bubite rosii pe capul penisului? basici?

25-05-2007
bax
Nu este medic/terapeut
bax
Am mai avut aceasta problema cu bubite rosii, dar au trecut in maxim o saptamana, dupa ce le observam. Acum au reaparut, spre varful penisului, si sunt mai multe. De fapt, daca ma uit mai bine, nu mai arata ca niste bubite, au acea forma, nu sunt in relief, dar pielea -pare- sa fie luata, lasand niste pete mai rosii decat restul pielii capului penisului.

De asemenea, spre baza penisului, au aparut ca niste basici de culoare alba. Pielea in zona aceea este foarte "grunjoasa" daca pot sa folosesc acest termen cu pete de piele micute si albe, dar nu numai, in niciun caz NU era asa inainte.

Ce as putea sa iau? Trebuie sa merg la dermatolog?
Daca imi recomandati ceva, as dori sa-mi spuneti si ce se poate intampla daca iau medicamentul si nu este cel bun, daca poate inrautati situatia.

Va multumesc anticipat si sper intr-un raspuns prompt.
50 comentarii 12 Înainte ›
0
25-05-2007, ora 00:00
bax
Nu este medic/terapeut
bax
Mentionez ca o fac si neprotejat cu prietena mea, dar niciodata nu am ejaculat fara prezervativ.
0
25-05-2007, ora 00:00
bax
Nu este medic/terapeut
bax
CORECTARE: De asemenea, spre baza CAPULUI penisului, au aparut ca niste basici de culoare alba.

Scuze...
0
25-05-2007, ora 00:00
bax
Nu este medic/terapeut
bax
Alta mentiune: am si mancarimi.
0
26-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fi facut o candidoza! Fa bai locale cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar (o lingurita cu varf la o cana cu apa calduta), de 2 ori pe zi, dimineata si seara, sterge cu un prosop, apoi aplica Lomexin crema, in strat subtire si maseaza pana intra in piele, timp de 10 zile. Daca dupa cateve zile nu apare nicio imbunatatire, mergi la un dermatolog!
0
04-06-2009, ora 13:13
alexalexb
Nu este medic/terapeut
alexalexb
dar ce se intampla daca persoana nu se trateaza de candidoza ce se intampla ?
0
07-06-2009, ora 10:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ramane bolnava sau se vindeca spontan!
0
07-06-2009, ora 14:03
alexalexb
Nu este medic/terapeut
alexalexb
domn doctor dar daca as incerca sa ma dau cu nidoflor de 2 ori pe zi ar merge sa se vindece sau nu este bun ?
0
07-06-2009, ora 16:44
andrei_2011
Nu este medic/terapeut
andrei_2011
Buna ziua dl doctor! ca majoritatea celor inscrisi pe forum, am si eu o problema. de 2 zile mi-au reaparut pe capul penisului niste bubite mici rosii, care in unele momente se transforma mai degraba in mici pete rosii ce nu sunt reliefate. Spun mi-au reaparut deoarece nu este prima data, am mai trecut de 3-4 ori prin asa ceva dar a trecut de la sine...
De asemenea, as dori sa mentionez ca exact de 2 zile am terminat si un tratament cu antibiotice, mai precis amoxicilina, cu o perioada de administrare de 3 zile. Nu am prezentat niciodata niciun fel de scurgeri, doar usoare mancarimi. Precizez ca bubitele sunt mai dese spre baza capului, si se prelungesc foarte putin si pe preput.
Va rog respectuos sa-mi spuneti despre ce boala ar putea fi vorba, si ce tratament as putea sa urmez!
0
07-06-2009, ora 16:50
andrei_2011
Nu este medic/terapeut
andrei_2011
COMPLETARE:
Prietena mea nu prezinta niciun fel de problema la nivelul vaginului desi facem sex neprotejat dar niciodata in perioada in care am prezentat problemele de mai sus...
Totusi, ar trebuie sa urmeze si ea un tratament?
0
07-06-2009, ora 17:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alexalexb:
Nidoflorul este bun.
0
07-06-2009, ora 17:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru andrei_2011:
Citeste sfatul si tratamentul de mai sus!
0
07-06-2009, ora 18:18
alexalexb
Nu este medic/terapeut
alexalexb
mersi mult doctore ;)
0
07-06-2009, ora 18:30
andrei_2011
Nu este medic/terapeut
andrei_2011
totusi, nu mi-ati raspuns la o intrebare.
prietena mea ar trebuie sa urmeze un tratament?
va multumesc!
0
08-06-2009, ora 16:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu are niciun simptom, nu trebuie sa urmeze niciun tratament.
0
05-07-2009, ora 10:04
zed
Nu este medic/terapeut
zed
buna ziua dldoctor cam de vrun am la baza penisului mi-au aparut niste bubite albeacum de curand mi-au aparut pe capul penisului niste bubite mici, rosii care ma mancau m-am speriat si mi-am pus pudrea de talk peste ele mancarimea a disparut si in cateva zile mi-au disparut.Este bine ce am facut??
0
05-07-2009, ora 16:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu.
0
27-06-2010, ora 15:19
alexutu92
Nu este medic/terapeut
alexutu92
de 3 zile miau aparut niste pete rosi pe capul penisului, da o snzatie de mancarime si ustura iar dimineatza curge ceva alb galbui ce trebuie sa fac ce tratament imi dati am fost la dermatolog ca asta miati spus si mia luat analiza si mia dat azitrox trei pastile si mia trecut dar mia reaparut cemi recomandati acum nu mia curge
0
06-07-2010, ora 22:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pai, tot la dermatologul care v-a tratat trebuie sa mergeti pentru ca el stie ce rezultat a venit de la laborator!
0
07-07-2010, ora 13:41
Cold
Nu este medic/terapeut
Cold
Eu n-am probleme cu bubite..sau din astea dar de ultima data de cand am facuto cu prietena mea [metionez: neprotejat] am mancarimi la pielea din capul penisului care, desigur, s-a si inrosit putin si am momente cand gasesc chilotu...murad sau...ud de ceva..alb-galbui asa. Ce poate fi?
0
08-07-2010, ora 14:08
alexutu92
Nu este medic/terapeut
alexutu92
rezultatul la analiza a fost flora nepatogena
0
13-07-2010, ora 20:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Cold:
Poate fi o boala cu transmitere sexuala.
Mergeti la un dermatovenerolog pentru tratament!
0
13-07-2010, ora 20:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alexutu92:
Daca rezultatul este "flora nepatogena", inseamna ca sunteti sanatos!
0
13-07-2010, ora 21:40
Cold
Nu este medic/terapeut
Cold
Domule Dorin, Multumesc! pt sfat :) dar se pare ca mancarimile au disparut.
0
04-08-2010, ora 00:01
eric_francesco
Nu este medic/terapeut
eric_francesco
Buna ziua d-le dr,

Am citit mai multe comentarii pe site dar nu m-am regasit in nici unul. Am o relatie stabila de 6 ani si pana acum nu am avut nicio problema de niciun fel (din punct de vedere sexual ma refer), nici eu si nici logodnica mea.

In urma cu 2 saptamani, dupa o partida de sex, am observat aparitia pe capul penisului mai multor pete de culoare rosiatice, lunguiete. Mentionez faptul ca in aceeasi zi in care mi-au aparut aceste pete am purtat o pereche de chiloti noi, nespalati inainte de a-i purta. In afara de existenta acestor pete, nu am niciun fel de simptome : nu provoaca mancarimi, nu ustura, nu am scurgeri. Culoarea petelor este mai intensa dupa un contact sexual, cand insa penisul este in erectie, iar la scurt timp (max. 1 ora) culoarea petelor isi pierde din intensitate). De fiecare data, contactele sexuale sunt neprotejate.

Logodnica mea foloseste de 6 luni anti-conceptionale, dar pana in acel moment niciodata nu am avut vreo reactie. De altfel, prietena mea nu are niciun fel de simptom (nu are nicio pata, mancarime, secretie, etc..)

Mentionez faptul ca in toata aceasta perioada, atat eu cat si logodnica mea nu am avut si nu avem contacte sexuale cu alti parteneri, si in niciun caz nu se pune problema de igiena.

Asteptam cu mare interes raspunsul si sfatul dvs.

Cu consideratie,

Eric
0
05-08-2010, ora 18:15
alexander87
Nu este medic/terapeut
alexander87
Buna ziua Dl. Doctor!
Am si eu o problema daca ma puteti ajuta va rog!
Eram intr-o zi obisnuita la lucru si deodata am inceput sa am mancarimi in zona penisului. Prima data nu le-am dat importanta, dar dupa o vreme erau chiar deranjante. M-am dus la baie, am decalotat penisul si am vazut ca s-a inrosit pielea dedesubt si aparuse si o pata rosie pe capul acestuia.Dupa cateva ore a inceput sa ma usture si sa apara o secretie albicoasa in interior(sub piele).Mentionez ca am o relatie de un an, avem si contacte neprotejate. Acest lucru mi s-a intamplat acum doua luni. Nu m-am dus la doctor ca mi-a fost rusine si mi-a recomandat cineva NIZORAL crema. Am folosit aceasta crema si in doua zile mi-a trecut, dar dupa o saptamana tot cu aceleasi simtome a reaparut, am folosit crema si tot asa pana acuma dar tot nu am reusit sa scap de ea, ba chiar am observat ca unde aparuse acea pata rosie(pe capul penisului, deasupra) in timp ce se vindeca a inceput sa meraga jos si pielea in acel loc. Mai vreau sa va spun ca de cand mi-a aparut aceasta problema am mai intretinut relatii sexuale cu prietena mea, dupa ce imi trecea, (dar doar atunci cand imi dispareau aceste simpome)dar ea nu s-a plans ca iar fi aparut aceste simptome ca ale mele niciodata.
Va rog foarte mult sa-mi dati un sfat sa scap de aceste probleme!
Va multumesc, Alexander87
0
09-08-2010, ora 14:14
Stefan Cosmin
Nu este medic/terapeut
Stefan Cosmin
Buna ziua Dl. Doctor!

Am si eu o problema am 16 ani si acuma 2/3 luni am avut un contact sexual si acuma 2 saptamani miau aparut niste bubite rosi pe capul penisului am fost la dermatolog si mi-a recomandat o alife si o pudra timp de 1 saptamana dim cu pudra seara cu alifie si dp o saptamana am fost iar la dermatolog si mi-a zis sa nu mai dau ca e bine.
Dupa 3/4 zile de la tratament miau aparut niste bubite rosi pe.penis si ca niste cosuri pe capul penisului.

Va rog ajutatima !!!
0
15-08-2010, ora 14:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru eric_francesco:
Probabil ca este vorba despre o iritatie.
Aplicati Advantan crema de 2 ori pe zi, dimineata si seara, 2-3 zile.
0
15-08-2010, ora 14:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alexander87:
Probabil ca prietena are o vaginita. Ar trebui sa mearga la un examen ginecologic.
0
15-08-2010, ora 14:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Stefan Cosmin:
Eu nu stiu ce alifie si pudra ti-a recomandat medicul! Trebuie sa mergi din nou la el sa ii arati ce ti-a aparut!
0
15-08-2010, ora 23:55
Stefan Cosmin
Nu este medic/terapeut
Stefan Cosmin
am dat in continuare cu alifia [ Fucicort] si pudra[Baneocin] si acuma nu mai am nimica decat daca daca te uiti foarte atent se mai vad petele mai e necesar sa ma duc la dermatolog?
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •