Atacuri de panica de la caldura

13-05-2022
Dandana7
Nu este medic/terapeut
Dandana7
Buna seara Dragi prieteni de suferința, cum gestionați temperaturile crescute ? Sufăr și eu de anxietate și atacuri de panica le pot controla uneori dar cum astăzi au fost 30 grade afara m-am panicat ca îmi va fi rău de la caldura și anxietatea a și apărut după acel gând. Dacă aveți niște sfaturi va rămân recunoscătoare.
18 comentarii
1
14-05-2022, ora 00:28
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sfatu e sa tratezi anxietatea si va dispare, si nu vei mai avea asa ganduri chiar daca vine caldura, nu mai o sa ai asa ganduri nici daca vrei.
Altfel de multe ori nu poti controla chiar daca vrei.
1
14-05-2022, ora 07:53
Dandana7
Nu este medic/terapeut
Dandana7
Merg deja la psiholog pentru asta, și lucrez eu cu mine pentru a încerca sa tratez aceasta problema. Am luat și tratament psihiatric dar din cauza efectelor advers am renunțat la Ele și pana acum nu am mai avut nici un atac de panica și sunt mult mai bine :)
1
14-05-2022, ora 13:23
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Foarte bine ca mergi la psiholog.
Pai nu ai schimbat tratamentul ? Ca mai sunt si alte tratamente, ce ai luat de nu ti-a mers ?
Insa e bine ca esti mai bine totusi si asa.

Cam ce discutati la terapie ? Nu sa zici exact ce discuti tu, zic la general, eu am fost si se sta de vorba asa cum stau cu oricine, la trei am fost, nu am vazut ca face ceva care sa se deosebeasca de ci cu care vorbeam, ma intreba de copilarie, de una, de alta, cum eram la scoala, de parinti, etc.
1
14-05-2022, ora 14:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tratamentul pentru anxietate poate avea efecte secundare in prima luna. Apoi se retrag.
Incercati sa il schimbati si sa rezistati in prima luna.
1
14-05-2022, ora 15:42
360
Nu este medic/terapeut
360
pt ce sa ia un tratament, daca se descurca in majoritatea timpului fara el ? jeeez... clara citeste putin din dsm -ul ala, ce fras. vorbesti de tratament de anxietate de parca ar trebui toata lumea sa se trateze numai cu antidepresive si anxiolitice. ia-o mai usor. atat timp cat o persoana poate tolera anxietatea sau boala, fara ca anxietatea sa aiba un impact puternic asupra stilului de viata, nu recomanzi astfel de tratamente.
1
14-05-2022, ora 17:13
360
Nu este medic/terapeut
360
cu costy m-am convins, de la tine clara am insa alte asteptari.
1
14-05-2022, ora 17:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca a scris "dragi prieteni de suferinta" inseamna ca sufera, nu?
Poate sa ii treaca suferinta cu tratamentul pentru anxietate. De ce nu?
1
14-05-2022, ora 20:26
Dandana7
Nu este medic/terapeut
Dandana7
Am vrut in prima faza sa încerc și alt tratament dar datorită efectelor adverse avute mi a fost frica sa încep altul. De când am renunțat la ele pot mânca, am început din nou munca, ies in oraș singura.
1
14-05-2022, ora 20:32
Dandana7
Nu este medic/terapeut
Dandana7
Dar caldura ma incomodează rău de tot. Faptul ca transpir și ca respir mai greu ma sperie, chiar dacă știu ca este normal din cauza temperaturi ridicate.
1
14-05-2022, ora 21:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cat timp ai luat tratament pentru anxietate?
1
14-05-2022, ora 23:27
Dandana7
Nu este medic/terapeut
Dandana7
Tratamentul l-am luat 2 săptămâni. Da știu ca este puțin și ca tocmai după o luna își fac cu adevărat efectul dar nu am putut trece prin stările acelea mult timp.
Ii mulțumesc Domnului ca am reușit pana acum sa ma descurc fără ele.
M-am documentat foarte mult despre aceasta “ boala” și am înțeles cum funcționează lucrurile
1
15-05-2022, ora 00:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In prima luna de tratament efectele secundare sunt normale. Apoi se retrag. De aceea pentru a le suporta mai usor se ia cate o jumatate pastila de Anxiar pana trec aceste efecte secundare.
1
15-05-2022, ora 07:03
360
Nu este medic/terapeut
360
@clara
"Sufăr și eu de anxietate și atacuri de panica LE POT CONTROLA"
"PANA ACUM NU AM MAI AVUT NICI UN ATAC DE PANICA ȘI SUNT MULT MAI BINE"

stai prost si cu cititul ?
1
15-05-2022, ora 09:02
Dandana7
Nu este medic/terapeut
Dandana7
Clara
Știu ca sunt normale dar nu pot face nimic din cauza lor, in cele aproape 2 săptămâni de tratament am slăbit 4 kg nu puteam mânca nimic. Nu puteam sa ma duc la munca, eram atât de amețită încât și când stăteam in pat trebuia sa ma țin de ceva pentru ca se învârtea camera cu mine.
Sunt foarte mândra de mine ca am reușit și fără tratament sa ma pun pe picioare.
1
15-05-2022, ora 12:55
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sa vedem daca dureaza binele asta si daca te vei simti si mai bine, ca asa poti sa nu mai iei tratament. Oricum doua saptamani era putin ca trat, se ia minim o luna, in general majoritatea trat incep efectul dupa 3 saptamani in colo.
Nu ai reusit tu sa te pui pe picoare, a mai trecut anxietatea de la sine, si te-a ajutat si psihoterapia, altfel fara astea te rupea orice faceai, deci cu ajutor esti mai bine, ori ramanea la fel anxietatea pana nu te tratai, ori se agrava.
Dar ai avut noroc mare, tine-o tot asa.
1
15-05-2022, ora 15:19
360
Nu este medic/terapeut
360
bv dandana... sa nu iei medicamente daca n-ai nevoie.
1
15-05-2022, ora 17:11
Dandana7
Nu este medic/terapeut
Dandana7
Xtreme07 mulțumesc din suflet pentru încurajare. Voi face tot ce pot sa fiu din ce in ce mai bine fără ajutorul medicamentelor.
2
15-05-2022, ora 23:04
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Aici Xtreme07 are dreptate, daca esti mai bine fara trat, nu lua, inseamna ca poti fi si mai bine fara trat. Ca daca aveai nev de trat, nu erai mai bine nicicum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  • Un circuit cerebral promovează somnul în timpul zilei în perioadele caniculare
  •