Cancer de pancreas cu metastaze in plamanul stang

24-09-2018
Bianca Sima
Nu este medic/terapeut
Bianca Sima
Acum doua Luni mama mea in varsta de 58 de ani a fost operata de cancer de cap de pancreas.
La momentul respectiv cancerul nu era extins in afara pancrerasului, I a fost salvata coada pancreasului
La iesirea din spital totul era bine fara metastaze, markerii tumorali CA19-9 scazuse considerabil de la 4000 la 678, dar cand s a intors dupa 3 sapt sa scoata firele a facut din nou CT la cererea domnului oncolog si din pacate au fost descoperite multiple metastaze pe lobul plamanului stang
In momentul de fata a facut 3 sedinte cu mono chimioterapie paliativa cu gemcitabina
Mama se simte foarte bine in afara de efectele normale ale chimioterapiei
Tin de altfel sa mentionez ca markerii CA19-9 au scazut cu 40 de unitati de la prima sedinta
Intrebarea mea disperata este : se mai poate face ceva imi este groaza sa aud un verdict crud mai are 3 Luni 6 Luni
Daca tumorile au toate pana intr un cm chiar nu se mai poate face nimic? o operatie cu laserul
Va rog frumos am nevoie de sfaturi
O zi buna va doresc si multa sanatate
2 comentarii
0
19-10-2018, ora 21:50
Steeefan
Nu este medic/terapeut
Steeefan
Se intampla multe minuni pe lume, important e sa lupti si sa incerci.
0
13-07-2022, ora 21:58
Gabrield
Nu este medic/terapeut
Gabrield
Buna Bianca,

Cum decurge situația mamei? Trăiesc aceași situație în acest moment.

Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: