Bromazepam luat pe o perioada mai lunga, 1 an sa zicem, poate duce la boala Alzheimer?

27-06-2020
Lili-ann
Nu este medic/terapeut
Lili-ann
Bună seara, as avea o întrebare, 1/2 de bromazepam sau chiar 1 bromazepam luat seara în doza unica sau dimineața și seara câte 1/2, pe o perioada mai lunga, 1 an sa zicem, poate duce la boala Alzheimer? Întrebarea este și ptr 1/2 doza unica pe seara de bromazepam... Sufăr de anxietate de ani de zile, nu suport antidepresivele, îmi da f multe reacții adverse, chiar ma agita, somnolenta și ziua, singurul care ma ajuta este bromazepamul, îl iau o perioada împreună cu maximag, pana îmi revin după care îl reduc și renunț la el... Aștept un răspuns de la o persoană care este medic... Va mulțumesc!
9 comentarii
2
28-06-2020, ora 08:58
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața
Nu există legătură între boala Alzheimer (boala degenerativa) si bromazepam (anxiolitic). Dependenta de benzodiazepine este altceva.
0
28-06-2020, ora 11:44
Lili-ann
Nu este medic/terapeut
Lili-ann
Mulțumesc mult, din păcate asa mi a spus medicul care mi a dat tratamentul cu antidepresive, din cauza problemelor cu, Covid 19, întru în panica, iar bromazepam ul ma ajuta, am luat 2 luni câte 1 seara, de o luna iau jumătate, ce-i drept era mai bine cu 1 seara, dar mi e teama de dependenta... Mulțumesc și multa sănătate va doresc!
1
28-06-2020, ora 12:40
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Încercați să găsiți și un antidepresiv care vi se potrivește încet și cu răbdare și totul va fi bine
0
28-06-2020, ora 14:19
Lili-ann
Nu este medic/terapeut
Lili-ann
Voi încerca 7 zile cu trittico 1/3 de 75, dupa aceea voi scoate bromazepamul și rămân cu 50 trittico sau 1 seara?... Tratamentul dat de psihiatrul meu era de 150, nu pot sa l iau, sunt zombi a doua zi...
1
28-06-2020, ora 15:11
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Incercati cu 1/3 tritico de 150 mg
0
28-06-2020, ora 16:39
Lili-ann
Nu este medic/terapeut
Lili-ann
Asa am început, 1/2 bromazepam și 1/3 trittico de 150, dormeam și la prânz, iar la ora 19 nu mai reușeam sa mi tin ochii deschiși, doxepina a fost al doilea pe care l am încercat, nu mi a mers bine cu el,.,. Asa ca voi lua 1/3 trittico de 150 după ce renunț la 1/2 bromazepam, de azi încep cu 1/3 trittico de 75 și 1/2 bromazepam, 7 zile după care rămân cu 1/3 trittico de 150, cu timpul voi creste trittico..
2
28-06-2020, ora 18:01
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Doxepin este un antidepresiv triciclic vechi care uneori merge uneori nu !
0
28-06-2020, ora 21:17
Lili-ann
Nu este medic/terapeut
Lili-ann
O ultimă întrebare d-le doctor, bromazepamul și trittico trebuie luate în același timp sau le pot lua la jumătate de ora una de cealaltă, bromazepamul primul și după 30 min trittico? Va mulțumesc, mi ați fost de mare ajutor!
1
29-06-2020, ora 08:15
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Luați lw cum doriți nu are importanță
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul