Care i boala mea ? Sensibilitatea ?

24-09-2020
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Iau tratament fobiles 37.5 dimineață si olanzapina actavis 5 mg seara dar doar trei treimi... nu pot lua pastila intreaga ca stau la pat devin prea obosită...
Am discutat cu doctorul dar nu mi a raspuns clar ce as avea... doar ca e o sensibilitate... intrebarea mea este dupa tratamentul pe care il iau ma incadrez intr o boala... de schizofrenie si care tip sau tulburare bipolara ? Si de ce organismul meu ia atat de mici doze ? Si nu suferă doze mai mari ?
5 comentarii
2
26-09-2020, ora 10:10
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Olanzapina se da și în depresie nu doar în schizofrenie sau tulburare afectiva bupolara.
Cat despre toleranta medicamentelor, fiecare om e unic si are metabolism diferit.
1
27-09-2020, ora 13:50
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Domnul doctor ti a raspuns corect. Olanzapina si fobiles nu este un tratament pentru psihoza, ci si pentru nevroze.
Esti poate doar o persoana mai instabila emotional
1
27-09-2020, ora 15:22
Emimaaa
Nu este medic/terapeut
Emimaaa
Spuneti mi va rog sa inteleg ce inseamana Nevroza
1
27-09-2020, ora 16:37
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nevroza este o tulburare psihica ce se caracterizează prin anxietate, depresie sau alte sentimente de nefericire sau de suferință, care nu sunt în concordanță cu circumstanțele vieții unei persoane si ne fac sa nu mai fim functionali.
2
28-09-2020, ora 16:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Emmima: ai pe forum, 112 discutii initiate, pe o extraordinar de mare diversitate de teme. Acest aspect ma duce cu gandul la faptul ca tu ai mult timp liber, poate prea mult, astfel incat te gandesti la tot felul de lucruri. Vazand azi subiectul acesta, mi s-a parut ca am mai vazut discutii initiate de tine si am intrat pe profil, unde am vazut cele 112 subiecte ale tale. Chiar nimeni nu ti-a putut raspunde asteptarilor tale aici pe forum, de tu inca mai intrebi aceleasi lucruri? Adica tot mai pui la indoiala ce ti s-a tot spus? Sti bine ce diagnostic ai primit si ca nu e deloc doar ce prezinti aici ca simptomatologie. Ai incredere in psihiatrul tau, ia-ti tratamentul si nu mai pierde vremea cu intrebari fara raspuns. Ideal ar fi sa mergi si la psiholog - nu stiu daca mergi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: