Candidoza?!

26-06-2019
Daniel199555
Nu este medic/terapeut
Daniel199555
Buna ziua! Tin sa precizez ca recurg la aceasta modalitate de a primi ajutor dupa numeroase vizite la diferiți specialiști. În decembrie, 2018 m-am pricopsit cu o limbă albă, încărcată. Suspiciunea medicului de familie a fost candidoza bucala in urma unui tratament cu antibiotic( avusem sinuzita in perioada aia). Am mers la: orl-isti, internisti, dermato. S-a confirmat candida în urma raclatului lingual. Am urmat diferite tratamente, voi enumera cateva pentru ca e posibil sa mai fi uitat unele dintre ele( au fost destul de multe): flucovim, fluconazole, albastru metilen, violet de gentiana, glicerina boraxata cu nistatin, oțet de mere, nistatin comprimate, bicarbonat, daktarmund gel, o sumedenie de uleiuri esentiale, vitamine, probiotice, ulei de cocos, dieta si multe altele. Schemele terapeutice conform indicatiei medicilor sau adaptate de pe internet. Problema mea se ameliora in timpul tratamentului dar nu dispărea complet iar dupa încetare revenea mai puternică. Ma deranjează cel mai tare halena, imi afecteaza viața socială.( mă spăl pe dinti, si după 2 minute deja începe să miroasă neplăcut). Halena e in functie de alimentele consumate, în sensul ca miroase in funcție de ce consum, de parcă se impregnează in mucoasa. Mi-am facut si analize de sânge, biochimice, virus b c etc, totul ok. Am si scurgeri sinusale in gat tot timpul, simt nevoia să imi curat gâtul constant.( culoare albicioasa si destul de consistenta). Cand fac efort se produce o saliva lipicioasa albicioasa, buzele sunt uscate mereu si uneori raman urme albe uscate pe ele( am pus pe seama salivei care se usuca).
Nu stiu ce sa mai fac, in ce directie sa o apuc.
1 comentarii
0
26-06-2019, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai citit ce sa mai scris pe gforum..despre Alimente Producatoare de MUCUS.. care duc si la scurgeri nasale?
ai citit ca lactatele, mâncarea acra cu otet, lamai, usturoi..sm.a alimente pot intretine o inflamatie pe tractul digestiv si LIMBA este Oglinda tractului digestiv?
in acest caz.. degeaba tratezi doar limba... e cazul de investaigtii serioase la Gastrologie
halena poate fi semn de gastrita, de purtator Helicobacter pilori..s.m.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: