Candidoza bucala

12-01-2023
Florica Sandu
Nu este medic/terapeut
Florica Sandu
După 2 pastile xifia a aparut o durere in gat care s-a intensificat, s-a extins în cerul gurii și spre dantura și am pierdut gustul. Am luat 1 pastila fluconazol după 1 sapt. În câteva ore durerea a cedat dar numai pe jumătate de gura si mi-a revenit gustul. Durerea a început sa fie din ce în ce mai mare, 3 zile am luat ibuptofen la 6h. Am început sa iau nistatina 2 pastile la 12h. Durerea a dispărut aproape complet. Am mai luat inca 2 pastile de fluconazol. Am cerul gurii și gingia albe parca ar avea puroi. Nu am afte. Va rog sa îmi spuneți câte zile trebuie sa iau nistatina și în cât timp ar trebui sa se vadă rezultatele. Mulțumesc
3 comentarii
1
13-01-2023, ora 07:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nistatina se ia 7 zile
Cu condiția ca nu se mai ia antibiotic și nurofen. Nu se consuma lapte și dulciuri
Nu se consuma oțet. Lamai. Usturoi
Se da un sprey Anaftin în gura după ce în prealabil se clătește gura cu apa calda cu bicarbonat
0
13-01-2023, ora 08:07
Florica Sandu
Nu este medic/terapeut
Florica Sandu
Mulțumesc, domnule doctor. Înseamnă că de asta nu si-a făcut efectul. După xifia luata pt bronșită, am luat azitrox și gentamicina pt ca s-a complicat în pneumonie. Acum am terminat tratamentul și pot încerca să scap și de candidoza. Mulțumesc încă o data pentru răspuns.
0
23-01-2023, ora 13:36
Sabau Victor
Nu este medic/terapeut
Sabau Victor
Spălături bucale cu propolis 30%!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: