Batai puternice de inima

20-07-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Cateodata, rar, am impresia ca inima bate putin mai rar, dar cu o putere si presiune foarte mari! Simt si in gat pulsatia!
Deasemenea putina ameteala intervine in acele momente.


Ce imi recomandati?Care este cauza?


Va multumesc mult, anticipat.
14 comentarii
0
20-07-2009, ora 16:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va recomand un consult cardiologic; o electrocardiograma (EKG) plus un eco cord!

Multa sanatate!
0
20-07-2009, ora 16:31
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
La ecografia de cord, singurul lucru scris pe foaie era: «Aspect de cord hipoanabolic»

Ce e asta?!
0
21-07-2009, ora 01:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, cauza este pe plan psihic. Poate in 1000 de ani doctorii o sa afle sau recunoasca si ei acest lucru, vremea aceea insa nua sosit.
Nervuletul acela de la inima de care depinde toata viata noastra nu se poate gasi si masura de catre doctori cu toate aparatele lor. Ei pot masura in cel mai bun caz
curentii creati de muschiul inimii dar nu cauzele psihice care fac acel nervulet sa faca inima sa bata altfel.
La astfel de simptome deci doctorii nu vor gasi si nu gasesc nimic organic in afara de cazul cand exista deja afectiuni cardice care se vor trata in mod jalnic cu tot felul de toxine chimice care nu te lasa nici sa mori dar nici sa traiesti cum ar trebui.

Consultati un medic homeopat care va poate ajuta si fara EKG-uri si mai ales si fara medicamente chimice si care isi va da seama de cauza psihica care declanseaza aceasta boala si de care cu siguranta ca stiti deja: griji, temeri, suparare, probleme familiare, etc. Restul nu cred sa va ajute vreun pic.

Succes !
0
21-07-2009, ora 01:34
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Multumesc de sfat.Nu sunt doamna, sunt domn.Dar nici domn nu sunt, sunt un simplu adolescent.
Nu inteleg de ce toata lumea ma face domnisoara sau doamna...e jenant.
0
21-07-2009, ora 14:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut JstSmn,

Stai linistit, asta este. Faptul ca ti se spune doamna nu este ceva chiar negativ, cu atat mai mult cu cat nickname-ul tau este ambiguu...nu ne confera nicio claritate cu privire la vreo latura masculina, tocmai de aceea eu ti-am vb la neutru. Nu te supara pe cei care iti spun doamna si nici nu te simti jenat...si pe mine m-a facut cineva doamna :))))))))))))))))))) Nici eu nu sunt domn, sunt la fel de adolescent ca tine!

Cordul hipoanabolic este determinat de sindromul hipoanabolic. probabil, ca si mine, esti slab (eu zic ca sunt manechin ;))) ). Si in aceste conditii de hipoabsorbtie nutrimentala (dezasimilatie), dezechilibru hormonal (nu neaparat), denutritie, carente vitamino-mineralogice etc. inima are de suferit...Ar trebui sa te ingrasi, dar depinde de cate kg ai acum si de ce inaltime ai...sa fii mai gras ese mult mai grav, mai bine subponderal.
Cordul hipoanabolic iti poate determina bradicardie (un numar de batai ale inimii mai mic decat normalul (mai mic de 70-80/min), tahicardie sau chiar tahiaritmie, plus cateva simptome specifice sindromului de fatigabilitate, cel mai predominant fiind oboseala, dar nu este ceva obligatoriu.

Consulta un medic endocrinolog, un nutritionist si eventual interneaza-te intr-un spital la sectia tulburari metabolice...ai grija la ce iti prescrie endocrinologul pt ca anabolizantele de genul Deca-durabolinului au efecte negative foarte mari.

Numai Bine;)
0
21-07-2009, ora 14:23
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Dar o sa traiesc mereu cu acest sindrom? Daca imi revin la greutatea normala, se duce acest hipoanabolism al inimii?

La endocrinolog sunt sub supraveghere.am o radiografie la craniu, genunchi, si analize de sange , singurul hormon analizat fiind T.S.H.
Ai idee daca trebuie sa mai cer ceva de analizat, care ar putea fi cauza?(dansul asta mi-a dat.)


De internat cred ca o sa ma internez decat daca Doamne fereste am ceva grav, in rest, o internare ma distruge psihic si ma inbolnavesc mai rau.of..
0
21-07-2009, ora 17:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ei domnule adolescent de sex masculin,

daca vrei spital si medicamente chimice nu ai decat sa te consulti la medicina clasica, daca
vrei vindecare si tratamente efective fara spitale mai citeste odata ce am scris mai inainte.
Totul depinde de tine ! Sa nu-i reprosezi lui Dumenzeu dup aaceea ca nu ti-a arata si o cale mai buna.
0
22-07-2009, ora 15:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Endocrinologul ar fi trebuit sa-ti dozeze si Testosteronul liber/total, DHEA-S, estradiolul, progesteronul, prolactina, LH-ul si FSH-ul.Sindromul hipoanabolic este foarte frecvent, si dificil de tratat, dar nu imposibil de remediat!
0
22-07-2009, ora 15:43
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Cand spui dozare la ce te referi? Sa masoare cantitatea?Sau sa imi administreze?(oral/injectabil)

Daca se poate, fa o singura propozitie care sa defineasca sumar sindromul hipoanabolic.
0
22-07-2009, ora 18:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dozare hormonala inseamna determinarea concentratiei de hormoni din sange.
Sindromul hipoanabolic reprezinta un complex de simptome care reliefeaza un proces marcant de dezasimilatie a nutrientilor determinat de multi factori.
0
06-09-2009, ora 22:53
padre_san
Nu este medic/terapeut
padre_san
am avut o problema si nu am primit nici un raspuns la medic ma puteti ajuta. Ce va spune aceste sintome, incepe cu o transpiratie rece simti ca aerul care il respiri nu are nici un efect, durere mare in zona inimi si in mai putin de o ora tot corpul incepe sa tremure respiratia nu mai poate fi controlata nu mai simti mainile si picioarele capul il simti de parca ar exploda de presiune practic nu mai poti controla nimic, la urgenta nu au putut sa imi dea un diagnostic, dupa aceasta patanie obosesc foarte repede si o durere de cap ce ma doboara ametesc
0
07-09-2009, ora 00:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va rog sa mergeti la o consultati la dna doctor Tiganisteanu Constanta - 0751.030.553 (sunati-o si rugati-o sa va ajute; explicati-i simptomele). Din punctul meu de vedere este printre putinele genii care mai traiesc in Romania si care sunt cu picioarele pe pamant (am vrut sa spun ca nu este infatuata ci foarte amabila si buna cu toti pacientii, indiferent de cultura si conditie sociala), incercati, incercarea moarte nu are, cel putin in acest caz!

Insanatosire grabnica!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
07-09-2009, ora 15:23
padre_san
Nu este medic/terapeut
padre_san
mister Nick va multumesc mult pt interesul dat, dar eu nu sunt in tara sunt in spania iar cei de la urgenta nu au facut nimic mai mult decat un ekg si o radiografie la plamani unde pot merge sa aflu un rezultat datimi un profil medical
va multumesc
0
07-09-2009, ora 20:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Chiar daca nu sunteti in tara, va rog sa o sunati pe dna doctor pt sfaturi/ indrumari; dansa va va spune ce si cum sa faceti mai departe, ce teste, analize, dozari etc. Eu chiar nu am cunostinte de cardiologie (ma refer la cele medicale), decat f putine, insuficiente in acest caz!
Insanatosire grabnica;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •