Buna ziua ! De ceva timp nu reusesc sa ma ingras si nici pofta de mancare nu am.

11-09-2019
IoTeo
Nu este medic/terapeut
IoTeo
Sunt in varsta de 22 de ani cu o inaltime de 1.66 si 40 kg. De ceva timp scaderea in greutate este destul de brusca, pofta de mancare nu am dar fortez nota si mananc cate putin doar ca sa am ceva in stomac. Imi doresc nespus de mult sa ma ingras dar nu reusesc.
8 comentarii
0
11-09-2019, ora 12:09
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergi la medicul de familie și solicită niște investigații.
Dacă se constată că nu-i o problemă medicală, mergi la un psiholog pentru a depista cauzele psihice sau psihologice.
0
11-09-2019, ora 14:56
360
Nu este medic/terapeut
360
banuiesc ca esti fata, dupa imaginea de profil. iar in cazul asta greutatea este normala. depinde de genetic in mare parte. dar daca vrei totusi sa te ingrasi, ce poti face e sa incluzi o masa in plus in alimentatie, presupunand ca ai 2-3 mese pe zi (asta insemnand aprox 300 kcal in plus)
0
11-09-2019, ora 16:05
IoTeo
Nu este medic/terapeut
IoTeo
Da, sunt fata. Am incercat sa mananc mai mult dar niciun rezultat. In mare parte, masa musculara scade pe zi ce trece.
0
11-09-2019, ora 17:18
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
De aceea ti-am zis sa ceri niște investigații, pentru ca e important să afli cauza. E mai ușor si sigur sa rezolvi o problemă dacă știi cauza. Poate fi o cauza hormonală, care nerezolvata poate crea si alte probleme.
0
11-09-2019, ora 17:18
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E bine sa consulti initial un medic. Daca e totul in regula, vorbeste cu un psiholog despre nelinistile tale ce tin de imaginea corporala.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
11-09-2019, ora 21:26
360
Nu este medic/terapeut
360
in cazul asta, poate ca ar fi bine sa vorbesti cu doctorul pana la urma. dar nu trebuie sa te ingrijorezi pentru ca nu esti neaparat prea slaba. pt masa musculara trebuie sa consumi 0.8 g proteine/kg corp. adica la 40 kg trebuie sa consumi cel putin 32g proteine/zi (echivalent cu 100 g carne; adica o conserva de peste sau o portie de carne), asta in cazul in care esti sedentara. daca faci jogging, sau sala, ai nevoie de mai multe proteine

poti sa-mi zici daca adopti vreo dieta? poate asta ar fi cauza... eventual sa-mi zici cam ce mananci intr-o zi
0
10-12-2019, ora 11:03
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Mergi la un psihiatru + endocrinolog.
0
19-12-2019, ora 14:25
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună! Ai rezolvat problema?
E important să învețe și alții din experiența ta, așa că e de dorit să împărtășești și cu ceilalți prin ce mod ai ajuns la rezolvare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.