atacurile de panica

04-06-2008
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
Autor: sandrada Data: 04-06-2008
spuneti-mi si mie cum sa scap de atacurile de panica???
buna, sunt ec, am 35 ani si de o perioada incoace am probleme cu atacurile de panica. Totul a inceput in urma cu 2 ani de zile cand am avut o per f stresanta (pr de sanatate cu o pers draga din familie, care din pacate nu mai este printre noi, de anul trecut).De anul trecut nu-mi pot reveni, adica ma urmareste trecutul, ma gandesc la toate bolile posibile din lume, mentionez ca am umblat f. mult prin spitale cu pers respectiva si am vazut o multime de oameni bolnavi.Din cauza stresului am probleme cu tensiunea arteriala si atunci cand creste ma sperii f. tare si fac ac atacuri de panica.Am consultat medici cardiologi si un psihiatru care mi-a prescris un tratament cu fevarin dar nu-l suport. De doua luni de zile iau xanax dar mi-e frica ca da dependenta.Ce pot sa fac sa scap de ac senzatii ciudate, adica ameteala, tremuraturi, senzatia de furnicaturi din cap pana-n picioare si alte senzatii ciudate.Va multumesc, sper sa ma ajutati intr-un fel!...oricum cred ca de vina este si ac singuratate, am uitat sa mentionez ca sunt chiar f. singura.
283 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›
0
05-06-2008, ora 00:00
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
draga mea sant din mures si am trecut prinsituati pot spune identice cu ale tale am luat si eu fevarin apoi zoloft xanax si altele dar fara mari rezultate eram asa de disperata ca nu mai stiam la ce sa recurg am combinat medicamentele cu credinta in d-zeu am mers saptamanal la biserica binenteles insotita de sotul caci eram asa de rau caci nu aveam puterea sa merg singura caci faceam foarete des atacuri de panica 2ani am facut tratament fara mari rezultate am devenit dependenta de xanax numai gandul cami lipseste din geanta ma facea sa cad in panica agitatie amorteli dir cap panan picioare frica de moarte, parca ma urmarea cineva, insomni, scadere in greutate, dureri de cap, oscilati de tensiune, uscaciunea gurii san cateva exemple dar prin cate am trecut pot sati scriu un roman. acum sant foarte bine datorita unui medic neuro psiatru de la noi care prescrie niste medicamente ce se prepara la o singura farmacie din mures farmadan si nu sant foarte scumpe fac tratamentul acesta o singura tata pe an de obicei primavara timp de o luna de zile si nu mai am probleme tot anul .tin sati spun ca depresia insotita de atacuri de panica trebuie tratata in fiecare an indiferent ca te simti bine caci poti sa decazi cand nici nu te astepti, daca doresti sa te ajut scriemi urgent atunci o sati las adresa de imeil sau nr de telefon al medicului pt. programare. sanatate multa iti doresc din suflet, olimpia
0
05-06-2008, ora 00:00
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
ps. eu am 38ani astept raspunsul tau eu intru zilnic pe forum caci am tot timpul la serviciu calculatorul deschis
0
05-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
buna!.merci ptr raspuns.spune-mi si mie cum ai reusit sa renunti la xanax?.cat timp ai luat si ce doza?
0
05-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
am uitat sa te intreb, ce-ai facut ptr tensiunea oscilanta ?, la mine din cauza ei se declanseaza acum atacurile de panica, cand vad ca este mare ma sperii rau!
0
05-06-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Andrada poti scapa de Xanax inlocuindu-l cu Tranxene de exemplu, care nu da dependenta ! Pt tensiune si nu numai, bea un amestec de ceaiuri : tei, lavanda, busuioc, maghiran, sanziene ! Renunta la excitante(cola, cafea, ciocolata) si sare !
0
06-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
unde se gaseste maghiran?
0
06-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
spuneti-mi si mie voi cum reusiti sa va controlati atacurile de panica?.ce faceti in acele momente?
0
06-06-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Toate se gasesc la plafar sau magazinele naturiste !..Nu se pot controla..trebuie eliminate complet ! Sarea este factor de risc pt declansarea lor !
0
06-06-2008, ora 00:00
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
te gandesti pozitiv si spui nu mi se va intampla nimica sant antidepresive si la plafar sub forma de capsule exemplu valerine este f bun.si poti inlocui cu el xanaxu
0
06-06-2008, ora 00:00
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
xanax luam de trei ori pe zi de 0, 50 acela roz de multe ori luam si de un gram dar totul e sa gandesti pozitiv exista la plafar valerine capsule sant foarte bune si poti inlocui xanaxu sau ea pentru inceput amaprazam, este xanaxu romanesc dar mai slab desi are aceiasi compozitie.as dori sa te intreb daca atacurile de panica le ai si in locuri aglomerate stati auto magazine, etc caci eu am avut o perioada cand numai acasa ma simteam in siguranta nu puteam sa ies deloc pe strada sau in locuri zgomotoase
0
07-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
acasa se intampla sa am ac atacuri de panica, de multe ori si pe strada am senzatia ca ma apuca ameteala si o stare de rau, dar la mine toate aceste stari au inceput dupa decesul mamei mele.Si ce este interesant ca nu au inceput in per imediat urmatoare ci mai mult acum cand a trecut deja un an de zile.
0
07-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
tu ce per de timp ai luat xana de 0.5 de 3 ori pe zi?.cum ai redus doza, treptat?
0
10-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
voi ati folosit remotiv?
0
16-06-2008, ora 00:00
mariusherghea
Nu este medic/terapeut
mariusherghea
Salut numele meu este Marius si am constatat ca mai sunt si alte persoane cu aceleasi probleme ca si mine. Si eu am acelesi simtome si te-as ruga Olimpia daca ai putea sa ma ajuti cu un numar de telefon al doctorului care te-a tratat pe tine, ti-as fi foarte recunoscator. Chiar daca sunt din Bucuresti cred ca as fi in stare sa vin pana acolo daca zici ca tu te simti mai bine in urma tratamentului. Am luat si xanax, acum urmez cu lexotanil si cipralex dar la fel creaza dependenta si vreau sa scap odata ca le iau de 8 luni. Daca iti este mai usor te rog frumos da-mi un beep la numarul urmator si te sun eu: 0729209077. Multumesc frumos.
1
18-06-2008, ora 00:00
drutyk
Nu este medic/terapeut
drutyk
STITI CUM AM SCAPAT EU DE ATACURILE DE PANICA...CAND INCEPEA SA MAH IA LUAM TELEFONUL SI SUNAM PE CINEVA..SI ASA AM SCAPAT DE ATACA DE PANICA..FARA MEDICAMENTE
0
20-06-2008, ora 00:00
alinalina
Nu este medic/terapeut
alinalina
de o saptamana simt ca ma sufoc si nu pot respira...am fost la doctor si mi-am facut diferite controale dar nu am nimik.mi-au zis ca am avut atacuri de panica si mi-au dat niste medicamente:zoloft si tranxene...pana acum nu am luat deloc si nici nu as vrea sa iau pt ca imi este frica sa nu devin dependenta de asa ceva..incerc sa ma controlez dar nu reusesc de fiecare data, am momente in care pur si simpu simt ca nu mai pot respira deloc si am impresia ca o sa mor.in acele momente prefer sa dorm pt ca atunci respir f bine si nu am probleme cu somnul..nu inteleg de ce au aparut atacurile astea de panica la mine...si nu stiu ce sa fac cu medicamentele, sa le iau sa nu le iau??... ajutati-ma
0
23-06-2008, ora 00:00
emgos
Nu este medic/terapeut
emgos
buna tututror! va scriu deoarece am trecut prin situatii identice...aveam furnicaturi in degete...tremuraturi..simteam ca ma arde pielea in anumite locuri...intepaturi in fata..inima incepea sa o ia razna ( ba chiar am ajuns in urgenta cu tensiune mare si puls 140 si dupa propanolol administrat si diazepam n-am adormit inca vreo 12 ore) si bineinteles cand aveam palpitatii ma speriam si mai mult si am fost la tot felul de cardiologi care m-au examinat din toate punctele de vedere posibil si mi-au spus ca nu am nimic cu inima (mentionez ca am 27 de ani)...aveam atacuri de panica cateodata chiar fara motiv...simteam o frica nu stiu de ce, nu intotdeauna dar destul de des si uite asa am ajuns la psihiatru.care mi-a prescris un tratament cu xanax de 0, 5 mg de 3 ori pe zi si o pastila de seroxat pe zi.am facut tratamentul cateva luni (parca vreo 6-7 luni) dozele mi le-a introdus treptat si mi le-a scazut treptat..(a durat o luna si ceva sa-mi scada dozele luam jumatati de pastile pe urma luam o zi da o zi nu pana am ajuns la o jumatate pe zi si la fel inca 1-2 sapt luam o zi da una nu si pana mi le-a scos definitiv ).toata chestia e sa te duci la cineva bun care sa stie cum sa-ti dozeze tratamentul. nu am devenit dependenta si m-am excelent de atunci. multa sanatate si nu va mai ganditi ca daca faci astfel de tramente sau cu xanax devii dependent.depinde f mult de dr car prescrie acest tratament si cum ti-l face. sanatate tuturor!
0
08-07-2008, ora 00:00
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
salutare///ma inscriu si eu in clubul..nici nu stiu cum sa zic..de 5 ani ma lupt cu aceste stari si cam de 3 ani pap xanax, zoloft asentra cypralex, cu ele ma simt cat de cat bine atat cat sa pot munci...se pare din pacate sa suntem multi cu aceste nenorocite de stari..de 2 sapt am renuntat la toate pastilele deja nu le mai suport si incerc sa fac fata situatiei fara ele...este destul de greu abia ma misc, nu mai pot sa conduc nu pot nici nu misloacele de transport in comun sa merg..folosesc taxi sau apelez la colegii de servici ...este destul de greu avand in vedere ca am doar 30 de ani As vrea sa va intreb daca este cineva care a reusit sa scape de atacurile astea si prin ce metode?..Va multumesc mult
0
09-07-2008, ora 00:00
emgos
Nu este medic/terapeut
emgos
lostparadise...parerea mea este sa consulti si alti medici...nu am auzit niciodata de tratament de 3 ANI!!!! Este enorm de mult...uitat-te putin mai sus la ceea ce am scris eu despre tratamentul administrat mie si ma simt f bine. din ce oras esti? poate poti ajunge la medicul pe care l-am avut eu! multa sanatate
0
09-07-2008, ora 00:00
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
Sunt din Bucuresti.dar sa stii ca tot in trepte mi sa dat si mie tratamentul si degeaba:(.daca tu ai reusit sa scapi de aceste stari..inseamna ca si altii pot :)..cand aud pe cineva ca a reusit..ma bucur si sper ca si eu intr-o zi...:)...
0
09-07-2008, ora 00:00
alinalina
Nu este medic/terapeut
alinalina
cum am spus mai sus, am trecut si eu prin asa ceva.in final nu am luat pastilele...totul tine de psihic, parerea mea...incerc sa ma controlez cat de mult pot si pana acum ok.impuneti-va anumite lucruri.eu asa fac.fiti tari si multa sanatate
0
10-07-2008, ora 00:00
lostparadise
Nu este medic/terapeut
lostparadise
da Alina de 2 sapt nu mai iau nici eu nici un fel de pastile..prima saptamana a fost groaznica..acum, de cateva zile...e parca mai bine, intr-un final cred ca ai dreptate, daca iti impui cred ca rezolvi problema..intrebarea este...oare putem?!
0
14-07-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
A FOLOSIT CINEVA RHODIOLIN DE LA CALVITA?... ESTE UN PRODUS BUN PTR STRES SI DEPRESIE???
0
30-07-2008, ora 00:00
rodicamiki62
Nu este medic/terapeut
rodicamiki62
Buna, sunt din Bucuresti, am 34 de ani, pana acum 2 luni in urma unei sicope(lesin) am fost o persoana super activa si independenta, dupa acel lesin am facut atac de panica si imi este frica sa stau singura in casa, sa conduc fara cineva langa mine in masina, ma trec niste furnicaturi din cap pana in picoare, ma ia cu emotii de la stomac, ma enervez foarte repede si nu am puterfe, ce sa mai nu mai sunt persoana care am fost. Nu imi vine sa cred ce s-a intamplat cu mine, pana acum nu am fost la nici un psihiatru sau psiholog, doar am intrat pe net si am citit si din cate vad nu prea exista vindecare, oare exista cineva care s-a vindecat complet ?????daca da sa ma contacteze si pe mine -*

(*modificat de administrator)
0
30-07-2008, ora 00:00
rodicamiki62
Nu este medic/terapeut
rodicamiki62
Draga Olimpia71, ma numesc Rodica si sunt din Bucuresti, te rog din tot sufletul sa-mi trimiti si mie nr de tel al doctorului tau din Mures, sunt dispusa sa vin acolo, si te rog sa imi mai dai si adresa farmaciei care prepara medicamentele. -*. Iti multumesc din suflet!!!



(*modificat de administrator)
0
09-08-2008, ora 00:00
diana7702
Nu este medic/terapeut
diana7702
Buna,
Si eu m-am confruntat cu aceste atacuri de panica.Prima data au inceput pe la 19 ani si m-au tinut pana pe la 24...nu am luat tratament si nu am vb cu nimeni desprea asta.atacurile mele de panica se declansau numai in momentul in care ieseam singura din casa...asa ca evitam s-o fac.Nimeni nu a stiut cum ma simt..pt ca imi era rusine.In timpul asta m-am casatorit si am facut si un copil.atacurile de panica au disparut singure pt ca efectiv am iesit singurea din casa.mi-am zis: ei, bine...vreau sa vad daca mor...si n-am murit...si asa am scapat de ele. a trecut o perioada de vreo 2 ani si cand am intarcat copilul...am alaptat apropae 2 ani.am ramas cu un nodul la san.tin sa mentionez ca sunt cadru medical.si am incercat sa rezolv probleme cu acel dul...dul despre care toti medicii mi-au zis ca e hormonal.Eu nu si nu.si dupa 1 an jumatate...am hotarat sa ma operez.Cand am facut-o.mi-au zis ca 90 la suta e cancer...am trecut prin clipe de cosmar...am slabit in 2 luni.18 kg.In sf...nu era canecr..a trecut si asta.Atacurile de panica...au revenit iar...dar la o perioada de 1 an.N-am mai rezistat si am fost la medic.am facut tratament cu xeroxat...daca ati auzit de el.Nu toti il suporta dar va garantez ca e cel mai bun...In cateva zile iti dispar simptomele.Am gresit inca.pt ca nu am facut tratamentul compet si dupa vreo 9 luni...mi-au revenit atacurile.L-am facut din nou dar de data asta un an.chiar daca ma simteam ft bine din prima saptamana.aveam o viata normala...si acum sunt o fire anxioasa...dar cand vad ca ma ia vreo agitati iau un calciu..sau in cel mai rau caz o jumatate de calmepam...si totul trece...Va spun din suflet...totul depinde de noi.Jur ca n-am sa mai permit acestor atacuri sa-mi strice viata.
0
18-08-2008, ora 00:00
RezsoLazar
Nu este medic/terapeut
RezsoLazar
Atacuri de panica de obicei dureaza de 10 minute pana la o ora. tratamentul standard pentru atacuri de panica sunt Fluoxetine( Prozac) si Paroxetine ( Paxil). Amindoi sunt atidepresanti cei care ajuta Serotonine Re-uptake. Paroxentine este un bun sedative. Clonazepam( Rivotril, Klonopin), din grupa benzodiazepinelor, este folosit in tratament adjuvant. Are un efect imediat, dar se evolva dependenta dupa un anumit timp. Se evita fumatul si cafea.
0
28-08-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
spuneti-mi si mie stiti ceva de PALUXETIL?.mi-a fost recomandat de medic dar m-au ingrozit reactiile adverse si mi-e frica sa incep tratamentul. A folosit cineva acest produs, si daca da, ce reactii adverse a avut?
0
28-08-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
poate-mi spui tu...RezsoLazar... mai multe despre ac produs daca l-ai folosit cumva. Am vazut ca mi-ai scris ceva despre un alt medicament care contine aceeasi substanta. Multumesc.
0
28-08-2008, ora 00:00
RezsoLazar
Nu este medic/terapeut
RezsoLazar
Hypericum Perforatum este un extract natural care are acelas efect ca antidepresive standarde. Se compara cu antidepresivul standard Paroxetin.
Adaugă un comentariu / răspuns
283 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •