Bebe 6 luni

31-10-2017
Inys
Nu este medic/terapeut
Inys
Bebe 6l1s are greutatea 6.400kg si 64 cm, nascut la 2430 kg scos din spital 2200kg.Am inceput diversificarea de 2 saptamani.Nu pot spune ca este foarte mancacios.Mananca lp de la 2l2s Hipp combiotic1, acum am trecut pe hipp combiotic 2.Va rog sa imi spuneti daca este bine greutatea.Medicul de familie imi spune la fiecare vizita ca este ok.Oare sunt eu prea stresata in privinta greutati?
Multumesc.
8 comentarii
0
31-10-2017, ora 23:35
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Copilul dumneavoastra are o greutate foarte buna. Daca ar fi sa facem un calcul strict, in functie de greutatea de la nastere, la varsta lui ar fi trebuit sa aiba 6200 g. Deci 6400 g este mai mult decat bine. Iar lungimea de 64 de cm, din nou, normala.
Nu va faceti griji!
Sanatate!
0
01-11-2017, ora 06:12
Inys
Nu este medic/terapeut
Inys
Va multumesc frumos.
0
01-11-2017, ora 09:29
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Medicul Dvs. de familie are perfecta dreptate. Pentru varsta pe care o are copilul, greutatea si talia, se afla in intervalul normal conferit de curba de crestere acceptata international. Sanatate si nu va mai stresati pentru ca este un copil normal !
0
17-11-2017, ora 14:01
Vala
Nu este medic/terapeut
Vala
Buna ziua. Fetita mea are 6 luni (fara 5 zile) si pe 1 nov la control, adica la 5 luni si 9 zile, masura 69 de cm si cantarea 8 kg. S-a nascut cu 3.150 si 49 de cm. Am alaptat-o o luna si apoi am trecut la formula. Nu stiu daca ar fi indicat sa incep diversificarea sau nu. Ea vrea sa pape de toate. Lapte mananca foarte bine desi sunt zile in care mananca mai putin. Putem sa incepem diversificarea? Medicul de familie ne-a sfatuit sa mai asteptam pana la 6 luni. Copilul a crescut mult in timp scurt si nu stiu cat e de bine. Cu siguranta s-a inaltat in ultimele saptamani de la ultimul control. Nu e grasuta.
0
20-11-2017, ora 11:30
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua Vala
Copilul Dvs. are greutatea si talia la limita superioara a intervalului oferit de curba de crestere pt varsta pe care o are implinita.
Deci are o crestere armonioasa, de copil normal. Probabil si Dvs., parintii, aveti o talie peste medie. Da, puteti incepe diversificarea.
0
20-11-2017, ora 12:16
Vala
Nu este medic/terapeut
Vala
Va multumesc pentru raspuns. Vom incepe diversificare asadar. In ceea ce priveste inaltimea noastra, nu suntem deloc peste medie. Eu am 161 cm si sotul 172. Va multumesc inca odata.
0
11-02-2018, ora 20:05
Inys
Nu este medic/terapeut
Inys
Buna seara.Am o problema cu baietelul de 9l2s are 7.800kg(nascut la 2.400).Doresc sa stiu daca este ok greutatea?De 5 zile avem o mare problema;are 4-5 scaune pe zi.La inceput moi acum nu mai sunt moi dar au un miros foarte urat.De 2 zile i-am dat lapte fara lactoza si probiotic, la indicatiile doctorei de familie.Tin sa mentionez ca aspectul scaunelor sunt exact ce a mancat inainte.Maine ajung sa ii fac analizele.Va rog sa ma indrumati ce analize ii pot face?
Multumesc
0
12-02-2018, ora 11:55
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua Inys
Da, bebelusul inregistreaza o stagnare in greutate, dar totusi se afla la limita inferioara a normalului curbei de crestere.
Deoarece MF are posibilitatea sa aprecieze mai bine necesarul analizelor, in functie de ex. clinic al sugarului si de caracteristicile organoleptice ale scaunelor, veti urma indicatiile sale.
In privinta scaunului puteti face coprocitograma, ex. coproparazitologic si coprobacteriologic, examinari medicale care pot decela cauza, daca cumva aceasta este parazitara/virala/bacteriana. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •