Cat timp rezista o lucrare sau proteza dentara?

21-10-2007
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Am inteles ca exista termene de garantie pentru materialele din care se fac lucrarile: am inteles ca acel compozit ( sau semiportelan. in limbaj popular ) are 5 ani garantat materialul.
Adica e bine sa iti schimbi lucrarea la 5 ani.
Intrebarea mea este care este termenul la care e bine sa iti schimbi lucrarea de ceramica ( portelan ?)
Oricum stiu - si sfatuiesc pe toti care au lucrari - ca un control stomatologic la 3 luni ( macar 6 luni ) este absolut necesar! Este un mod inteligent si economic de a ne proteja investitia ( in final lucrarile costa multi bani si e pacat sa iia runci pe fereastra ) Un control nu cred ca ajunge la peste 25 - 30 RON, deci asta inseamna maxim 50-60 RON pe an.
51 comentarii 12 Înainte ›
0
21-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
LUCRARILE PROTETICE SE SCHIMBA ATUNCI CAND NU MAI CORESPUND DIN PUNCT DE VEDERE FIZIOLOGIC, FIZIONOMIC, FUNCTIONAL, MORFOLOGIC SAU BIOLOGIC...FAPTUL CA MATERIALUL ARE GARANTIE NU INSEAMNA CA LUCRAREA TREB SCHIMBATA.
0
07-07-2008, ora 00:00
diane
Nu este medic/terapeut
diane
Buna ziua...mama mea are o lucrare de 15 ani din material cum se facea pe vremuri...si vreau sa-ti zic ca in clipa de fata nu are nici o problema cu ei...chiar arata inca foarte bine.deci, raspunsul d-lui doctor este real.
0
29-12-2008, ora 15:52
moco the one
Nu este medic/terapeut
moco the one
Buna ziua, port proteza dentara totala detasabila de mai multi ani Am schimbat-o in toamna lui 2005 si o folosesc fara nici o problema.Amaraciunea mea este ca mi-a schimbat fizionomia fetei, cand zambesc dintii mei abia se zaresc sa nu va mai spun ca ma imbatraneste si mai mult cu ridurile din jurul gurii.Dintii mei naturali au fost mai lungi.cand zambeam se vedeau pana la gingie.Am incercat intr-o zi si mi-am pus ceva implutura in partea de sus sa vad cum iese Va spun drept, intinereste fata cu zece ani.Ce sfat imi dati domnilor doctori ?Ce sa cer eu dentistului meu ?Sau cauza este pierduta? Va multumesc si va doresc Un an nou fericit si cu multe impliniri.
0
30-12-2008, ora 09:35
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
ii spuneti ceea ce ati observat si daac se poate sa nu o schimbe, o va trimite in laborator ptr retus...adica adaugare de material.ceea ce ati spus(observat) este perfect adevarat.ridurile.materialul adaugat.
0
05-02-2009, ora 13:44
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna ziua am si eu o intrebare va rog
exista cabinete stomatologice care face reducere la persoane cu handicap daca da va rog sa-mi dati si mie adresa va multumesc
0
22-02-2009, ora 19:03
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna ziua va rog am si eu o rugaminte vreau sa-mi fac o lucrare proteza si sus si jos
imi puteti spune aproximativ cit costa se fac reduceri pt pensionari?
astept raspuns
0
13-04-2009, ora 11:52
gabriela_juju
Nu este medic/terapeut
gabriela_juju
Buna ziua,
mama mea si-a facut in toamna anului trecut o proteza totala pt.partea de sus si se chinuie ingrozitor.A incercat cu tot felul de creme pt.a o fixa dar nici una nu a avut rezultat, proteza se misca, ii intra mancare sub ea, ii da disconfort si nu poate manca.Mama a slabit ingrozitor si manaca numai lapte cu paine inmuiata, lichide si sufera foarte tare.Ma puteti ajuta sa imi spuneti ce este de facut?Ii trebuie facuta alta proteza?Va multumesc.
0
14-04-2009, ora 12:06
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
alta noua sau o rebazare a celei existente.
0
08-07-2009, ora 22:00
joe123
Nu este medic/terapeut
joe123
As dori sa stiu daca pentru o proteza totala la partea de jos e nevoie sa am un numar minim de implanturi deoarece niciunul din dintii naturali nu mai sint sanatosi, in sensul ca se misca toti iar gingia e destul de retrasa...ca de la o paradontoza avansata.Multumesc anticipat oricui imi poate da un raspuns !!!
0
20-08-2009, ora 21:17
stefaniada
Nu este medic/terapeut
stefaniada
Eu am o proteza mobila sus din biotentaplast, dar este total inestetica. Desi am fost la medicul stomatolog de trei ori sa o ajusteze, rezultatele sunt nule. Citind mesajele de mai sus mi-am dat seama ca ar mai trebui adaugat material pentru ca dintii de sus sunt mult mai scurti decat dintii mei naturali
0
26-01-2010, ora 11:40
nanag
Nu este medic/terapeut
nanag
E normal ca dupa o saptamana de cand mi a pus proteza totala mobila sus sa mi se umfle obrazul si sa ma doara foarte tare cand pun si cand scot proteza.
0
29-01-2010, ora 12:14
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru joe123: numarul minim de implanturi la mandibula care sa sustina o proteza mobila este 2.
0
29-01-2010, ora 12:19
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru stefaniada: daca dintii sunt prea mici ca inaltime acest lucru trebuia constatat de cand s-a facut proba machetei de ceara a protezei, deci inainte de a avea proteza la gata. atunci se putea inlocui setul de dinti cu unul care sa semene mai bine cu dintii dvs naturali.
daca problema e alta. adica dintii sunt ok ca dimensiune, dar sunt prea putin vizibili in gura cand vorbiti, eroarea a aparut mai devreme in cursul etapelor de tratament, si anume cand s-a masurat dimensiunea etajului inferior al fetei dvs.
si intr-un caz si in altul proteza trebuie refacuta. nu se poate adauga material in pus peste dinti ca sa fie alungiti.
0
29-01-2010, ora 12:21
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru nanag: mergeti la medicul care v-a facut proteza pentru retusuri... nu e normal sa va umflati proteza poate sa va cauzeze rani cand o dati jos sau cand o puneti la inceput. dupa cateva reajustari va fi ok.
0
16-02-2010, ora 17:14
iulianaN
Nu este medic/terapeut
iulianaN
Buna!
Va rog, am si eu o problema si am nevoie de un sfat.In urma cu 4 luni, mamei mele i s-a facut o proteza fixa, i s-a pus de proba(medicul respectiv folosind un adeziv) iar cand a mers sa i se fixeze definitiv, nu i s-a mai putut scoate lucrarea(pe o masea s-a fixat prea bine iar pe celelalte se misca).De atunci o tot cheama periodic, ii trage de lucrare, apoi vine acasa cu dureri de masele, chiar si cu zgarieturi pe fata, dar cu lucrarea nescoasa.Astazi i s-a zis ca trebuie sa-i taie lucrarea si s-a plateasca sa i se faca alta.Ce ar trebui sa facem in situatia data?
0
17-02-2010, ora 11:01
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
proteza fixa... adica o lucrare cimentata provizoriu. care inteleg ca nu se mai poate da jos.
in afara de taierea lucrarii mai exista si varianta sa astepte sa se miste si de pe maseaua pe care s-a fixat bine. totusi este posibil pana se intampla acest lucru, sa se deterioreze ceilalati dinti pe care nu mai e cimentata...
0
22-02-2010, ora 20:35
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca este cimentata provizoriu, trebuie sa astepte sa se miste si de pe celalalt dinte, altfel chinuie degeaba pacientul(desi o lucrare cimentata provizoriu care se misca de pe un dinte ar trebui sa fie mai usor de scos).In nici un caz nu trebuie taiata si cu atat mai mult nu trebuie platita din nou
0
07-07-2010, ora 17:39
pauliciu
Nu este medic/terapeut
pauliciu
Buna ziua!Am si eu o lucrare de aprox 5 ani.Cam de 2 saptamani am observat ca se misca.Imi puteti spune si mie va rog ce as putea sa fac.
Va multumesc.
0
10-07-2010, ora 20:57
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua. este greu de precizat cauza, fara un consult.
fie se misca doar lucrarea, fie se misca lucrarea impreuna cu unul sau mai multi din dintii stalpi.
cel mai indicat ar fi sa mergeti la un medic ( de preferat cel care v-a facut lucrarea) si dupa identificarea cauzei va va rezolva si problema.
0
12-07-2010, ora 11:46
pauliciu
Nu este medic/terapeut
pauliciu
Multumesc mult pentru sfat.O sa merg la un consult.
0
22-08-2010, ora 13:41
mmaaddii
Nu este medic/terapeut
mmaaddii
buna ziua,
pe 11august2010 mi a fost fixata lucrarea definitiv(4dinti dinfata sus) sunt din portelan arata foarte bine numai ca atunci cand ii ating cu limba simt la gingie ca parca ar avea aer mi se pare sau exista posibilitatea sa fie o problema. si in partea de interior unde ii ating cu dintii de jos au aparut doua puncte negre.
ce se poate face?
cat de grav este ?
0
22-08-2010, ora 23:44
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Inapoi la medicul care v-a facut lucrarea pt depistarea problemei (in caz ca exista o problema).
0
06-09-2010, ora 06:32
onyta
Nu este medic/terapeut
onyta
buna dimineata am proteza dentarade un an si acum am o problema mia facut o rana minora cea de jos si mi se formeaza un lichid alb unde este rana ce trebuie sa fac
va multumesc
0
06-09-2010, ora 10:47
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Sa mergeti la medic sa va ajusteze proteza.
0
09-02-2011, ora 00:27
dorinella
Nu este medic/terapeut
dorinella
am o coroana din ceramica pentru 2 dinti. unul din cei 2 dinti s-a ciobit. se poate face ceva astfel incat sa nu fiu nevoita sa schimb lucrarea?
0
09-02-2011, ora 19:27
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca lucrarea este cimentata definitiv, nu se mai poate face nimic in laborator. Exista materiale speciale de reparare a lucrarilor din ceramica in cabinet
0
03-03-2011, ora 21:48
iorgupopescu
Nu este medic/terapeut
iorgupopescu
Buna seara,
Am citit topicul de mai sus. Sunt in lucru la medicul dentist pentru o proteza mobila totala sus. Jos am lucrare fixa. La ultima proba de acum doua zile cand dintii noi erau doar in ceara aceea, dintii din placa de sus calcau exact pe creasta celor de jos. Eu consider ca ar fi trebuit sa calce peste cei de jos, asa cum calcau fostii dinti ai mei. Sa existe acea ^muscatura^ ca la foarfeca, nu numai sa se suprapuna pe creasta celor de jos. De asemeni mi s-au parut cam marunti. Maine merg la o noua proba. Ce sa urmaresc, ce sa-i cer doctorului fata de cele relatate? Multumesc celor care pot sa-mi raspunda si sa-mi dea un sfat.
0
04-03-2011, ora 11:16
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Toate nemultumirile dvs trebuie discutate deschis cu medicul. Dupa macheta (proba in ceara) urmeaza proteza la gata cand dintii nu mai pot fi modificati ca forma si pozitie. Acest lucru se face in stadiul de macheta.
0
04-03-2011, ora 13:02
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
pt iorgupopescu:

Indiferent cum va monteaza dintii din proteza ("dintii din placa de sus calcau exact pe creasta celor de jos. Eu consider ca ar fi trebuit sa calce peste cei de jos"), trebuie sa stiti din start un lucru f important: protezele dentare acrilice totale nu vor fi folosite NICIODATA pt a musca cu ele (chiar daca aveti proteza doar la maxilar). Purtatorii de proteze mobile nu musca alimentele, ci le taie in bucati mici si le mesteca pe dintii laterali.

In al doilea rind, dintii din proteze sint intotdeauna ceva mai mici decit cei naturali (mai ales pe zonele laterale). In zona vizibila (frontala) este important sa se armonizeze ca marime, forma si culoare cu dintii de jos.
0
04-03-2011, ora 15:13
iorgupopescu
Nu este medic/terapeut
iorgupopescu
multumesc f. mult pentru raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •