Boala psihica?

08-06-2012
mihaela471
Nu este medic/terapeut
mihaela471
Buna ziua.Incep prin a va spune povestea mea pe scurt: Am avut o copilarie nefericita, parintii sunt divortati, mama recasatorita (casnicie esuata din nou-tatal vitreg alcoolic).Am destul de multe traume (abuz fizic si psihic).Mama nu a fost niciodata apropiata de mine si nici nu este.Traiesc intr-un mediu stresant.Problema e urmatoarea(o am cred ca de la vreo 13 ani):de multe ori imi inchipui ca nu va fi bine, daca am vreun conflict cu cineva imi inchipui modul in care ma cert cu el si ceea ce as dori sa ii spun, deja stiu ca ma minte, sunt neincrezatoare in persoanele din jurul meu.Anticipez intotdeauna finalurile rele ale diferitelor situatii...imi imaginez ca vorbesc cu persoane cunoscute in mintea mea.sunt halucinatii cumva, sunt constienta cand le am...Am inceput sa ma gandesc la acest lucru care m-i se intampla si de atunci starea mea s-a agravat :nu mai am deloc incredere in mine, pe scurt nu mai stiu ce e cu mine...Prieteni nu prea am, doar amici pentru ca niciodata nu m-i s-a permis si nici nu m-i se permite sa ii invit la mine, in oras nu am posibilitatea sa ies...E pozibil sa fi dezvoltat vreo boala psihica ?Ce ar putea fi?Cum se manifesta halucinatiile?As dori sa ma duc la psiholog dar din pricina faptului ca sunt studenta nu imi permit...multumesc pentru raspunsuri
4 comentarii
0
08-06-2012, ora 21:49
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Buna Mihaela !!! Nu ai nici o boala psihica ci esti ffff sresata, obosita psihic, abuzata psihic, dezamagita, etc, etc, datorita mediului in care ai trait sau traiesti

Pacat mare ca mama ta nu este aproape de tine si mai ales acum cd ai nevoie cel mai mult de u n sprijin.

totul se poate reface din nou sa ai incredere in tine, sa fii stapina pe viata ta dar cu ajutorul unui psiholog care macr pt inceput sa te indrume sa intelegi ce cu tine.

Despre halucinatii nu stiu ce sa-ti spun dar cred ca tot sunt de la stes acumulat, probleme interioare nerezolvate, dezamagiri.

Straduite sa nu te m gindesti sau sa anticipezi lucruri rele, incearca sa te gindesti Numei LA BINE si pune-l inaitea tuturor doar pe D-zeu!!!!

Autosugestioneaza-te mereu *sunt sanatoasa psihic si fizic ci pursi simplu acum st obosita si stresata *

Roaga-te la Dzeu sati lumineze mintea si sufletul. Ai sa vezi ca va trece si raul, dar important pt linistea si recuperarea ta este un meduiu calm linistit si sanatos

Uite poti intra pe topexperti.ro si sa pui o intrebare unui psiholog de acolo on line poate se gaseste cineva sa te ajute.

Ce ati mai spun sa ai mare grija de tine, bafta si sa m lasi vesti
0
08-06-2012, ora 22:01
mihaela471
Nu este medic/terapeut
mihaela471
Multumesc Tatiana08 pentru toate cele scrise.Planul meu este sa ma mut dar dupa ce voi termina facultatea pentru a ma putea intretine...Sper sa reusesc sa ajung pana acolo.Multumesc mult pentru sfaturi.Multa sanatate tie si familiei tale
0
10-06-2012, ora 14:21
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Eua ma avut halucinatii auditive si am intalnit multe persoane c amine la spital si al policlinica si iti spun ca nu este vorba de halucinatii auditive! Sanatate!
0
20-06-2012, ora 19:06
Neacsu
Nu este medic/terapeut
Neacsu
Nu ai nici o boala psihica. Doar trebuie sa uiti tot prin ce ai trecut, sa citesti niste carti care iti plac, sa iti gasesti o societate ( du-te la biserica, acolo sigur nu dai gres), roaga-te, spovedeste-te, plimba-te cat poti, cunoaste alti oameni si fa-ti de lucru prin casa, asculta muzica, etc. Toate trec! Ai incredere in Dumnezeu, si sa nu te temi decat de El!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •