Atenția și concentrarea probleme

21-07-2019
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Ce pot sa iau pentru atentie/concentrare dar care sa nu interactioneze cu antidepresivul si neurolepticul pe care deja le iau?Am probleme serioase de atentie/concentrare si nu stiu ce sa mai fac.Doctorul meu psihiatru ridica din umeri ca cica nu e cu suplimentele si ca e de la boala si de la medicamentatia ce o iau ptr.schizo si toc.
Ma gandesc ca problemele astea, daca sunt asa de persistente si suparatoare pentru mine sa nu se fi transformant in ceva mai grav, organic la cap, ar trebui sa fac un CT?
Ce m-ar putea ajuta strict pe partea de ATENTIE insa fara sa interactioneze cu Rispolept Consta, quetiapina si fluoxetina ce o iau eu.
Un medic psihiatru sau un bun cunoscator m-ar putea ajuta?
Am schizo si toc, nu mai am decat simptome de toc, schizo e sub control dar ATENTIA ma dispera, nu reusesc sa am capacitatea de atentie, sa ma focusez bine pe ce trebuie sa fac, am dificultati si pe strada unde e multa lume, cateodata nu pot sa ma concentrez nici sa trec strada daca e aglomerat si multa lume si daca sunt mai multe strazi.
Ma puteti ajuta va rog din suflet, macar cu un sfat.
Multumesc mult anticipat!
12 comentarii
0
21-07-2019, ora 18:41
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Ce va ajuta la cognitie pe voi?Concentrare, memorare, orientare in spatiu.Ce ati luat si ce v-a facut bine?Si mai ALES:Ce v-a recomandat doctorul pentru asa ceva?
0
21-07-2019, ora 19:20
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Este bun Piracetamul/Pramistarul sau interacționează cu medicația neuroleptica și antidepresiva așa cum mi-a zis psihiatrul meu?Sau cică agita.Ciudat că mi-a zis asa deoarece fostul meu psihiatru mi-a dat pramistar și a zis că nu-i problema, ce sa mai cred?Un doctor mă poate lamuri?
0
21-07-2019, ora 20:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai bine mergi la medicul Neurolog sa ii spui de aceste probleme si sa iti dea un CT de facut.
1
22-07-2019, ora 14:22
360
Nu este medic/terapeut
360
incearca sa studiezi pe youtube ce face antipsihoticele in creier. cum actioneaza la nivel chimic. iar apoi o sa intelegi de ce nu exista solutii care sa nu se suprapuna cu medicatia.
practic, antipsihoticele reduc nivelul de dopamina in creier, regland astfel neurotransmitatorii.

tu cum iei si pt toc medicamente, care banuiesc ca sunt ssri, dopamina este mult redusa, fapt care duce la dificultati in concentrare.

tot ce poti face e sa ai o alimentatie corecta, sa faci sport si sa acorzi timp pana creierul te ajuta mai mult.

in momentul in care incepi sa faci sport, corpul produce neurotransmitatori noi intr-o cantitate mai mare, iar pe masura ce esti mai fit, corpul produce mai multi. sigur pana la o anumita limita, care limita depinde si de dieta si de gena

so, rabdare, perseverenta, ambitie iti recomand pt cheia succesului
1
22-07-2019, ora 14:36
360
Nu este medic/terapeut
360
in plus, in urma psihozei, circuitele de la tine din creier au fost arse, si au nevoie de timp pt refacere
trebuie sa acorzi timp creierului sa se refaca

Later Edit: citeste articolul asta --------------*

(*modificat de admin)
0
22-07-2019, ora 17:17
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am înțeles.Dar ce ma nemulțumește pe mine e faptul ca un fost psihiatru mi&a recomandat anumite suplimente și mi-a zis că-i bune și actualul mi&a zis că nu prea e in regula cu suplimentele având medicația asta.Si totuși si eu am văzut că unii medici dau piracetam și pramistar ptr atenție si concentrare alaturi de psihiatrice și alții nu, precum și doctorul meu actual Ce sa mai crezi, nu știu.
0
22-07-2019, ora 20:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tu chiar nu poti lua o pastila de Piracetam sau Pramistar sa incerci sa vezi daca ti-e bine cu ea? Daca nu ti-e bine nu mai iei! Nu vezi ca parerile sunt impartite?
Cand intrebi de Omega, cand intrebi de Piracetam, cand de Pramistar, cand de Neurooptimiser, cand de mai stiu eu ce. Ia-le la rand si vezi cum te simti cu ele. Nu te simti bin e cu ele, nu mai ei.
Crezi ca daca erau o revelatie a lumii psihiatrice nu lua toata lumea de pe forum si de pe grupuri!
Prea multe griji iti faci tu fata de niste suplimente pe care nici macar nu le incerci si de prea mult timp.
Incearca-le pe rand si ai terminat balciul asta.
0
22-07-2019, ora 20:56
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Da, dar exista riscul de a îmi face rau singur.Si asta e nasol.De asta am rețineri.Omega 3, B-uri și magneziu am incercat.Si acum mai iau magneziu și omega, cu celelalte e mai complicat ca-s formule complexe și mi-e frica sa nu îmi afecteze in loc sa îmi facă bine.Si nu pot lua pramistar Piracetam fără rețetă, am luat de amândouă în trecut dar timp puțin și asta egal cu 0.Cert este că eu am probleme serioase de atenție, de la boala, de la medicamente, de la altceva nu știu.In 2017 am făcut un CT și a ieșit bun, in trecut Rmn-uru și la fel bune insa oare acum ar mai fi necesar să fac unul oare?Mi-e frica sa nu am dementa precoce nedepistata sau ceva de genul iar problemele cognitive sa fie de aici.Doctorul zice că de la boala și de la medicamente că sedeaza și încetinește gândirea.Dar totuși mi-e prea greu și parcă mai mult mi-e ciuda sa cred că nu prea exista o soluție în cazul meu.
0
22-07-2019, ora 21:35
360
Nu este medic/terapeut
360
nu ai dementa
trebuie sa ai putina incredere in doctor.

--------------*
pe pagina asta spune ca atentia, memoria sunt afectate in schizofrenie
tot acolo zice si ca 7.4% din cei cu schizofrenie dezvolta dementa. deci un procent mic de schizofrenici au astfel de probleme pe parcursul vietii.

deasemenea: It is believed that a healthy lifestyle that includes exercise, good diet, positive social interactions, and maintenance of healthy blood pressure and cholesterol levels may help in minimizing certain types of dementia. It is likely that this would also hold true in persons with schizophrenia

aceleasi probleme de concentrare/atentie aveai si la debutul schizofreniei sau au aparut mai tarziu aceste simptome ?

un lucru e cert, nu o sa-ti raspunda nimeni la intrebarea cu piracetamul, pt ca e cu doua taisuri si nu isi poate asuma nimeni aceasta problema. in mod normal daca este acceptat acest tratament, de doctor, atunci se face sub supravegherea doctorului la care esti inscris

minuni nu exista cu niciun supliment.

(*modificat de admin)
1
23-07-2019, ora 12:20
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Piracetamul il poti lua, este mai usor ca pramistarul sau levetiracetamul care sunt pe piata.neurolepticele te sedează si de aceea nu te poti concentra.
0
23-07-2019, ora 15:28
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Medicul tau are dreptate Willy … face parte atat din simptomele bolii cat si din efectele secundare ale medicatiei.
Incearca aplicatia asta: -----------* …la unele persoane da rezultate

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta

(*modificat de admin)
1
24-07-2019, ora 23:06
360
Nu este medic/terapeut
360
cum se numeste aplicatia, ca e sters linkul, dualnback ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: