de la omega, vit E si b12 imi da o stare deliniste, usoara moleseala, calmitate, desigur cand ma indepartez de casa resimt acea panica, teama din pacate..Dar nedumerierea este ca, de multi ani, uneori mai am nevralgie, durere cap (nu are legatura cu anxietatea), iar pt nevralgie cand apare din lipsa somn, stres, i-au 2 pastile de antinevralgic care este o minune, intr un sfert ora a trecut.Bun, nedumerierea este ca acum 2 zile am avut o durere de cap, am luat 2 antinevralgic, idea este ca pe fondul acestei anxietati mi-a dat niste simptome de sporirea anxietatii si anume revenirea fricii intense, o simteam chiar si la magazinul de cartier, posibil ca antinevralgicul sa sporeasca anxietatea momentan?Am observat aceast aspect si la somniferul Stilnox, un somnifer foarte bun, te relaxeaza si ai un somn frumos, dar, dar..pe fondul anxietatii a doua zi o mareste, scrie si in prospect.Eu nu i-am somnifer, poate odata la 10 zile asa, daca ma simt obosit si nu pot sa adorm.Iar referitor la anxietate, frici, o problema in prezent o am cu semafoarele unde nu exista o straduta in apropiere, o parcare laterala, ei bine atunci imi apare o teama, emotie care vine din creier stomac, parca e ceva electric si imi accelereaza bataile inimii, dar daca am refugiu, nu apare nici o teama, Dumnezeule, parca ar tine si ceva de claustrofobie, dar eu nu sunt claustrofob, nu am teama de lift, etc.Citit pe forum era un baiat, prin anul 2015..., si spunea ca merge cu masina insa la semafor cand sta, avea impresia ca parca urmeaza sa i se intample ceva, deci ceva intalnit in aceasta afectiune.
0
09-10-2020, ora 18:43
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Buna seara revin, daca se poate dni. pshihologi sa mi raspunda, in tot ce am citit, indiferent cat i-au si ce i-au de la cele mai bune suplimente, in prezent omega pure oil fish 3 grame pe zi, plus complex b plus cure injectabil de b12, care imi da stare de liniste, dar indiferent ce as lua nu poate sa mi schimbe un gand...disfunctional.Am decis sa apelez la pshihoterapeut si urmeaza sa contactez pe cineva renumit din orasul meu, am vb cu dansul la telefon, i-am explicat ca ma confrunt cu o teama cand ma indepartez de casa si dansul mi-a spus ca trebue sa corectam gandul disfunctional si sa ne ducem la radacina.Intr -o seara am pus pe hartie ce ganduri imi vin cand ma indepartez, ma indepartez, creierul ma atentioneaza ca poate sa fie un pericol(o sa mi vina rau si o sa ma fac de ras) sau sa mi se blocheze creierul, apoi analizez de la ce vine acest gand eronat.Vine din abstract, apoi ma gandesc la trairile somatice, adica tensiunea aceia mentala, emotia si de aici ma panichez, daca m as intoarce spre casa, totul se linisteste.Bun, cum ar putea un pshihoterapeut sa ma faca sa mi corectez acest gand eronat, pt ca demontam acea gandire si apoi ajungem la radacina...si apoi?
0
11-10-2020, ora 20:24
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Un psihoterapeut are metodele lui de a vă ajuta să vă schimbați gândirea disfuncțională și să câștigați competențe pentru a gestiona situațiile. Aveți încredere în el și urmați pașii pe care vi-i recomandă. Dacă sunteți sceptic de la început, terapia nu funcționează. Spuneți-vă: dacă alți oameni au reușit, eu de ce să nu pot...
Înainte de a începe psihoterapia este nevoie de o evaluare psihologică pentru a afla acele cauze ce stau de fapt în spatele problemei și să fiți ajutat să le diminuați până la dispariție.
Aveți încredere în psihoterapeut și în același timp și în dumneavoastră.
Succes!
0
18-10-2020, ora 19:34
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Buna seara, am inceput sedintele, i-am spus tot ce se intampla cu mine, am discutat despre gandurile dsfunctionale care genereaza frica, ei bine, pe langa aceasta teorie, mi-a spus de expunere, sa i-au la pas strazile, sa simt teama cand ma indepartez si sa fiu cat mai constient sa ma obisnuiesc cu ea si sa simt ca nu mi se intampla nimic.Ieri am luat o pe jos, 3 statii de autobuz, dus, intors, simteam uneori teama in creier, se ridica, apoi revenea la normal.Dupa ce am venit, m-am simtit excelent, simteam o bucurie, insa a doua zi cand m-am trezit, m-am trezit cu o anxietate ridicata, nervos, am intrebat pshihoterapeutul si mi-a spus ca e normal sa fie asa ca am fortat, creierul ne mai fiind invatat, el doreste sa revina in starea cum l-am invatat, acasa si acasa in siguranta, si mi-a spus sa am putina rabdare pana depasesc starile astea, dumneavoastra ce spuneti?
0
30-10-2020, ora 00:09
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Buna seara, am inceput sedintele de ceva vreme de pshihoterapie cu o doamna, nu prea sunt incantat, pt ca in mare parte nu mi-a spus nimic din cea ce am citit, documentat, mi-a dat sa studiez acasa modelul cognitiv al tulburarii de panica, adica cercul vicios in care stiu ca ma aflu, insa nu poate sa mi argumenteze o procedura in care eu prin ganduri pozitive sa le inlocuiesc pe cele negative care imi genereaza acea teama.Alt pshihoterapeut acum cateva luni bune la care am fost, a fost sincer dupa cateva sedinte cu mine.Mi-a spus expunere cu orice pret, pana prind curaj si vad ca nu o sa lesin, nu o sa mi se faca rau si cand nu o sa mi fie teama, prind curaj, incredere si sunt vindecat, pt ca mie inca imi e frica de idea de a lesina, a ma face de ras, stigma de sine si asta imi mentine anxietatea care imi genereaza acea teama cand plec de acasa.Eu unu in interiorul meu simt si anticipez ca daca mie nu o sa mi mai fie teama de aceste idei, eu o sa fiu un om liber ca acum acum 8 luni de zile, sa plec ziua, noaptea, sa mi traiesc viata.Ca nu gasesc aici in oras un pshihotarapeut, sa fie natural, sa ma imbarbateze, sa mi puna niste intrebari la gandurile mele disfunctionale, sa mi argumenteze ferm, chiar si sa rada de gandirea mea, sa mi dea un impuls.Pt ca sincer, metoda expunerii cat mai departe, sau metoda lui Linden e cam dura, dar daca nu gadesc pe nimeni pana la urma trebuie sa fac ceva.Imi mentin calmul cu suplimente, omega, b complex, bio magneziu, vit c 1000, b12 injectabil.As vrea sa ma duc la sala nu sa fac doar acasa antrenament, vrea sa plec ziua cu masina fara acea teama, seara, noaptea sa ma intalnesc, fara sa imi ruleze un program in cal ca o sa mi vina rau, lesin si ma fac de ras.
0
30-10-2020, ora 20:20
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Salut tytus, sfatul meu este sa incerci sa mergi la un psihiatru, asa dai banii pe psihoterapie si nu te alegi cu niciun rezultat.

Am fost si eu la psihoterapie, fara niciun rezultat totusi, mai rau am simtit ca am pierdut timpul, am fost la 3 psihoterapeuti in Bucuresti, si am avut aceeasi senzatie, anume ca nu prea ma ajuta.
0
21-01-2021, ora 01:58
Deewana
Nu este medic/terapeut
Deewana
Si eu in aceleasi stari.
Cum ma îndepărtez de zona de confort cum încep starile de amețeală, stare de sufocare tahicardie.
La mine le intensifica teama sa nu mi se întâmple ceva. Cu siguranță sunt ipohondra pentru ca îmi urmăresc orice simptom apărut.
Precum ai spus și tu am.experimentat "fortarea" mea de a merge intr un loc departe de casa
.doar iesind din casa activam starile.
M am forțat luni de zile iesind la cursuri de dans social și petreceri care țineau ore. Ajungeam ametita și cu frici care nu treceau pana nu plecam spre casă. Cum anuntam creierul ca plec spre zona de confort cum se opreau toate somatizarile.
La semafor am aceeași problemă. Dacă ma simt "încolțita " in trafic, încep imediat stările.
Am facut nenumărate analize medicale inclusiv RMN cerebral pentru a exclude ceva cronic
Totul este în regulă.
Este clar ca sunt somatizari mai ales ca apar în anumite contexte.
Mai somatizez si cand sunt epuizata psihic de către alții sau la diferite simptome de boli.
Am.avut toate felurile de somatizari de la puls 146 bpm pana la stare de sincopa.
Ttemor, inclestarea maxilarului, senzatia ca mi se umflă limba slăbiciune, semiparalizie a bratelor, derealizare., hiperventilatie.Tot ce este posibil în tulburarea anxioasa.
Simti efectiv ca mori în acele momente si nu te mai poate ajuta nimeni
0
21-01-2021, ora 07:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E important Deewana sa inveti metode prin care sa te ajuti singura in acele momente.
Psihoterapia asta face, te sprijina sa identifici cai prin care poti gestiona mai bine aceste trairi, te sprijina sa cauti in interiorul tau sprijinul.
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
1
21-01-2021, ora 13:23
Deewana
Nu este medic/terapeut
Deewana
Mulțumesc pentru raspuns d-le doctor.
Am avut perioade crunte în care nu găseam nicio rezolvare. Perioadele cele mai atroce sunt primăvara.
Sunt crunte în conditiile în care ma hiperventilez si apar starile de leșin.
Am incercat sa fac terapie dar sunt dezamăgită de abordarea unor psihologi si am renuntat.
În prezent ies din casa și fac activitati fara a fi perturbata de somatizari.
Apar doar în situații în care ma expun singură. Sunt ipohondra. Am.dezvoltat aceasta ipohondrie datorită factorilor externi. Soțul meu s a stins în urma cu 9 ani răpus fiind de leucemie la vârsta de 37 de ani. Am rămas marcată. La momentul primirii vestii ca este bolnav am facut pareza faciala pe partea stângă. Medicii spuneau ca este afrigore. Coincidență? Am întrat intr o depresie în care nu îmi mai venea nici sa ma spal. Treceau orele si nu realizam cand este 8 dimineața și când s a facut 8 seară. Nu îmi mai aduceam aminte ce am facut în atâtea ore, în casă, cu gânduri.
Si traiul alături de o persoana ipohondra care se spala pe mâini și deInfecteaza orice atinge din afara zonei de confort.
Am.invatat putin sa controlez anumite somatizari dar câteodată vin pe neprevazute si atat de agresive, pana nu trece apogeul nu ma pot concentra sa vorbesc cu mine.
Un lucru care ma sperie tare este ca uneori am.impresia ca limba se mărește în volum si ca o sa o înghit.
0
25-01-2021, ora 08:58
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ați avut probabil ghinionul să dați peste psihoterapeuți care v-au dezamăgit. Un psihoterapeut bun v-ar fi ajutat să depășiți acele stări. Una este să vă doriți să le depășiți și alta este să puteți. Pot fi factori care mențin starea de fapt și atunci vă este mai greu să o depășiți. Căutați un psihoterapeut bun care să vă ajute să rezolvați și trauma rămasă de pe urma pierderii soțului și să gestionați mai bine situațiile care v-ar provoca disconfort.
0
02-02-2021, ora 13:07
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca nu e usor cand simti toate cele descrise mai sus Deewana.
Nu stiu care au fost experientele tale cand vorbesti despre “abordarea unor psihologi”. E important sa evaluezi ce anume te-a dezamagit si eventual sa incerci din nou, mentionand ce te-a dezamagit noului psihoterapeut. Oare cat timp ai urmat psihoterapie si daca stii ce tip de psihoterapie ai urmat?

In plus e important de evaluat daca nu ar fi de folos si un sprijin medicamentos pe langa sprijinul psihoterapeutic. Atunci cand spui “se spala pe mâini și deinfecteaza orice atinge din afara zonei de confort” oare te referi la tine? Daca e asa, asta ma duce cu gandul la o tulburare obsesiv compulsiva, ce o forma de anxietate ce doar in cazurile usoare (si in unele medii) poate fi depasita doar prin psihoterapie.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
02-02-2021, ora 14:11
Deewana
Nu este medic/terapeut
Deewana
Mulțumesc pentru raspuns.
Nu știu ce fel de psihoterapie pentru ca ma lasau sa turui și cam atât.
Ah, și ceva teste cu niște cărți. În rest turuiam. Imi puneau întrebări iar eu raspundeam. Nimic concret
Cat despre spălatul pe mâini obsesiv, nu sunt eu persoana. Ci am trăit ani de a rândul langa aceasta persoana care nu accepta ca este obsesiv. Nu numai cu spălatul pe mâini dar și cu alte lucruri. Gen bricheta trebuiesc stea așezată pe pachet intr un fel...si alte lucruri mărunte, repetitive.
Probabil subconștientul meu a înregistrat acest comportament și l a perceput intr un mod diferit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: