cancer pancreas cu metastaze la ficat

24-07-2009
babytree
Nu este medic/terapeut
babytree
Buna tuturor! Am revenit cu stiri in cazul mamei mele. Acum se simte ceva mai bine in urma tratamentului cu interferon si sandostatin, dar e ceva ce ma ingrijoreaza tare, cu toate ca doctorul oncolog spune sa nu-mi fac probleme: gGTP 456 UI/l, FAL 515 UI/l, evolutie divergenta a cromograninei A (in crestere la 2320 micrograme/L de la 1820) si a serotoninei (in scadere de la 59, 8 micrograme/L de la 235).
A mai facut si tomografie computerizata acum 2 zile, concluzia finala fiind: 1) reducerea in numar si dimensiuni a leziunilor hepatice si 2) chistele pancreatice sunt foarte fine, cu aspect punctiform.
Ce-am mai vazut si nu stiu este urmatorul lucru: se evidentiaza trei leziuni mari la ficat: segment III o leziune de 28 mm, segment V o leziune de 30 mm si segment VII o leziune de 25 mm si ca aceste leziuni se omogenizeaza in timpi tardivi. Ce inseamna asta?
Mai scrie: 1) pancreas cu evidentierea unor microcalcificari corporeale si a unor formatiuni chistice placate la nivel corporeocaudal pe fata anterioara 2) Mici leziuni geodice la nivelul corpilor vertebrali - de urmarit.
Intr-un fel ma linisteste ceea ce aud, dar acea cromogranina care creste, nu cumva evidentiaza faptul ca, cancerul evolueaza????? Doctorul mi-a spus ca aceste valori crescute pot fi de la interferon. Voi ce credeti, sa ma impancientez sau nu?
In rest, stare de psihic acum buna, alteori nu prea, nu prea mai mananca cum trebuie (ea zice ca de la caldura), acum vreo 2 luni manca f bine.
Astept cu nerabdare raspuns din partea voastra.
Va multumesc si numai bine tuturor.
3 comentarii
0
24-07-2009, ora 13:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Interferonul distruge sistematic sistemul imunitar... cautati "interferon" aici pe site, este f. normal ca acele valori sa creasca. Ceva mai rau decat interferonul pt. corp aproape nu exista...
0
24-07-2009, ora 14:49
babytree
Nu este medic/terapeut
babytree
scarface, ma bagi in sperieti. Atunci cum iti poti explica faptul ca se simte mai bine si la tomograf s-au diminuat leziunile?????? Stiu ca este un protector al ficatului. Pai pana acum era moarta daca nu urma aceste tratamente. Scuze, daca stii mai multe, spune-mi. Multzam fain pentru raspuns. O zi buna.
0
25-07-2009, ora 13:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Babytree, daca se simte mai bine si analizele reliefeaza aceasta imbunatatire, nu te speria. Nu tot ce reprezinta studiu negativ este si adevarat. Ii recomand mamei tale si terapia prin rugaciune!

Multa sanatate mamei tale, tie si Dumnezeu sa va binecuvanteze cu tot ceea ce va doriti! ;))

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: